Son İletiler

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
SPOR HABERLERİ / İşitme Engelliler Milli Takımı Riva’da Kampa Girdi
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 26, 2021, 04:19:28 ÖÖ »
İşitme Engelliler Milli Takımı Riva’da Kampa Girdiİşitme Engelliler Milli Takımı, Brezilya’da gelecek yıl yapılması planlanan 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları Elemeleri kapsamında Riva’da kampa girdi.

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında desteklediği, İşitme Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki İşitme Engelliler Milli Takımı, kampta A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş ile bir araya geldi.

Milliler, Engellilerden Sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Erdem ve TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy’un da katılımıyla 27 Ağustos’ta Çekya maçı için başkent Prag’a gidecek.

Ömer Gürsoy yaptığı açıklamada, “TFF’nin ve başkanımız Sayın Nihat Özdemir’in engelli futboluna verdiği desteklerle geçmişinde olimpiyat, iki dünya ve Avrupa Şampiyonluğu olan milli takımımızın, olimpiyat elemelerindeki Çekya ve Fransa maçlarından, yine Riva’nın uğuruyla ülkemize başarılı sonuçlar alarak döneceğine inanıyorum. Olimpiyatlarda geçmişte olduğu gibi şampiyonluğa ulaşacağımıza inancımız tam.” ifadelerini kullandı.

Elemelerde 29 Ağustos Pazar günü Çekya ile karşılaşacak milli takım, müsabaka sonrasında Türkiye’ye dönecek.


ETİKETLER 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat OyunlarıFutbolİşitme Engelliler Milli Takımıİsmail ErdemÖmer GürsoyTürkiye Futbol Federasyonu üniversitelerinde konferans verdiğinde öğrencilerin ona sık sık sordukları soru
22
SPOR HABERLERİ / Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları Yayın Programı
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 26, 2021, 04:17:25 ÖÖ »
Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları Yayın Programı24 Ağustos – 5 Eylül 2021 tarihleri arasında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları, 22 spor dalında 539 etkinlik içererek gerçekleşecek. Yarışma takvimine bakarak Ay yıldızlı sporcularımızın madalya mücadeleleri TRT SPOR ve TRT SPOR Yıldız‘dan izleyiciyle buluşacak.

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nın yarış takvimi. Müsabaka listesi potansiyel olarak tüm sporcularımızın finale kadar çıkacağını düşünerek hazırlanmıştır. Eleme maçlarında elenen sporcular, final müsabakalarına katılamaz. Bu sebeple kafa karışıklıklarını gidermek adına 30 Ağustos’tan sonraki müsabaka takvimini henüz paylaşmıyoruz.

*30 Ağustos sonrası müsabakalar maç sonuçlarına göre güncellenecektir.
Aşağıda tam Paralimpik yarışma programını bulacaksınız.
Ayrıntılı olarak görmek için programın simgesine dokunmanız yeterlidir.

*Yarışma programı, Paralimpik Oyunlarının eleme turlarını takiben yeni tarihleri yansıtacak şekilde değişikliğe tabi olabilir.
*Yarışma programının açıklandığı sayfa Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’dir.

YARIŞMA PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

TBESF


ETİKETLER Canlı YayınTokyo 2020 Paralimpik OyunlarıTRT SporTRT Spor YıldızYarış ProgramıYayın Programı Biz büyük bir aileyiz Arzu hanım diyaliz dışında da her zaman yanımızda sağ olsun.
23
SAĞLIK HABERLERİ / Devlet Memurları Engelli Kardeşlerinden Dolayı Nakil Hakkına Sahiptir
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 19, 2021, 01:03:22 ÖS »
Devlet Memurları Engelli Kardeşlerinden Dolayı Nakil Hakkına SahiptirDevlet memurları sadece birinci derece kan hısımları için engellilik durumundan dolayı nakil isteme hakkına sahiptir.

