Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
DÜNYA HABERLERİ / Japonlar Beyin Gücüyle Çalışan Otomobil Tasarlıyor
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 23, 2021, 03:14:42 ÖS »
Japonlar Beyin Gücüyle Çalışan Otomobil TasarlıyorNurefşan Göral’ın röportajı…Küreselleşen iş dünyasında otomobil sektörü de durmadan gelişim göstermekte ve yeni teknolojilerle birlikte her geçen gün insanları şaşırtmaya devam etmekte. Bizler de sektördeki son gelişmeleri, vatandaşı ne gibi yeniliklerin beklediğini öğrenmek için çalıştık.

Yaren Güven, Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, Mercedes Benz bünyesinde Üretim Mühendisliği unvanında çalışan bir iş insanı. Kendisine sektörle alakalı bazı sorularımız olacak.

1. Öncelikle içinde bulunduğumuz Covid-19 gündemiyle başlayalım. Virüs otomotiv sektörünü nasıl etkiledi? Diğer sektörlere oranla otomotiv sektörü ilerleme kaydetti mi? Kaydettiyse bunun sebebi nedir?

Dünya ekonomisi, Covid-19 salgını nedeniyle büyük bir küresel krizin eşiğine gelirken, otomotiv sektörü açısından da ciddi anlamda olumsuz etkileri oldu. Covid-19 salgınından önce zaten baskı altında olan otomotiv sektörü bu salgın sürecinde derinden etkilendi. Bozulmuş tedarik zincirleri, düşen talep ve evden bilgisayarlarla ve kısa süreli çalışma planları ile otomotiv endüstrisinin çok daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağı öngörülüyor. Salgın ile birlikte büyük pazarlardaki sıkı tedbirler, sokağa çıkma yasakları, tüketicilerin panik hali ve ekonomik belirsizlikler otomotiv satışlarında ciddi anlamda düşüşe neden oldu.

2. Yakın gelecekte bizi otomotiv sektöründe ne gibi yenilikler bekliyor? Üzerinde çalıştığınız, burada müjdesini verebileceğimiz heyecan verici bir teknolojiden konuşabilir miyiz?

Japonya’da sürücülerin beynindeki sinyalleri yorumlayabilmen yani beyin gücüyle çalışan araba tasarlanıyor, Fransa’da sürücüsüz otomobiller, Çin’de ise elektrikli otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren güneş enerjisiyle çalışarak elektrik üreten bir süper otoyol tasarımı söz konusu. Şu anda bizler elektrikli otobüslere geçiş aşamasındayız, yakın gelecekte bizleri maalesef yurtdışındaki gibi bir durum beklemese de farklılıklar söz konusu.

3. Sürücüsüz araçlar yurtdışında kullanılmaya başlandı. Bu durum ülkemize ne zaman gelir? Türk vatandaşlarının bu tür bir hizmet için düşüncesi ne olur? Böyle bir teknoloji Türkiye bazlı otomotiv sektöründeki satışları nasıl etkiler?

Otonom otomobiller binek araç sektöründe bir devrime yol açarak otomotiv sektöründe de büyük bir dönüşüme neden olacak gibi görünüyor. Özellikle otomotiv sanayisi bu gelişimden en çok etkilenen birimlerden biri olacak. Sürücüsüz ya da otonom otomobillerin yakın gelecekte eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik, sosyal ve çevresel bir değişime de yol açacakları düşünülüyor. Özellikle vatandaşlar bazında mükemmel bir sosyal statü eşitliğine yol açacağı da açıkça ortada. Otonom araçlar gençlerin, yaşlıların veya fiziksel engellilerin kişisel seyahat etme özgürlüklerini eşit bir düzeye gelmesini sağlamakta. Ülkemizde yaşlı nüfus çok fazla olduğu için bu durum büyük ilgi uyandıracaktır diye düşünmekteyim. Satışları oldukça başarışı olacaktır.

4. Akıllı araba teknolojisiyle ilgili konuşalım biraz da. Bu teknolojiyi bize biraz anlatıp, bizi nelerin beklediğini söyler misiniz?

