*
kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 hattı üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz  

kayseri Engelliler Derneği 0533 392 33 88 Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

Gönderen Konu: Neyzen Kerem Tufan’dan Müzikli Terapi  (Okunma sayısı 4189 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20196
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Neyzen Kerem Tufan’dan Müzikli Terapi
« : Ocak 03, 2013, 03:42:26 ÖÖ »


Ney’in büyülü sesi üzerine ihtisas yapan Aydınlı ney sanatçısı Kerem Tufan yaptığı çalışmalar ile sosyal sorumluluğun ne demek olduğunu anlatırken, sanatıyla büyülüyor.
 
Ney üzerine “Ney’se Turkish Mystic Music” isimli bir albüm çıkaran ve dalında en çok satan albümün sahibi olan Kerem Tufan otizmli çocukların tedavisine müzikle katkıda bulunmayı amaçlıyor.
 
Ney sanatçısı Kerem Tufan’ın 2011 yılında Yavuz-Burç Plakçılık etiketiyle çıkardığı ‘’Ney’se Turkish Mystic Music’’ isimli albümü kategorisinde en çok satan albümlerden.
 
Kendi kurduğu müzikleri ve kendisinin organize ettiği koreografi ile 2005’ten bu yana turistik bölgelere gelen onbinlerce turiste Türk musikisini ve sema kültürünü tanıtan Tufan, adeta elçilik görevi yürütüyor.
 
YILDIZ KENTER KLİBİNDE OYNADI
 
Bugünlerde ikinci albümün hazırlığını yapan Kerem Tufan, ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter ile ‘Miras’ isimli parçasının klibinde oynadı. Kenter’den oyunculuk dersleri almaya devam eden Tufan, yönetmen Ferit Karahan’ın çekip yönettiği “New York’ta Bir Türk” ve “Milyonerler Kulübü” adında iki kısa metrajlı filmde de başrolde oynadı.
 
MÜZİĞİNİ OTİZME ADADI
 
Özel bir kolejde çalıştığı dönemde tanıştığı ağırlıklı olarak otizmli, mental ve down sendromlu çocuklardan oluşan özel eğitim sınıfı öğrencilerinin müzik derslerine girmeye başlayan büyük bir ilgiyle onları tanımaya yönelik derin bir araştırma içine giren Kerem Tufan, Türkiye’deki bu konunun uzmanları olan, Psikiyatri Uzmanı ve müzikoterapist Adnan Çoban ve Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan’ın da desteğini alarak, “Müzikotizm’’ projesini gerçekleştirdi. Müzikotizm projesi hakkında konuşan Aydınlı neyzen Kerem Tufan şunları söyledi: “Müziği katalizör olarak kullanarak onları karşıma almayı sağlayıp bu süre içerisinde onların başlıca sorunları olan sosyal iletişim, konuşma, ses, nefes alma ve duruş bozukluklarını düzeltmeyi, motor becerilerini geliştirmeyi ve konsantre sürelerini uzatmaya yönelik egzersizler uyguluyorum. Onların yorgunluklarını ve tabir-i caizse kulaklarındaki pası yüzyıllar öncesinde uygulanan bilimsel olarak da etkinliği kabul edilmiş olan ‘’ney sesi ‘’ile huşu içinde huzur bulmalarını amaçlıyorum.”
 
12.12.2012 - aydinpost