… Bakanlığı’nda bir ilin .. gelir müdürlüğünde güvenlik memuru olarak çalışmaktayım. Antalya’da yüzde 95 engelli kardeşim ailem ile birlikte yaşamaktadır ve vasisi olan annem de 70 yaşını geçerek kendisi de bakıma muhtaç hale düşmüştür. Aynı şehirde yaşayan diğer kardeşlerimin ise madden ve aile düzeni bakımından bakmalarına imkan bulunmamaktadır. Bulunduğum ilden beni tayine göndermek istemiyorlar. Kardeşimin vasisi olmadığım halde mazeret tayini ile Antalya’daki mevcut olan kadroya tayin olabilir miyim?

Engelli kardeşimin vasisi olmadığım halde bu mazerete bağlı olarak naklen tayin olabilir miyim?

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin ek 3. maddesinin ilk fıkrasında; “İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.” hükmü yer almaktadır. Maddenin ikinci fıkrasında ise bu kapsamdaki taleplerin bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkanları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanacağı hükme bağlanmıştır.

Aynı hükme Maliye Bakanlığı Personelinin Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 11/A maddesinde yer verilmiştir. Medeni hukukumuzda birinci derece kan hısımları anne, baba ve çocuklar; ikinci derece kan hısımları ise kardeş, torun, anneanne, babaanne ve dedeyi kapsamaktadır. Dolayısıyla kardeşlerin ikinci derece kan hısımı olması sebebiyle kardeşinin durumuna bağlı olarak memurun yukarıda yer verilen hükümden yararlanma imkanı bulunmamaktadır.

Yukarıda yer verilen Yönetmeliklerde ayrıca sağlık mazeretine bağlı yer değişikliğine de yer verilmiş olmakla birlikte, bu kapsamdaki yer değişikliği talebi için öncelikli koşul memurun yargı kararıyla kardeşi için vasi tayin edilmiş olmasıdır.

Bakanlık Yönetmeliğinin 17. maddesinde belli süre hizmeti olanların yer değiştirme suretiyle atanması, 21. maddesinde ise istek üzerine daha alt hizmet bölgesine atanmaya ilişkin hükümlere yer verilmiş olup, memurun durumunun bu maddeler kapsamına girmesi halinde tayin isteğinde bulunmak suretiyle yer değiştirmesi mümkündür.

Diğer taraftan 657 sayılı Kanunun 105. maddesinin son fıkrasında; “Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hallerinde, bu hallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır.” hükmü yer almaktadır.

Refakat izni olarak adlandırılan bu iznin kullanımına ilişkin hususlar Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10. maddesinde düzenlenmiştir.

Refakat izni konusunda gerekli şartları taşıyan kardeşine bağlı olarak memurun 6 aya kadar aylık ve özlük hakları kesilmeksizin refakat izni kullanması mümkündür. Bu iznin bitimini müteakip 657 sayılı Kanunun 108/A maddesi uyarınca memura isteği halinde 18 aya kadar aylıksız izin verilebilecektir.

Sonuç olarak, kardeşinin birinci derece kan hısımı kapsamına girmemesi sebebiyle memurun engelli kardeşinin durumunu gerekçe göstererek yapacağı yer değişikliği talebinin yukarıda yer verilen Yönetmelik hükümleri kapsamına girmediğini, ancak genel hükümler kapsamında Kurumun memurun görev yerini değiştirmesine bir engel bulunmadığını, refakat izni verilmesine ilişkin şartların sağlanması durumunda memura altı aya kadar aylıklı refakat izni verilebileceğini değerlendirmekteyiz.

memurlar.net

ETİKETLER Devlet MemurlarıEngelliEngelli KardeşNakilYer Değiştirme Nice yıllara canımcim Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan Yoluna, bir can koyduğum Gökte ararken yerde bulduğum Karadutum, çatal karam, çingenem Daha nem olacaktın bir tanem Gülen ayvam, ağlayan narımsın Kadınım, kısrağım, karımsın
24
SIIRLER / ZOR BUNDAN SONRA
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 12, 2021, 06:17:32 ÖÖ »
ZOR BUNDAN SONRA