Akıllı otomobil başlangıç yılı itibariyle 1970’lere kadar dayanıyor. Mercedes-Benz Mühendisi Johann Tomforde o yıllarda “şehir otomobili” adıyla birkaç konsept yaratmıştı. Bu süreç kendi ekibini kurup daha kapsamlı çalışmalar yapmasıyla da devam etti. Bu çalışmalar daha çok kullanışlı otomobilin nasıl olması gerektiği, genel sürüş tekniklerinin nasıl daha pratik hale geleceği ve buna bağlı olarak verimin nasıl en üst seviyede tutulacağı ile ilgiliydi. Akıllı otomobil, ilk olarak Kuzey Amerika sokaklarında görülmüş. Herkesin aşırı derecede ilgisini çeken bu araçlara talep giderek artıyor. Bunun sebebi de tahmin ettiğiniz üzere sahip oldukları ilginç teknolojiler. Bu araçlar hem çevre dostu olmalarıyla hem de yakıt tüketimini azaltmaları sayesinde ekonomik anlamda kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.

AKILLI ŞEHİRCİLİĞE GEÇİŞ

Akıllı arabalar sahip oldukları dokunmatik ekranlar, ışığa duyarlı farlar, yakıt tasarrufu yapanlar, şerit takip ederek otomatik ilerleyenler, elektrikliler, güneş enerjililer derken hayli geniş bir skala yakalamayı başardı. Bu araçlar genel çıkış amacı olarak akıllı şehirciliğe geçişin öncü basamakları sayılıyor.

5. Senelerdir herkesin heyecanla beklediği, hayalini kurduğu o uçan arabalar ne zaman gerçek olur? Otomotiv sektörünün böyle bir çalışması var mı?

Dünyanın seri üretime geçilen ilk uçan arabası Miami’de tanıtıldı. Aracın 599 bin dolara satılacağı, kullanmak isteyen kişilerin ise hem ehliyete hem de uçuş lisansına sahip olması gerektiği duyurulmuştu. Pioneer Kişisel Hava Aracı (PAL-V) olarak adlandırılan 3 tekerlekli ve 2 yolcu kapasiteli uçan otomobil, 230 beygir gücünde Hollanda yapımı bir motora sahip olduğu aktarılmıştı. Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ ise ilk testleri başarı ile geçti. Özellikleri ile kendine hayran bırakan CEZERİ Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kg’lık ön prototip uçuş testlerinde halatsız şekilde 10 metre yükseldi. Yerli ve milli üretimde hızlı bir çıkış yakalayan Türkiye, şimdi de ilk uçan araba CEZERİ için çalışmalar devam ediyor.

6. Son olarak, erkek egemen bir sektörde çalışan bir kadınsınız. İş yaşantınızda cinsiyet ayrımına uğradığınız oldu mu? Bir kadın için bu sektörü önerir misiniz?

Öncelikle çok teşekkür ederim. Tabii ki öneririm. Hiçbir şekilde cinsiyet ayrımına uğramadım, aksine erkek egemen olarak görülen bir meslekte kadın olmak takdir toplayan ve saygı duyulan bir durum oluyor. Bu sebeple her kadına hiç düşünmeden öneririm.

Space Mag Türkiye


ETİKETLER EngelliFiziksel EngelliMercedes BenzOtomobilOtonom AraçYaren GüvenYaşlı kendisini iyi hissetmesi için yüzünün canlanması için neler yapabilirim ? Herkese şifalar diliyorum kayseri ömer başkanla dünü bugünü ve yarını konuştuk kocasinan melikgazi
2
DÜNYA HABERLERİ / Mısır SMA Gen Terapisini Geri Ödeyen Ülkeler Arasına Katıldı
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 23, 2021, 03:09:54 ÖS »
Mısır SMA Gen Terapisini Geri Ödeyen Ülkeler Arasına KatıldıMısır, gen terapisini (Zolgensma) geri ödeyen ülkeler arasına katıldı

Bir ay önce, devlet yetkilileri Zolgensma’nın Mısır’da halk sağlığı sisteminin bir parçası olarak kullanılacağını duyurdu.

