Gönderen Konu: Ben ve benim gibi organ bağışı bekleyenlere kulak verin  (Okunma sayısı 2350 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20240
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Ben ve benim gibi organ bağışı bekleyenlere kulak verin
« : Kasım 10, 2018, 01:04:31 ÖS »
Ben ve benim gibi organ bağışı bekleyenlere kulak verinDiyalizle Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Ömer Yazıcı, üyeler ile birlikte 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada; “Ben ve benim gibi organ bağışı bekleyenlere kulak verin” dedi.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen açıklamada organ bağışı bekleyen ve Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Başkanı olan Yazıcı şunları kaydetti; “Ben 36 yaşındayım. Lütfen benim ve benim gibi organ nakli bekleyenlerin sesine kulak verin. Ben 8 yıldır böbrek nakli bekliyorum. Türkiye’de benim gibi organ nakli bekleyen 25 binin üzerinde hasta var. Pek çok aile yakınlarını kaybettiğinde organlarını bağışlamak istemiyor. Pek çok kişinin hayatını kurtaracak organlar da çürüyüp gidiyor.”
 
ORGANLAR, AKSİ İSTENMEDİKÇE OTOMATİK OLARAK BAĞIŞLANSIN
 
Organ nakli konusunda yasa değişikliği yapılması talebinde bulunan ve bu şekilde organ nakli bekleyen hastalara çare olunabileceğini ifade eden Başkan Yazıcı, konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi; “Bu sorunun bir çözümü var. 1979 tarihinde yürürlüğe giren Organ ve Doku Nakli Kanunu'nun güncellenmesini istiyorum. Bu kanun ‘müracaata dayalı gönüllülük’ yerine ‘otomatik organ bağışı’ şeklinde değişmeli. Yani bir kişi ölmeden önce aksini belirtmediği sürece tüm organlarını bağışlamış kabul edilse hem benim hem de benim gibi organ nakli bekleyen on binlerce insanın hayatı kurtulabilir. Bunu birlikte başarabiliriz Pek çok gelişmiş ülkede otomatik organ bağışı uygulaması var. Bu uzak bir hayal değil. Milyonlarca hastanede yatan bebek, onlarca makinesiz yaşamak isteyen çocuk, akşam ailesiyle beraber aynı masada oturup yemek yemek isteyen baba, kendi işlerini kendi yapabilecek anne, yorulmadan ayakta durmak isteyen gençler gibi bekleyenlerin hayatı olmak için lütfen organlarınızı bağışlayın. Binlerce yaşamı değiştirebiliriz. Ben haftanın 3 günü 4 saat boyunca makineye bağlı yaşıyorum. Kollarım iğne izleriyle dolu. Bunu yaşamayan bilemez. Bana yardım edin, benim gibi organ nakli bekleyen 25 bin kişiye yardım edin. Organlar toprak olup gitmek yerine bize yaşam versin. Unutmayın ki herkes bir gün organ nakline ihtiyaç duyabilir. Şimdiden teşekkür ediyorum.” HABER-FOTO: KAAN AKBAŞ


Kaynak

Etiketler : Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri baskan ömer yazıcı