Selâm sünnet idi seçtik de verdik
Kodaman'ı sevip garibi yerdik
Gerçeğe kör çıra yalana ferdik
Yitenleri bulmak zor bundan sonra
Yıkıldı vicdanın yapı taşları
Alkışla yücelttik yüzsüz başları
Ağlayana dedik timsah yaşları
Bizi islah eder kor bundan sonra
İnsanlık haddini aştık aşarız
Çıkar kimde ise önden koşarız
Ne sevgi ne saygı ruhsuz yaşarız
Bakılası yüzler hor bundan sonra
Tüketsek cihanı bize yeter mi
Bu kadar hırs kibir bir gün biter mi
Bozulmuş bağımda bülbül öter mi
Ey aklım kalbime sor bundan sonra

EMİNE FİDAN KARAKUŞ
25
DÜNYA HABERLERİ / Fransa’da Bakımevi Çalışanlarına Aşı Zorunlu Kılındı
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 12, 2021, 05:50:37 ÖÖ »
Fransa’da Bakımevi Çalışanlarına Aşı Zorunlu KılındıFransa’da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, tüm hastane ve bakımevi personeline aşıyı zorunlu hale getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, olası bir 4. dalganın önüne geçmek için alınan tedbirleri, ulusa sesleniş konuşmasıyla açıkladı.

Macron, zorunlu Kovid-19 sağlık kartı uygulaması kullanımının genişletildiğini, bunun 21 Temmuz’dan itibaren 50’den fazla kişinin bir araya geldiği her yerde zorunlu olacağını belirtti.

Ağustos ayında kafe, restoran ve alışveriş merkezlerinde zorunlu hale gelecek sağlık kartı uygulamasının, ayrıca tren ve uçaklarda da mecburi olacağını aktaran Macron, sadece aşı olmuş kişiler ile son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucu olanların bu mekanlara girebileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Macron, Delta varyantı nedeniyle Fransa’nın salgının güçlü bir dalgasıyla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, özellikle 75 yaş üstüne aşı olmaları çağrısında bulundu.

Hastanelerde ve kliniklerde çalışan tüm personele, bakımevleri çalışanlarına, engellilerle çalışanlara, yaşlı veya hassas kişilerle yakın temasta çalışanlara veya gönüllülere, Kovid-19 aşısının 15 Eylül’den itibaren zorunlu olacağını kaydeden Macron, bu tarihten itibaren kontrollerin yapılacağını ve yaptırım uygulanacağını ifade etti.

Emmanuel Macron, vakaların seyrine göre tüm halka zorunlu aşı meselesini gündeme alabileceklerini kaydetti.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla, ortaokul ve liselerde aşı kampanyaları düzenleyeceklerini dile getiren Macron, denizaşırı Fransa toprakları Martinique ve Reunion’da yeniden gece sokağa çıkma yasağı başlatılacağını aktardı.

Emeklilik yaşını yükseltme planı

Macron, artık yaşam süresi daha uzun olduğu için emekliliğin de daha geç olması gerektiğini savunarak, sağlık krizi sona erdiğinde, kademeli olarak emeklilik yaşının yükseltileceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ayrıca tartışmalı işsizlik sigortası reformunun da 1 Ekim’den itibaren tam olarak yürürlüğe sokulacağını açıkladı.

Diğer yandan Sağlık Bakanı Olivier Veran, aşı olmayan sağlık personeline, 15 Eylül’den itibaren maaş ödemeyeceklerini duyurdu.

Fransa Halk Sağlığı Kurumunun bugünkü verilerine göre, ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 1260 artışla 5 milyon 813 bin 899’a, 28 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı ise 111 bin 382’ye yükseldi.

Hastanelerde 957’si yoğun bakımda olmak üzere, 7 bin 137 kişinin tedavisine devam ediliyor.

Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 27 Aralık 2020’den bu yana Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 35 milyon 943 bin 586’ya ulaştı, bunlardan 27 milyon 858 bin 279’una ikinci veya üçüncü doz uygulandı.

Anadolu Ajansı


ETİKETLER AşıBakımeviCumhurbaşkanı Emmanuel MacronEngelliFransaKovid-19Yaşlı bölgesinde hasta kayseri engelli yatalak bakım hizmetimiz de çalışacak yeni beyaz doblo aracımızda aldık şükür çalışmak bizden takdir daha iyisini sizlere versin
26
DÜNYA HABERLERİ / TİKA’dan Kazakistan’a Felçli Hastalar İçin Tıbbi Cihaz Desteği
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 12, 2021, 05:45:27 ÖÖ »
TİKA’dan Kazakistan’a Felçli Hastalar İçin Tıbbi Cihaz DesteğiTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kazakistan‘ın başkenti Nur Sultan’daki bir sağlık merkezine felçli hastalar için tıbbi ekipman desteği sağladı.

TİKA Nur Sultan Koordinatörlüğü tarafından temin edilen, ileri düzey felçli hastaların tedavisinde kullanılan 536 tıbbi cihaz, Nur Sultan Multidisipliner Tıp Merkezine teslim edildi.

Teslim törenine Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici, TİKA Nur Sultan Koordinatörü İsmail Gürlek, Nur Sultan Devlet Multidisipliner Tıp Merkezi Müdürü Muhtar Tuleutayev ile sağlık çalışanları ve basın mensupları katıldı.

Büyükelçi Ekici, burada yaptığı konuşmada, Türkiye olarak tıp alanında elde edilen bilgi ve tecrübeyi dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Özellikle tıp alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı çok önemli. Dolayısıyla TİKA’nın öncülüğünde yapılan hem teorik eğitim hem tıbbi cihaz desteğinin Kazakistanlı kardeşlerimize yararlı olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde ümit ediyorum bu karşılıklı iş birliği devam eder.” dedi.

TİKA Nur Sultan Koordinatörü Gürlek de söz konusu merkezde felçli hastaların tedavi edildiği bölümün kapasitesinin 100 hasta olduğunu ve aynı anda 45 hastaya hizmet verildiğini söyledi.

Gürlek, “Bu doğrultuda merkezde Türkiye ve Avrupa standartlarında bir fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü veya FTR kliniği oluşturulmasına dair çalışma analizi yaptık. Başkanlığımızca gerçekleştirilen projeyle fiziksel engelli veya travmatik hasar oluşmuş hastaların rehabilite edilmesinde, hastanenin ilgili birimleri arasında taşınmasında kullanılmak üzere çeşitli ekipmanlar teslim ettik. Bu sayede klinikteki odaları hasta ve hasta yakınlarını düşünerek yeni teknolojik üst düzey konforda donanımını sağladık.” dedi.

Gürlek, hibe edilen tıbbi cihazlara ilişkin Türk uzmanlar tarafından merkezdeki sağlık çalışanlarına uygulamalı ve teorik eğitimlerin de verildiğini dile getirdi.

Nur Sultan Multidisipliner Tıp Merkezi Müdürü Tuleutayev de AA muhabirine yaptığı açıklamada, felçli hastaların tedavi edildiği bölümün 1,5 yıl önce açıldığını ifade ederek, “Felçli hastalar bölümünde tedavi süreci zor ve kapsamlı tedavi cihazlarını gerektiriyor. Bu alanda destek almak için yaklaşık 2 ay önce TİKA ile iş birliği yürütmeye başladık. Kendilerine merkez çalışanları ve hastaları adına böyle bir destekten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Tuleutayev, daha önce merkezde felçli hastaların sadece yatılı olarak tedavi gördüklerini ancak TİKA tarafından temin edilen tıbbi cihazlar sayesinde dışarıdan da günlük olarak hasta kabul etmeye başlayacaklarını dile getirdi.

Törende, Türk uzmanlar tarafından verilen uygulamalı ve teorik eğitimi alan merkez çalışanlarına sertifikaları da takdim edildi.