Şaşırtıcı bir şekilde, yüksek liste fiyatına rağmen, onasemnogen abeparvovec (Zolgensma), bu nispeten imtiyazlı ülkede SMA için geri ödenen ilk tedavidir. Nüfusu 100 milyondan fazla olan Mısır’da, yılda 100-150 kadar SMA’lı çocuk doğabilir – ancak moleküler tanıya sınırlı erişim nedeniyle daha doğru tahminler zorlaştırılmaktadır.

Birkaç hafta önce Mısır’da risdiplam (Evrysdi) tescil edildi, nusinersen (Spinraza) ise hala tescil prosedüründe.

Mısır hükümetinin açıklamasına göre, SMA’lı 2 yaşına kadar olan çocuklar için Zolgensma gen tedavisi geri ödenecek.

Kaynak : https://www.fsma.pl/2021/08/egipt-refunduje-terapie-genowa/


ETİKETLER Gen TerapisiGeri ÖdemeMısırSMASpinal Muskuler AtrofiZolgensma ortada bir Başarı var ise Annelerimizin, Kadınlarımızın desteğini, emeğini göz aradı edilemez. İyi günümde, kötü günümde hep yanımda olan biricik hayat arkadaşım iyi ki hayatımdasın
3
Toyota’nın Sürücüsüz Otobüsü Tokyo’da Engelli Sporcuya ÇarptıJaponya merkezli otomobil üreticisi Toyota, yaşanan bir kaza sonrası ‘e-Palette’ otonom araçlarını Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan geri çekme kararı aldı. Aracın, oyunlarda yarışması beklenen görme engelli bir sporcuyla çarpıştığı ve sporcuyu yaraladığı ifade edildi.

Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota, yayayla yaşanan bir kaza sonrası ‘e-Palette’ otonom araçlarını Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan geri çekme kararı aldığını açıkladı. Söz konusu karar, aracın görme engelli bir sporcuya çarpmasından 1 gün sonra alındı. Şirket CEO’su Akio Toyoda, konuya ilişkin bir video yayınlayarak açıklama yaptı. Açıklamada aracın, bir kavşakta durduğuna ve yayaya saatte 1 ya da 2 kilometre hızla çarptığı sırada bir operatörün kontrolü altında kavşağı dönmek üzere olduğuna işaret edildi. Sporcunun kimliği ise kamuoyuyla paylaşılmadı.

Aksam.com.tr’nin Engadget’tan aktardığı habere göre; Toyota, yaklaşık 2 sene önce 2019 yılının Ekim ayında düzenlenmesi beklenen oyunlarda e-Palette araçlarını Paralimpik Oyunları’nda kullanmayı planladığını açıklamıştı. Fakat dünya geneline yayılan COVID-19 salgını nedeniyle oyunlar, 2020 yılına ertelenmişti.

Şirket, oyunlar için her biri belirli bir döngüde saatte yaklaşık 20 kilometre hızla hareket edebilen 20 araçlık bir filo çıkarmayı planlıyordu. Bununla birlikte, bir terslik çıkması durumunda kontrolü ele alması için araçta bir güvenlik görevlisinin bulundurulması da hedefleniyordu.

YETKİLİLER, ARACIN ÇARPTIĞI SPORCUNUN CİDDİ ŞEKİLDE YARALANMADIĞINA İŞARET ETTİ

Toyota ayrıca, araçların Paralimpik Oyunları’na özel olarak uyarlandığını ve her araçta 1 elektrikli rampa ve 4 tekerlekli sandalye sığacak kadar yer olduğunu açıklamıştı. Buna ek olarak şirket, aracı renk körü yolculara uygun şekilde uyarlayabilmek için araç gövdesi içerisindeki öğelerde de değişikliğe gitmişti.

Yetkililer, aracın çarptığı sporcunun ciddi şekilde yaralanmadığına işaret etti. Yarışlara katılması beklenen sporcunun, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından konaklama alanına geri döndüğü kaydedildi.

