*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Bu Cihaz Görme Engelli Bireylerin Hayatlarında Devrim Yaratacak  (Okunma sayısı 4985 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Bu Cihaz Görme Engelli Bireylerin Hayatlarında Devrim Yaratacak

İsrailli bir şirketin geliştirdiği cihaz ile görme özürlü bireyler için hayat artık çok daha kolay. Gözlüklerin üzerine monte edilen bu küçük bilgisayar, üzerindeki kamera sayesinde işaret edilen objeleri tarıyor. Liat Negris gibi görme bozukluğu olan bireyler artık kendi başlarına markette istedikleri ürünleri bulabilir, otoyolda karşıdan karşıya geçebilir veya doğru otobüse binebilirler…

Liat Negrin : “Bu cihaz bana bağımsızlığımı kazandırdı. Artık herşeyi tek başıma yapabiliyorum. Başkalarından yardım istemek zorunda değilim. Bir yere gitmek için birilerinin bana eşlik etmesine veya yolu tekrar tekrar ezberlememe gerek kalmadı.”

Orcam Teknoloji Şirketi Başkanı Amnon Shashua, bu cihazı tasarlarken nelere dikkat ettiklerini euronews kameralarına anlattı : “Görme kapasitesi sınırlı olan bireyler, objeleri ayırt edebiliyorlar ancak bu günlük hayatlarını idame ettirmelerine yetmiyor. Hedefimiz onlara hayatlarının her anında yardımcı olabilecek bir cihaz üretmekti : baktıkları yere bakan, görmek istedikleri şeyi gören, nasıl bir bilgiye ihtiyaçları olduğunu anlayabilen…”

Parmağı tanımlayıp, parmakla gösterilen yerdeki bilgiyi kullanıcısına aktarmaya programlanan cihaz ayrıca insanları ve objeleri tanıma ve hafızasına kaydetme kapasitesine de sahip.

27.08.2013 - euronews