*
kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 hattı üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz  

kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

Gönderen Konu: Organik Yardım Eli Projesi  (Okunma sayısı 4027 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20196
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Organik Yardım Eli Projesi
« : Ocak 03, 2013, 03:51:11 ÖÖ »


Tarım ve Gıda Konfederasyonu Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, "Organik Yardım Eli Projesi"yle engelliler hakkında kamuoyunda oluşan 'yardıma muhtaç' algısını kırmak istediklerini belirterek, "Biz bu projeyle onların üreticilik bilincinin de ortaya çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

"Organik Yardım Eli Projesi" tanıtım toplantısında konuşan Yüksel, engellilerin Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu belirterek, hayatın her alanında, ekonominin her sektöründe engellilerle ilgili politikalar geliştirilip uygulamaya konulduğunu dile getirdi.

Türkiye'deki engelli vatandaş oranının yüzde 8 olduğunu bildiren Yüksel, bu engellilerin yüzde 55'inin kentlerde yüzde 45'inin ise kırsalda yaşadığını söyledi. Yüksel, kırsal alanda yaşayan engellilerin yüzde 36'sının okuma yazma bilmediğine dikkati çekerek, engellilerin yüzde 47'sinin de hiç doktor yüzü görmediğini kaydetti.

Özellikle kırsal bölgelerde, engelli çocuk sahibi olmanın utanç verici bir şeymiş gibi algılandığını belirten Yüksel, bu bölgelerde gün yüzü görmeyen engelli çocukların olduğunu savundu.

Yüksel, bu doğrultuda kırsaldaki engellilerin şehirdeki engellilere nazaran daha dezavantajlı olduğunu tespit ettiklerini kaydederek, "Kırsaldaki engellilerimiz için neler yapabiliriz, onlara neler verebiliriz düşüncesiyle aylarca süren çalışmalar yaptık. Çalışmalarımız neticesinde Organik Yardım Eli Sosyal Sorumluluk Projesini hayata geçirmeye karar verdik. Proje ile kırsalın sosyal sorunlarına ışık tutacağız" diye konuştu.

Proje kapsamında bu zamana kadar devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlanamayan, devletin ulaşamadığı veya devlete ulaşamayanlar, engelli olmayı veya engelli yakını olmayı utanç olarak gören insanlara ulaşacaklarını ifade eden Yüksel, projenin Mali kaynağını da yine kırsaldan alacaklarını vurguladı.

Yüksel, halkın son dönemde organik ürünlere olan ilgisinde gözle görülen bir artış olduğunu da belirterek, "Kırsaldaki üreticilerimizle yapılan protokoller çerçevesinde projeye destek veren herkese belli bir ücret karşılığında 1 yıllığına bir organik elma ağacı tahsis edeceğiz. Katılımcıya ait ağaca bir künye yerleştirilecek, katılımcı isterse koordinatları ile yeri sabit olan ağacını görebilecek sezonunda ağacının meyvelerini toplayabilecek. Vakti olmayanlar içinde biz 10 kg elmayı kasalara yerleştirerek organik sertifikası ile birlikte adreslerine kargo ile göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

Engellilerin de bir şeyler üretmek istediklerini belirten Yüksel, "Amacımız engelliler hakkında kamuoyunda oluşan 'yardıma muhtaç' algısını kırmak. Biz bu projeyle onların üreticilik bilincinin de ortaya çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

Yüksel, projeye dahil olabilmenin rakamsal değerinin ayda bir paket sigaraya verilen paraya denk olduğunu söyleyerek, bu bedelin günde sadece 32 kuruşa karşılık geldiğini, yıllık olarak da 120 lira olduğunu dile getirdi.

Projenin, ilk etapta Ankara'nın kırsalındaki engellilere ışık olacağını savunan Yüksel, projenin ilerleyen aşamalarda tüm yurda yayılacağını ifade etti.

Bu Bir Heyecan İşi

Türkiye Sağlık Vakfı Genel Başkanı Murat Balaban da bu işin bir heyecan işi olduğunu kaydetti. Türk kültüründe Dikili ağacı olmanın farklı bir duygu oluşturduğunun altını çizen Balaban, katılımcıların her elma yediğinde bu gönül bağını hissedeceklerini söyledi.

Balaban, her insanın bir engelli adayı olduğunu anımsatarak, insanların iki nefes arasında bu duruma düşebileceğine dikkati çekti.

Projenin tüm Türkiye'ye yayılacağına inandığını belirten Balaban, kendileri için en büyük karşılığın engelli kardeşlerinden alacakları dualar olduğunu kaydetti.

21.12.12 – AA