Akşam


ETİKETLER e-PaletteEngelli SporcuKazaOtonom AraçTokyo 2020 Paralimpik OyunlarıToyota ülkemiz, canlı vericili organ nakilleri konusunda dünyada haklı bir üne sahiptir. Biz de ekip olarak bugüne kadar binlerce hastanın hem ameliyatını yaptık, hem de ameliyat sonrası takiplerini yapıyoruz.
4
SPOR HABERLERİ / Namağlup Engelli Sporculara Şampiyonluk Yemeği
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 19, 2021, 02:23:50 ÖS »
Namağlup Engelli Sporculara Şampiyonluk YemeğiKarabük kent protokolü, namağlup tamamladığı 2.ligde tarih yazarak şampiyon olan ve 1. lige yükselen Demir Kartal Gençlik ve Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Şampiyonluğu düzenlenen “Şampiyonluk Yemeği” ile bir araya gelerek kutladı.

Karabük kent protokolü, namağlup tamamladığı 2.ligde tarih yazarak şampiyon olan ve 1. lige yükselen Demir Kartal Gençlik ve Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Şampiyonluğu düzenlenen “Şampiyonluk Yemeği” ile bir araya gelerek kutladı.

Demir Kartal Gençlik ve Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımının 2. Ligden 1. Lige çıkış serüveninin gösterildiği video slayt sunumu ile başlayan şampiyonluk gecesi protokol konuşmaları ile devam etti.

Demir Kartal GSK Başkanı Erdoğan Gökçe’nin yaptığı açılış konuşmasının ardından Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Demir Kartal Gençlik ve Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımını tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

25 maçlık yenilmezlik serisi ile 2. Ligden 1. Lige çıkan Demir Kartal Gençlik ve Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımının kentin gururu olduğunu ifade eden Vali Fuat Gürel, “Güzel bir akşamda, güzel bir sebep için bir araya geldik, Karabük’ün ihtiyacı olan bir sevinci paylaşmak adına buradayız. Kulübümüz 3. Ligden 2 Lige oradan 1. Lige çıktı inşallah şimdi Süper Lige çıkacaklar. Bu başarı birbirine inanarak, sarılarak büyük yürekleri ile bu başarıyı bizlere tattırmış oldular. Yalova’da düzenlenen final maçına bizlerde gittik, oradaki şampiyonluk sevinçlerine ortak olmaya çalıştık. Pandemi nedeniyle seyircinin olmadığı bir ortamda şunu gördük ki arkadaşlarımız karşılarına kim çıkarsa çıksın hepsini yenerek finale gelmişlerdi, bizde şampiyonluk sevinçlerine ortak olduk. 3 senedir Karabük’teyim, kendilerini sürekli takip ediyorum, aslın da engelli bireylerin böyle bir başarı göstermesinden ziyade sporla uğraşması çok önemli. Sporcu arkadaşlarımızı ve yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Kulüp Başkanı Erdoğan Gökçe ve Ziya Yalçın başta olmak üzere diğer arkadaşlarımız çok büyük gayret ve emekleri ile bugüne geldiler. Belediye Başkanlarımızın yardımları oldu, bundan sonra da olacak, işadamlarımızın yardımları oldu, onlarda biliyoruz arkadaşlarımızın bir kısmını istihdam eden işadamlarımız var onlara da teşekkür ediyoruz. Bunlar büyük destekler aslında, çok büyük kaynaklara gerek yok, arkadaşlarımızın hayatlarını normal idame ettirecek bir sürecin içine girebilmeleri onlara ufak bir destek olduğunuzda ne kadar büyük başarılar yakalandığını hepimiz biliyoruz. Karabük geçmişte çok büyük şampiyonlukları yaşamış bir şehir, inşallah Demir Kartal Spor Kulübümüz de 1. Ligde de bunu bize yaşatacak ve Süper Lig de bir basketbol takımımız olacak. Ancak destek gerekiyor hangi branş olursa olsun destek gerekiyor. Ziya Bey sağolsun epeyce bir destek oldu, işadamlarımız destek verdiler ama artık iş büyüdü, biraz daha öteye geçti, bundan dolayı da sizlerin yardımcı olacağına yürekten inanıyorum. Afet’de, sosyal sorumluluk projelerinde ve ihtiyaç halinde kapısını çaldığımız insanlarsınız, bu anlam da Allah hayırlarınızı kabul etsin hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. İnşallah sizin ve Karabüklülerin destekleri ile hem Demir Kartal Spor Kulübümüz hem de diğer spor kulüplerimiz başarılı olacaktır. Bu akşamın düzenlenmesinde emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, bu güzel günler daim olur inşallah, böyle nice Şampiyonluk yemeğin de bir araya geliriz, tekrar arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Safranbolu Gerdan Restorant’da düzenlenen Şampiyonluk yemeğine Vali Fuat Gürel, Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, Karabük TSO Meclis Başkanı Salih Yılmaz, Safranbolu TSO Meclis Başkanı ve MÜSİAD Şube Başkanı Cengiz Ünal, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş insanları, Demir Kartal GSK Tekerlekli Basketbol Takımı sporcuları ile basın mensupları katıldı.

