*
kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 hattı üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz  

kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

Gönderen Konu: Kültür Bakanlığı’nın Başlattığı Evlere Kitap Kampanyasi İlgi Görmedi  (Okunma sayısı 3740 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20196
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com


Kültür Bakanlığı’nın engellilere yönelik başlattığı ‘Evlere Kitap Kampanyası’ ilgi görmedi. 20 ilde başlatılan proje kapsamında 6 yılda sadece 98 engelli evine kitap istedi. Projeden sağlıklı geri dönüş almamasına rağmen Kültür Bakanlığı, kampanyanın sürdürülmesinde kararlı.
 
İstatistiklere göre Türkiye'de toplam 9 milyon civarında engelli bulunuyor. Bu engellilerden 2 milyonunun çoğunlukla evlerde yaşadığı tahmin ediliyor. Bakanlık, eve bağımlı hasta, yaşlı ve engelli vatandaşların kamu hizmetlerinden eşit derecede yararlanmalarını sağlamak, bilgi ve kültürlerini, yaratıcı yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmak için 2006 yılında ‘Eve Teslim Kitap Projesi' başlattı. İllerdeki il halk kütüphaneleri yöneticilerine engelli derneklerini bilgilendirme görevi verildi. Hazırlanan bilgi yazıları ve broşürler engelli derneklerine ulaştırıldı. Zaman zaman da yine bilgilendirme yazılarıyla projenin devam ettiği hatırlatıldı. Ancak 20 ili kapsayan proje beklenen ilgiyi görmedi. 6 yılda sadece 98 engelli, eve kitap istedi. Bakanlık, hayal kırıklığına uğramasına rağmen fırsat eşitliği sağlamak için projeye devam edecek.
 
Proje ile eve bağımlı yaşayan kişi istediğinde, okumak istediği kitaba kolayca ve ücretsiz bir şekilde ulaşma imkânı buluyor. Bunun için Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile protokol imzaladı. Proje kapsamında evlere götürülecek kitabın ulaşım giderlerini Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü karşılıyor. İl halk kütüphanelerinden ödünç kitap almak isteyen eve bağımlı kişi, okumak istediği kitabın adını, telefon, elektronik posta ya da bir yakını aracılığıyla kütüphaneye bildiriyor. İstenen kitap, özel bir poşet içinde PTT görevlisi tarafından eve kadar götürülüyor. Okuyucunun iade etmek istediği kitap, yine görevli postacı tarafından iade tarihinde evinden alınıyor ve bu hizmetler karşılığında hiçbir ücret talep edilmiyor. Bu arada eve bağımlı yaşayan kişinin istediği kitap, kütüphanede bulunmasa bile en kısa sürede dışarıdan temin edilerek ulaştırılıyor. İstenilen kitap için de yine ücret talep edilmiyor. Projenin çoğunlukla evde zaman geçiren engelliler için çok büyük bir fırsat olduğunu belirten Sakarya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Reşat Özçayır, ilgisizlik karşısında şaşırdığını ifade ediyor. 11 ayı geride bırakmalarına rağmen bu yıl bir kişinin bile eve kitap istemek için müracaatta bulunmadığını vurguluyor. Türkiye Sakatlar Derneği Sakarya Şube Başkanı Sadettin Yılmaz ise duruma şaşırmıyor. Yılmaz, “Ne yazık ki ülkemizde, engellisi de engelsizi de okumuyor. Engellilerin sağlıklı insanlara göre hayatları daha çok zor olduğundan okuma oranları da az.” ifadelerini kullanıyor.
 
16.12.2012 - Zaman