*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Belçika'da Engelliler SMS Yoluyla Acil Yardım Çağrısında Bulunabilecek  (Okunma sayısı 2091 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com

Belçika hükümeti, duyma ve konuşma engelli vatandaşlara, acil yardım servisine SMS yoluyla ulaşma imkânı sağlamaya hazırlanıyor. Yılda ortalama 5 milyar SMS gönderilen Belçika'da, cep telefonundan kısa mesaj yoluyla acil yardım hattına ulaşmak mümkün değildi.

Flaman Hıristiyan Demokratlar'in bu yöndeki kanun teklifi Meclis Komisyonu'ndan geçti. Bundan böyle özellikle duyma ve konuşma engelli vatandaşlar, mesajla acil yardım çağrısında bulunabilecek.

11 milyon nüfusa sahip Belçika'da yaklaşık yarım milyon duyma ya da konuşma engelli vatandaş yaşıyor. İngiltere, İspanya, İsveç, Finlandiya ve Avusturya'da benzer bir uygulama mevcut. Bu ülkelerdeki acil yardım hattındaki başvuruların yüzde 0, 5'i kısa mesaj yoluyla yapılıyor.

Uzmanlar acil durumlarda iletişimin karşılıklı konuşarak yapılmasının hayati önemde olduğuna dikkat çekerken, diyaloga giremeyecek vatandaşların bu yolla yardım talebinde bulunabilmesinin önünün açılmasının çok önemli olduğunu vurguluyor.

06.07.11 - CHA