Kaynak: İHA


ETİKETLER Demir Kartal Gençlik ve Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol TakımıEngelli SporcularEngellilerKarabükKarabük kent protokolü
5
SPOR HABERLERİ / Abdullah Öztürk’ün Yeni Hedefi 2024 Paris Paralimpik Oyunları
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 19, 2021, 02:16:35 ÖS »
Abdullah Öztürk’ün Yeni Hedefi 2024 Paris Paralimpik OyunlarıÖztürk, iki paralimpik şampiyonluğu başarısını 2024 yılında Paris’te gerçekleştirilecek Paralimpik Oyunları’nda da tekrarlayarak tarihe altın harflerle yazdırmak istiyor.

2016 Rio ve 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanan milli masa tenisçi Abdullah Öztürk, aynı başarıyı 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda da elde edip adını tarihe yazdırmak istiyor.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda masa tenisi branşında altın madalya kazanan Abdullah Öztürk, Anadolu Ajansı (AA) Spor Sohbetleri’nin konuğu oldu. Spora önce arkadaşlarının yönlendirmesiyle tekerlekli sandalye basketbolu oynayarak başladığını ve Ümit Milli Takımı’na kadar yükseldiğini belirten Abdullah, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun “Yerinde spor” projesi kapsamında antrenör İlhami Kılınçkaya tarafından 2007’de masa tenisine başlatıldığını söyledi.

Masa tenisini çok sevdiğini dile getiren Abdullah, bu branşta Avrupa ve dünya şampiyonalarında birçok madalya elde ettiğini ifade etti.

Milli sporcu Abdullah Öztürk’ün sorulara verdiği cevaplar şöyle:

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda finale kadar gidebileceğini düşünüyor muydun?

“Ferdi sporları yapanlar için bizim dönüm noktamız çeyrek finaldir. Çeyrek finalden yarı finale kaldığımız zaman iyi sporcular çok rahatlar. Antrenörlerime ve yöneticilerime ’Ben eğer yarı finale kalırsam o altına çentiği atın.’ diyordum. Çeyrek final maçım çok rahat geçti, hiç heyecan yapmadım ve yarı finale kaldım. Yarı finale kalınca çok rahat oynuyorum. Yarı finali ve finali 3-1 aldım. Rakiplerime 5 maçta 2 set verdim. Çok konsantreydim. Final maçının 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk gelmesi beni ayrı motive etti. Final maçının olduğu sabah telefona baktım ve sosyal medya paylaşımlarından 30 Ağustos Zafer Bayramı olduğunu anladım. Kendime ’Bugün ne yapıp ne edip altın madalyayı almalısın. Bugünün telafisi yok ve günün önemine oynayacaksın.’ dedim. Kendimi böyle motive ettim.”

Final maçına çıkacağın günün gecesi nasıldın, heyecan var mıydı?

“Tokyo’da kalabalık bir kafileydik. O gece kimseyle diyaloga girmemeye çalıştım. Normalde geç saatlere kadar arkadaşlarla sohbet ediyorduk. O gün saat 20.00 gibi odama gittim. Daha önce rakibimle yaptığım maçları izledim. Hemen hemen oyun tarzı aynıydı. Taktik olarak görmem gereken şeyler vardı. Antrenörümle toplantı yaptık ve son taktikleri verdi. Hocam bana, ’Gece yatarken bunları hayal et, kafanda oyna, yarın aynılarını sahada istiyorum.’ dedi. Yattıktan sonra hayal ettim, zihnimde canlandırdım. Son sayıyı aldığımı hayal ettim. Son sayıdan sonra nasıl sevineceğimi, kimlere koşacağımı düşündüm. Öyle hazırlandım. O gece 4 saat uyuyabildim. Kafamda maçı 4-5 sefer oynadım. Sağlamasını yaptım. O yüzden kazandım.”

