*
kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 hattı üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz  

kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

Gönderen Konu: Engelliler Artık Sıcak Hava Balonlarıyla da Uçabilecek  (Okunma sayısı 3835 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20196
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Engelliler Artık Sıcak Hava Balonlarıyla da Uçabilecek
« : Ocak 03, 2013, 03:49:44 ÖÖ »


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) yapılan yazılı açıklamada, engelli yolcuların havacılık hizmetlerinden hiçbir sorunla karşılaşmadan faydalanabilmesi amacıyla yürüttüğü ''Engelsiz Kuruluş'' çalışmalarına sıcak hava balon işletmelerini de dahil ettiği ifade edildi.
 
Çoğunlukla Kapadokya Bölgesi'nde faaliyet gösteren sıcak hava balon işletmelerin gerekli şartları yerine getirmesi durumunda engelli vatandaşlara bu alanda da hizmet verilebileceğinin belirtildiği açıklamada, gereklilikleri yerine getiren işletmelere SHGM tarafından Engelsiz Balon Kuruluşu Sertifikası verilerek, hizmet tarifeleri üzerinden gerçekleştirilecek tüm işlemlerinde yüzde 15 indirim uygulanacağı bildirildi.
 
Balon işletmelerinin sertifika almaları için filolarında en az bir adet engelli vatandaşlara göre dizayn edilen balonu ve sepetini bulundurması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, filoda bulunan balonun engelli kullanımına uygun dizayn edildiğine ilişkin üretici firmanın vereceği teknik raporun da SHGM'ye sunulması istendi.
 
İşletmelerin ayrıca uçuş bölgesine ulaşımı sağlayan araçlarda engelli yolcular için oturma alanları belirlemeleri ve bu yolcuların iniş-biniş işlemlerinde gerekli kolaylıkları sağlaması gerektiğine işaret edilen açıklamada, yerine getirilmesi gereken diğer bir şartın ise işletme bünyesinde engelli kullanımına uygun giriş-çıkışlar ve lavabolar bulundurulması olduğu vurgulandı.
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
''Ülkemizde sıcak hava balonculuğunun geliştirilmesi ve turizme daha fazla katkı sağlanabilmesi amacıyla SHGM tarafından kısa bir süre önce balon uçuşlarının su üzerinde, deniz ve göller üzerinde uçuş yapabilmesine imkan veren düzenleme hayata geçirilmişti.
 
Türkiye'deki balon işletmelerinin sayısı 10 yıllık bir süreçte 6'dan 21'e yükselirken, bu işletmelerin filolarındaki balon sayısı da 4 kat artarak 43'ten 187'ye ulaştı.''
 
18.12.2012 - AA