AA


ETİKETLER FelçKazakistanNur SultanTedaviTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Diyette olduğumu bilen babam. Doğum günümde en sevdiğim şeyi almış. Sağ olsun afiyetle yedim.
27
DÜNYA HABERLERİ / Engelliler Tarafından Erişilebilir Restoran New York’ta Açıldı
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 12, 2021, 05:41:00 ÖÖ »
Engelliler Tarafından Erişilebilir Restoran New York’ta AçıldıNew York’ta yeni bir restoran olan Contento, hem engelliler tarafından hem de engelliler için tasarlandı.

New York City’deki yeni bir restoran olan Contento’da, barın yarısı yeterince alçak olduğundan tekerlekli sandalyedeki insanlar barmenin beceriksizliği ya da partilerinin geri kalanı onlara bakmak zorunda kalmadan hemen gelip bir içki ısmarlayabilirler.

Tekerlekli sandalye kullanan restoranın içecek direktörü Yannick Benjamin, tipik bar kurulumlarından “Oldukça sinir bozucu bir güç dinamiği var” dedi. “Sana bakıyorum ve boynumu zorlamam gerekiyor.”

Ama yeni barında durum farklı olacak. “Şimdi aslında birbirimize göz göze bakıyoruz” dedi.


Tekerlekli sandalye kullanan restoranın içecek direktörü Yannick Benjamin.

Perşembe günü Doğu Harlem’de açılan restoran hem engelliler tarafından hem de engelliler için tasarlandı . (Benjamin’in iş ortağı George Gallego da tekerlekli sandalye kullanıyor.) Masalar arasındaki boşluk tekerlekli sandalyelerin geçebileceği kadar geniş; menüde görme engellilerin telefonlarıyla okutabilecekleri bir QR kodu var ve menü sesli olarak okunuyor; banyo, örneğin bir kat merdiven çıkmak yerine restoranla aynı kattadır.

TODAY Food’a konuşan Benjamin, “Önemli olan, engelli herkesin buraya özgürce ve rahat bir şekilde girebilmesidir” dedi.

Fikir, 25 yaşındayken bir araba kazası geçirdikten sonra restoranlarda gezinmek için kendi mücadelelerinden ilham aldı.

O sırada New York’ta iki lüks restoranda sommelier olarak çalışıyordu. Bir gece eve giderken West Side Otoyolunda suda yüzerek bir ağaca çarptı.

43 yaşındaki Benjamin, “Vücudumun her tarafında bu inanılmaz, tuhaf duyguyu hissettim, neredeyse bu tür bir manyetik çekim – tıpkı buzdolabını çekerken olduğu gibi” dedi. ‘Aman Tanrım, bacaklarım kıpırdamıyor.'”

Benjamin kendini arabadan çıkarmayı başardı ve yardım gelene kadar orada bekledi.

“Yağmur yağıyordu” dedi. “Soğuk bir yağmurdu. Yukarıya baktığımı hatırlıyorum, sadece bıkmış ve yenilmiş hissediyordum. O anda, başıma gelen her şeyin ciddi sonuçları olacağını biliyordum.”

Belden aşağısı kalıcı olarak felçli kaldı.

O zamana kadar Benjamin’in hayatı restoranlar etrafında dönüyordu. Babası ve amcası restoranlarda çalıştı. Sunuculuk ve ardından sommelier olmak, bildiği tek hayattı – ve erkenden seçtiği bir hayattı.

“Rehber danışmanım, ‘Ne? Hayatının geri kalanında garson olmak mı istiyorsun?’ Bunu anlayamazdı,” dedi.

Ancak geçirdiği kazadan sonra, bir restoranda tekerlekli sandalye ile çalışmanın ne kadar zor olacağını çabucak anladı. Fazla kalifiye olduğu iş görüşmelerine gitti ama yine de şansını deneyecek bir restoran bulamadı.

