*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: diyalizde gecen ilk gününüz  (Okunma sayısı 3606 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
diyalizde gecen ilk gününüz
« : Ağustos 22, 2012, 02:04:39 ÖS »
merhaba arkadaşlar ben 2001 yılında böbrek hastası olduğumu bir tesadüf sonucu öğrendim.ilaçlarla tedavim başlandı en fazla tedavim ilaçlarla 1 yıl sürdü.ben çok kötü bir durumdaydım dr.lar bana fistül açmamı söylediler ben hastalığımı kabullenemediğim için karşı çıktım açtırmadım.inat ettim.daha sonra cefasını çok çektim.bir gece çok kötüleştim ist.tıp fakültesine götürüldüm bütün değerlerim aşırı çıkmış ve ben tam olarak komalıktım.hemen diyalize alınmam gerektiğini söylediler ben hala o halimle reddediyordum diyalizi girmeyeceğim diyordum ne olursa olsun.fistül nasıl takılmaz diye aileme set çıkışmışlar.hemen katarer takıcaz demişler başımda 20 doktor katater için karşımda kabus gibiydi takmaya başladılar fakat damarlarım çok ince olduğu için takamadılar ve ben kendimden geçmişim biraz beklemişler.uyandığımda boynumda buz kalıbı hareket etmememi söylüyorlardı.ikinci kez denediler ve katateri taktılar o zaman anladım ki keşke önceden direnmesiydim ve fistülü açtırsaydım dedim.ve sonra ilk diyalizimle tanıştım çok zordu ilk diyaliz çünkü bütün değerler felaketti.diyalizle girdikçe değerler düzelmeye başladı ve bende kendime gelmeye başladım zamanla alıştım.ilk diyalizimi hiçbir zaman unutamam. eğer ilkgünkü gibi olsaydı asla katlanamzdım diyalize.ordaki doktorlarım bugünleri unutacaksın ve daha sonra diyalize alıştıktan sonra yaşamın daha güzel olacak diyorlardı o zamanlar saçmalıyorlar diyordum ama yanılan ben oldum diyaliz merkezi benim artık ikinci evim ailem.hatta hafta sonları özlüyorum bile diyalizi .bence arkadaşlar zamanla herşey yoluna giriyor bunu unutmayalım.HAYAT GÜZEL....))))

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Ynt: diyalizde gecen ilk gününüz
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2012, 02:06:25 ÖS »
Benim Diyalize ilk girişim Çapa da acil olarak Periton diyaliziyle oldu...
Bu beni ancak 2 hafta idare edebildi...Tabii bu arada geçen zamanın kabus olduğunu da anlatmam gerek
Daha sonra koluma özel bir merkezde(şişli)fistül açtırmak için yola çıktık.Ama durumum çok kötü olduğundan Dr beni eve göndermeyip,ameliyattan yarım saat kadar sonra her iki koldan da 2.5 saat kadar makinaya bağladı.
O günden sonra 2.5 yıl haftada 2 olarak devam ettim sonrası 3 tabii
İşte benim de diyalizle tanışmam 1989 Eylül ayında oldu
O zamanlarki koşulların çok iyi olmadığını da belirteyim bu arada
herkese sağlıklı günler