Maçı kazandıktan sonra neler hissettin?

“Avantaj bendeydi, bir sayı daha aldığım anda Paralimpik Oyunları şampiyonu oluyordum. Biraz gergindim ve kenara çekildim. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun ayağa kalktığını gördüm. Elini başına koydu, sanırım totem yapıyordu ve son sayıyı bekliyordu. ’Bu sayıyı alıp sevincimi Bakan Bey’le yaşamam lazım.’ dedim. Rakibim güçlü olduğundan son sayıyı aldığım ralli uzun sürdü. Sayıyı aldım ve maçı kazandım. Bakan Bey’in bana doğru koştuğunu gördüm. Görevlinin araya girdiğini görünce ’Ben Bakan Bey’e koşayım ve sevincimi onunla yaşayayım.’ dedim. Giderken zeminin azizliğine uğradım. Orada ufak bir tümsek vardı. Tekerim ona takılınca bel dengemi sağlayamadım ve düştüm. Yerden kaldırdılar ve Bakan Bey geldi bana sarıldı. İnanılmaz mutluydum, ben hemen ağladım, o da ağlıyordu. Beni yetiştiren hocalarım ve takım arkadaşlarım ağlıyordu. Duygu seli oldu. Branş ve ülke olarak bu altın madalyaya çok ihtiyacımız vardı. Çok sıkıntılı dönemlerdi. Bunu başardığım için ülkem, milletim ve branşım adına inanılmaz onurlu ve mutluyum.”

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğün için ne hissettin?

“Bakanımız sarıldı, benimle sevindikten sonra ’Sana bir sürprizim var.’ dedi. Maç bittikten 5 dakika sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan telefonun öbür ucundaydı. Beni tebrik ettik. ’3-1 kazanmışsın çok mutluyuz. Ülkem ve milletim adına sana teşekkür ediyorum. Konuşmamız kısa sürecek ama döndüğün zaman Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde uzun uzun sohbet edeceğiz. Allah nice başarılar nasip etsin.’ dedi. Çok güzel, motive edici bir konuşma yaptı. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. Allah onu başımızdan eksik etmesin. Gerçekten sporcuların her daim yanında olan bir Cumhurbaşkanımız var. Çok şanslı bir milletiz. Kendisi de spordan geldiği için yatırımlar ona göre yapılıyor. Bu yatırımlar devam ettikçe biz de Avrupa ve dünyada paralimpik oyunlarında madalyaları toplamaya devam edeceğiz.”

Rio 2016 ve Tokyo 2020’de altın madalya kazandın. Paris 2024’te hedefin nedir?

“Üçüncü altın neden olmasın? Ben spora başladığım günden itibaren çok hırslı biriyim. O da Trabzonlu olmamdan kaynaklanıyor olabilir. En büyük başarıları elde etmek istiyorum. O yüzden üçüncü paralimpik altın madalyasını da alıp adımı tarihe yazdırmak istiyorum. Neden olmasın? Bir ay dinlendikten sonra Paris için çalışmaya devam edeceğiz.”

Altın madalya kazanan bir sporcu olarak Türkiye’ye dönüş yolunda neler hissettin?

“Çok heyecanlıydım. O yolculuk bitmedi. Pilotumuz ve hosteslerle fotoğraf çekildik. Bir dediğimizi iki yapmıyorlardı. İlgi daha uçakta başlamıştı. İstanbul’a indiğimizde saat sabaha karşı 05.00’ti. Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu bizi karşılamaya geldi. İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürümüz de vardı. Trabzonsporlu olduğumuz için Ahmet Ağaoğlu geldi tebrik etti, sohbet ettik. Ankara’ya geldik. Bakan yardımcılarımız, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, il müdürümüz bizi mehter takımıyla karşıladı. Daha sonra Trabzon’a gittim, orada çeşitli etkinliklere katıldım. Şu 3 günde muazzam şeyler yaşadım. Bu gibi şeyler biz sporcuları onore ve motive ediyor. ’Hemen yarın çalışmalara başlayayım ve 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda şampiyon olup bu tür şeyleri yeniden yaşayalım.’ diyorsunuz. Ancak biraz daha bu durumun tadını çıkarmak istiyorum (gülüyor).”