Benjamin, “Aslında kazara cc’lendiğim bir e-posta gördüm, birisi İK müdürüne ‘İyi bir adam, çok yetenekli ama tekerlekli sandalyede – işe yaramayacak’ dedi” dedi.

Sonunda, çoğunlukla zihnini meşgul etmek için bir şarap dükkanında ücretsiz olarak çalışan bir işe girdi. Sommelier yarışmaları yaptı ve sonunda New York’ta erişilebilir bir restoranda sommelier olarak iş bulmasına yardım eden biriyle tanıştı. Ancak yıllar boyunca Benjamin kendi restoranına sahip olmanın hayalini kurdu: kendisinin ve tekerlekli sandalyedeki ve engelli diğer insanların özgürce ve endişe duymadan dolaşabilecekleri bir yer.

Engelli insanlar için sadece bir restorana gitme fikri bile endişe yaratabilir.

“Bir restoranı arayıp erişilebilir olup olmadığını sorarsam ve evet derlerse, oraya giderim ve bir rampa kurmaları ve büyük bir anlaşma yapmaları gerekir ya da taşınmanız gerekir, ya da söylerler. banyoya giriyorsunuz ama sonra oraya gidiyorsunuz ve banyoda tutunma kolları var ama belki de gerçek kapı (tekerlekli sandalye için) yeterince geniş değil” dedi. “Bu gerçekten sönük ve inanılmaz derecede utanç verici olabilir.”

Veya kör veya görme bozukluğu olan kişilerde menü kodu bulunmayabilir.

Benjamin, “Kör olduğunuzu ve biriyle ilk kez tanıştığınızı hayal edin” dedi. “Mümkün olduğunca bağımsız görünmek istiyorsunuz. O kişiye gezinme konusunda ne kadar iyi olduğunuzu göstermek istiyorsunuz, ancak onlarda (menü kodu) yok. Veya bir iş ilişkisi kurmaya veya bir iş ilişkisini kapatmaya çalışıyorsunuz. biriyle hesap açın ve onlardan menüyü size okumasını istemeniz gerekiyor.”

Benjamin, insanların metni yüksek sesle okuyan bir uygulamaya tarayabilecekleri QR kodları gibi ayrıntıların “yapılmayan uzun bir yol kat edebilecek küçük değişiklikler” olduğunu söyledi.

Benjamin’in Peru havasına sahip yemekleri olan sıradan bir yer olarak tanımladığı Contento, bunu değiştirmeyi umuyor. Benjamin’in akıl hocalarından biri olan Gallego’nun sonunda restoranları olacak yer için mükemmel alanı bulması üç yıldan fazla oldu. Artık iş ortaklarına dönüşen arkadaşlar nihayet halka açılmaya hazır.

Benjamin, erişilebilirlik için ödedikleri ayrıntıların çok önemli olduğunu biliyor, ancak restoranlarının insanları engellilere nasıl davrandıklarını yeniden düşünmeye teşvik etmesini de umuyor.

“Bazen empati eksikliği oluyor” dedi. “Restoranlara gidenlere hep engellileri acele etmemelerini söylerim çünkü sürekli aceleye geliyorlar. Bazen biraz daha yavaş çalışıyorlar. Hazırlanmaları biraz zaman alıyor. Onlara bir şans verin. Siz Restoranınıza gelmelerinin ne kadar sürdüğünü bilmiyorum, bu yüzden biraz takdir gösterin ve biraz sabır gösterin.”

Today.com


ETİKETLER Contento RestoranEngelliErişilebilirGörme EngelliNew YorkQR KodSesli MenüTekerlekli SandalyeYannick Benjamin dilediğim ama duyduğum Sözler var Hiç bir şeye hic bir zaman isyan etmeyen sınıyor ama merhametini de esirgemiyor,buna da var
28
DÜNYA HABERLERİ / Polonya’da Zolgensma İlacı Geri Ödeme Listesine Eklendi
« Son İleti Gönderen: melleseferi Ağustos 12, 2021, 05:18:05 ÖÖ »
Polonya’da Zolgensma İlacı Geri Ödeme Listesine EklendiOnasemnogene abeparvovec veya Zolgensma gen tedavisi, Polonya Sağlık Bakanlığı’nın Tıbbi Fon kapsamında tazmin etmeyi planladığı ve bu hafta yayınlanan beş ilacın yer aldığı listeye dahil edildi.

