Gönderen Konu: Eşini Keçi Sütüyle Tedavi Etti  (Okunma sayısı 1856 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20268
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Eşini Keçi Sütüyle Tedavi Etti
« : Şubat 12, 2019, 11:59:20 ÖÖ »
Eşini Keçi Sütüyle Tedavi Etti

Bursa’da bir müteahhit, eşinin hastalığına keçi sütünün iyi gelmesi üzerine işini bırakıp besiciliğe başladı.
 
Her gün taze keçi sütü içen multpl skleroz hastası kadın, tıbbın çaresiz kaldığı hastalıktan kurtuldu.
 
Yapı dekorasyon üzerine taşeron firma olarak çalışan müteahhit Zafer Demir (46), 5 sene evvel eşinin MS hastası olduğunun ortaya çıkması üzerine çaresiz kaldı. Hastalığa keçi sütünün iyi geldiğini öğrenen Demir, 2009 yılında firmasını kapatarak, doğduğu yer olan Keles’e geldi.
 
Çocuklarının okul kaydını da Keles’e naklettiren Demir, 7 adet keçi, 40 koyun, 2 inek alıp besiciliğe başladı. Demir, keçilerden sağdığı taze sütü hiç vakit geçirmeden hemen eşi Halime Demir’e (42) çiğ olarak içirdi. Halime Demir'in keçi sütü sayesinde hızla iyileştiği öğrenildi.
 
Multipl skleroz (MS) hastalığı beyin ve omuriliğin bir hastalığı olup, beynin görme, konuşma , yürüme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrol kabiliyetini bozuyor . Tıbben hastalığın tedavisi mümkün değil. 2007 yılının Mart ayında görme kaybı sebebiyle eşini hastaneye götürdüğünü söyleyen Zafer Demir, "Hastahanede gerekli tahliller yapıldıktan sonra MS teşhisi kondu. Doktorlar, 'Bu hastalığın tedavisi yok, ancak atak önleyici iğne kullanabilirsin. Bu ise İsrail’de üretiliyor ve 3 aylık maliyeti 7 bin lira civarında. SGK bunu karşılıyor' dedi.
 
Psikolojik tedavi ile birlikte bu iğneyi kullandık. Bir taraftan da tanıdıklarımıza bu hastalık ile ilgili tedavi yöntemlerini sorduk. Herkes farklı şeyler söyledi. Çoğunu yaptık, fakat bir netice alamadık" dedi.
 
Amerika’da yaşayan bir akrabalarının Keles’e senelik izin için geldiğini anlatan Demir, "Bu akrabama eşimin durumunu anlattım. Onlar Amerika’da keçi çiftlikleri olduğunu ve keçilerden sağılan sütlerin reçeteyle satıldığını söylediler. Anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu ve çaresiz denecek birçok hastalığa iyi geldiğini öğrenince günlerce düşünerek, hayatımı değiştirecek kararı aldım. Keles’e gelerek keçi beslemeye başladım" diye konuştu.
 
2010 yılında kullanmaya başladıkları ilaçları kesen Halime Demir, keçi sütünün çok iyi geldiğini, daha önce sık sık geçirdiği nöbetlerin artık hiç görülmediğini söyledi. Keçi sütünün birçok çaresiz hastalığa iyi geleceğini belirten Zafer Demir ise, “Sağdığım sütü aç karnına hemen içiriyorum. Kendim de içiyorum. Tedavisi olmaz denilen MS hastalığına ben bu yolla çare buldum. Hayatımız değişti. Fakat mutluyum, karım, çocuklarım da çok mutlu. Bunu maddi hiçbir şey sağlayamazdı” dedi.
 
Keçi Sütünün Faydaları Çok Fazla
 
Laktoz oranı yüksek olan keçi sütündeki yağ asitlerinin bazı rahatsızlıklara iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, bu sütün organizmada iltihaplanmayı önlediği gibi diş ve kemik gelişimi için de iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu bildirdi.
 
Doğal homojenize olan sütün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından anne sütüne en yakın süt olduğunu belirten uzmanlar, "100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligramdır.
 
Keçi sütündeki bakteri miktarı ve yağ oranı diğer hayvanlardan daha azdır. Keçi sütü değerli besin ögelerini içeriyor. Yeni doğan bebekler, anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini en iyi keçi sütünden alabilir" dedi.
 
Keçi sütünden yapılmış ürünlerin Avrupa'da "özel sağlık marketlerinde" yüksek fiyatlarla satıldığını ve bebeklere anne sütünün alternatifi olarak verilebileceğini bildiren uzmanlar, cilt hastalığında iyi gelen keçi sütü sayesinde, 16. yüzyılda rahatsızlanan ve hastalığına hiç bir çare bulunamayan 1. François'in, Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım istediğini, Kanuni'nin de kendisine yanında keçisi bulunan doktorunu gönderdiğini, keçi sütü içip keçi yoğurdu yiyen François'in kısa sürede sağlığına kavuştuğunu örnek olarak gösteriyor.
 
20.05.2012 – Trthaber.com