Neden spor?

“Çocukluğumda futbol maçlarını dinlemeyi ve izlemeyi çok seviyordum. Engelimden dolayı futbolcu olamayacağımı biliyordum. Engelli sporların olduğunu öğrendim. Okulumuzda masa tenisi masası olduğu için masa tenisine yöneldim.”

Sporcu olmasaydın ne olurdun?

“Gerçekten spor benim için şans. Herhalde memur olurdum.”

Arkadaşların Abdullah Öztürk’ü nasıl tanımlar?

“Neşeli, esprili, yardımsever, iyi kalpli. En iyi tarafım, merhametli oluşum.”

Yanlış yaptığınızı anladığınızda ne yaparsın?

“Telafi yoluna giderim. Hatalıysam özür diler, gönlünü almaya çalışırım.”

Kötü huyun var mı?

“Başarısızlığı asla kabul etmiyorum. O zaman agresifleşebiliyorum.”

En büyük hayalin nedir?

“2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda üçüncü altın madalyayı alıp tarihte iz bırakanlar arasında olmak.”

Azimli misin?

“Azimliyim. 15 yıldır bu sporu yapıyorum. Her turnuvada madalya kazanıyorum.”

Sorumluluk alır mısın?

“Birleştirici bir yönüm var. Takımda kaptanım. Sorumluluk almayı severim.”

Hangi takımı tutuyorsun?

“Doğduğumdan beri Trabzonspor taraftarıyım. Hafta sonu Galatasaray maçımız var. Ona da gideceğim. Trabzonspor’a uğurlu geliyorum. Başkanımız Ahmet Ağaoğlu maça davet etti. Şampiyonluk için o sene bu sene diyoruz. Şampiyonluk ateşini ben başlattım sezon sonu da Trabzonspor devam edecek. Sezon sonu şampiyonluk kupasını bekliyorum.”

Trabzonspor takımında kime mesaj göndermek istersin?

“Takımda kaleci Uğurcan Çakır’a mesaj göndermek istiyorum. Uğurcan, gol yemediğin sürece elbet biz 1-2 tane gol atarız. Böyle devam et (gülüyor).”

Son olarak ne söylemek istersin?

“Engelli kardeşlerime sporun herhangi bir branşıyla uğraşmalarını tavsiye ediyorum. Spor sizi özgürleştirecektir. Eğer çok yetenekliyseniz antrenörlerimiz ülkemizin bayrağını temsil etme fırsatı verecektir. Mutlaka ve mutlaka spor yapın. Sloganımız, gelin birlikte spor yapalım, hayata yeni bir başarı hikayesi sunalım.”

Kaynak: AA


ETİKETLER 2020 Tokyo Paralimpik OyunlarıAbdullah ÖztürkEngelliMasa TenisiSporTrabzonspor
6
SPOR HABERLERİ / 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda Türkiye 42. Oldu
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 19, 2021, 02:10:29 ÖS »
2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda Türkiye 42. Oldu2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda Türkiye, genel madalya sıralamasında 42. oldu. Genel madalya sıralamasında Çin zirvede yer alırken, Büyük Britanya ikinci, ABD üçüncü oldu.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 12. ve son gün müsabakalarının tamamlanmasıyla madalya sıralaması da belli oldu. Türkiye, Tokyo’da tarihinin en fazla madalya topladığı organizasyonunu geçirdi. Para milli sporcular, 2 altın, 4 gümüş ve 9 bronz madalyayla oyunları 42. basamakta bitirdi. Milliler, 15 madalyayla toplam madalya sıralamasında ise 25. sırayı aldı.

Çin, 96 altın, 60 gümüş ve 51 bronz olmak üzere 207 madalyayla genel ve toplam madalya sıralamasında büyük farkla birinci olmayı başardı.