İlgili firma, Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından geri ödeme başvurularını sunmaya davet edilmişlerdir.

Gen tedavisi hâlihazırda, ABD, Japonya, Kanada, Almanya, İtalya ve son olarak Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan tarafından geri ödeme kapsamına alınmıştır.

SMA Benimle Yürü


ETİKETLER Gen TedavisiGeri ÖdemePolonyaSağlık BakanlığıSpinal Muskuler AtrofiZolgensma HAYAT İyi ki yapmışım dediğim şeyler var .Aynı zamanda tabi, keşke'lerimde Engellemek istediğim başlangıçlar, Unutmayı yürekten dilediğim kişiler ve zamanlar
29
SPOR HABERLERİ / Koral Berkin Kutlu ve Hakan Akkaya’dan 2020 Tokyo Kotası!
« Son İleti Gönderen: melleseferi Temmuz 05, 2021, 02:56:34 ÖS »
Koral Berkin Kutlu ve Hakan Akkaya’dan 2020 Tokyo Kotası!Genç yüzücümüz Koral Berkin Kutlu ve milli eskrimcimiz Hakan Akkaya, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nden (IPC) aldığı davetle 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı kazandı.

Bu sonuçla Türkiye, Paralimpik Oyunları tarihinde ilk kez tekerlekli sandalye eskrim branşında kota hakkı kazanmış oldu.

Milli sporcularımızın bu başarısıyla kota sayımız yüzme branşında 5’e, toplamda ise 43’e yükseldi.

TBESF


ETİKETLER unutmayacam yeriniz bir ömür  yüreğimin tam ortası iyi ki Beşiktaş ailesinin bir  ferdiyim EskrimHakan AkkayaKoral Berkin KutluMilli YüzücüTokyo Paralimpik OyunlarıUluslararası Paralimpik Komitesi
30
SPOR HABERLERİ / Ampute Futbolda 1. Lig’e Yükselen Takımlar Belli Oldu
« Son İleti Gönderen: melleseferi Temmuz 05, 2021, 02:49:17 ÖS »
Ampute Futbolda 1. Lig’e Yükselen Takımlar Belli OlduAmpute futbolda Başakşehir Ampute Futbol Kulübü ve İstanbul Özürlüler Spor Kulübü, 1. Lig’e yükseldi.

Ankara Altındağ Örnek Futbol Sahası’nda düzenlenen 2020-2021 sezonu Ampute Futbol 2. Ligi, bugün oynanan yedinci gün karşılaşmaların ardından sona erdi.

Müsabakalar sonunda Başakşehir Ampute Futbol Kulübü 43 puanla birinci ve İstanbul Özürlüler Spor Kulübü 26 puanla ikinci olarak 1. lige yükseldi.

Ligde üçüncü sırada Kahramanmaraş Ampute Spor Kulübü yer alırken, Sakarya Ampute dördüncü, Sakarya Akgün Ampute beşinci, Gaziantep Bedensel Engelliler altıncı, Batman Ampute yedinci ve Samsun Bedensel Engelliler sekizinci oldu.

AA


ETİKETLER Kupa ile hastaneye gelen takımım, tüm desteğiyle arkamda olan kulübüm ikinci ailem benim için o kadar değerli ki bunu asla Ampute FutbolAmpute Futbol 1. LigAmpute Futbol 2. LigBaşakşehir Ampute Futbol Kulübüİstanbul Özürlüler Spor Kulübü ki ne kadar teşekkür etsem azdır beni o kadar mutlu ettiniz ki, iyi ki varsiniz
Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 10