Büyük Britanya 41 altın, 38 gümüş, 45 bronz olmak üzere 124 madalyayla genel ve toplam madalya sıralamasında ikinci oldu. Oyunlarda 37 altın, 36 gümüş ve 31 bronz olmak üzere 104 madalya elde eden ABD ise genel madalya sıralamasında üçüncü, toplam madalya sıralamasında ise dördüncü sırayı aldı.

Toplam madalya sıralamasında üçüncü basamakta ise 118 madalyayla Rusya Olimpiyat Komitesi yer aldı.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda 86 ülke madalya alma sevinci yaşadı.

AA


ETİKETLER ABDBüyük BritanyaÇinMadalyaTokyo 2020 Paralimpik OyunlarıTürkiye
7
KAYSERİ HABERLERİ / Erciyes'teki gizemli tarihi defineciler talan etti
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 08, 2021, 06:27:24 ÖÖ »
Erciyes'teki gizemli tarihi defineciler talan ettiErciyes Dağı eteklerinde bulunan tarihi taş kemer işçiliğiyle görenleri şaşırtırken, tarih kokan yapı definecilerin uğrak yeri haline geldi.

Erciyes'in güney eteğinde Develi Kapı yakınında çamursuz, harçsız, sade taştan yapılan kemer ince ustalığıyla görenleri hayrete düşürüyor. Tamamen taştan yapılan iki odalı kemerin hangi tarihte ve uygarlıkça yapıldığı bilinmezken, tarihi yapı definecilerin uğrak yeri oldu. Defineciler; iki odalı kemerin tüm odalarını kazarak Erciyes'teki gizemli tarihi talan etti.


kayserinethaber.com
8
SIIRLER / Ynt: ZOR BUNDAN SONRA
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 07, 2021, 03:09:40 ÖÖ »
Yüreğine sağlık kalemin hep var olsun mükemmel bir şiir okudum elleriniz dert görmesin hayırlı geceler dilerim
9
SIIRLER / ZOR BUNDAN SONRA
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 07, 2021, 03:09:00 ÖÖ »
ZOR BUNDAN SONRA

Selâm sünnet idi seçtik de verdik
Kodaman'ı sevip garibi yerdik
Gerçeğe kör çıra yalana ferdik
Yitenleri bulmak zor bundan sonra

Yıkıldı vicdanın yapı taşları
Alkışla yücelttik yüzsüz başları
Ağlayana dedik timsah yaşları
Bizi islah eder kor bundan sonra

İnsanlık haddini aştık aşarız
Çıkar kimde ise önden koşarız
Ne sevgi ne saygı ruhsuz yaşarız
Bakılası yüzler hor bundan sonra

Tüketsek cihanı bize yeter mi
Bu kadar hırs kibir bir gün biter mi
Bozulmuş bağımda bülbül öter mi
Ey aklım kalbime sor bundan sonra

EMİNE FİDAN KARAKUŞ
10
SIIRLER / HÜRRİYETE DOĞRU
« Son İleti Gönderen: melleseferi Eylül 04, 2021, 03:20:56 ÖS »
HÜRRİYETE DOĞRU

Gün doğmadan,
Deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola.
Kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında,
İçinde bir iş görmenin saadeti,
Gideceksin
Gideceksin ırıpların çalkantısında.
Balıklar çıkacak yoluna, karşıcı;
Sevineceksin.
Ağları silkeledikce
Deniz gelecek eline pul pul;
Ruhları sustuğu vakit martıların,
Kayalıklardaki mezarlarında,
Birden
Bir kıyamettir kopacak ufuklarda.
Denizkızları mı dersin, kuşlar mı dersin;
Bayramlar seyranlar mı dersin,
Şenlikler cümbüşler mi?
Gelin alayları, teller, duvaklar,
Donanmalar mı?
Heeey
Ne duruyorsun be, at kendini denize:
Geride bekliyenin varmış, aldırma;
Görmüyor musun, Her yanda hürriyet;
Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
Git gidebildiğin yere…

Orhan Veli KANIK
Sayfa: [1] 2 3 ... 10