*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Görme Engellilere Dokunmatik ve Android Teknolojili Eğitim  (Okunma sayısı 5129 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Görme Engellilere Dokunmatik ve Android Teknolojili Eğitim
« : Şubat 20, 2014, 01:02:06 ÖS »
Görme Engellilere Dokunmatik ve Android Teknolojili Eğitim

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) engelli eğitmenleri Türkiye’de ilk kez özel bir internet sitesi oluşturup görme engellilere dokunmatik ve Android teknolojisi eğitimi vermeye başladı.

Eğitim ve yazılım tanıtımlarını www.engelsiz-android.com/ adresi üzerinden yapan eğitmenler, cep telefonu veya tablet bilgisayardaki dokunmatik sisteminin nasıl verimli biçimde kullanılacağı, cihaz üzerinde yapılacak parmak hareketleri ile istenilen veriye nasıl ulaşılacağını detaylarıyla anlatıyor.

Engelli öğrencilere yönelik hazırlanan eğitim projeleri ile dünyaya örnek olan ve bu alanda birçok ödül alan Akdeniz Üniversitesi (AÜ), bir ilke daha imza attı. Dünyadaki teknolojik gelişmeler ışığında hızla yaygınlaşan dokunmatik ve Android teknolojisine ilişkin dünyada ilk kez özel bir internet sitesi oluşturup eğitimlere başlayan AÜ eğitmenleri, görme engellilerin cep telefonu ve tablet bilgisayarları tüm özellikleri ile kullanabilmesini sağlıyor.

TEMEL HAREKET EĞİTİMİ

Eğitimlerin tanıtımı yaklaşık 2 ay önce hizmete giren www.engelsiz-android.com/ adresi ile yapılıyor. Eğitimlerin ilk aşamasında yine AÜ eğitmenleri tarafından geliştirilen ekran okuma ve ses yazılımlarının cep telefonu veya tablet bilgisayarlara nasıl yükleneceği, yüklemeden sonra cihazların kullanım şekilleri ayrıntılı biçimde anlatılıyor. Eğitimlerin en önemli aşamasını ise temel hareket eğitimi oluşturuyor.

İNTERNETTEN BAĞIMSIZ ÇALIŞIYOR

Bu eğitimde tercih edilen elektronik cihazın dokunmatik sisteminin nasıl verimli biçimde kullanılacağı, cihaz üzerinde yapılacak parmak hareketleri ile istenilen veriye nasıl ulaşılacağı anlatılıyor. Ayrıca ekran okuma sistemini Türkçeleştirerek görme engellilerin daha kolay biçimde algılayabileceği bir seviyeye getiren eğitmenler, bu yazılımın internetten bağımsız olarak çalışmasını sağlamış durumda.

İLKİ BAŞARDIK

Geliştirdikleri eğitim programı ve yazılımların dünyada ilk kez kullanıldığını kaydeden AÜ Merkez Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı Görme Engelliler Eğitmeni Sarper Arıkan, çok önemli bir başarıya imza attıklarını söyledi. Dokunmatik ve Android teknolojisinin tüm dünyada geçerli olduğunu söyleyen Arıkan, “Yaptığımız geliştirmeler ve eğitimler sayesinde görme engelli bir kişi cep telefonu veya tablet bilgisayarını çok rahat biçimde kullanabiliyor” dedi.

SES RUSYADAN GELDİ

Ünlü markalar tarafından üretilen cihazlara kendisi tarafından hazırlanan yazılımların yüklendiğini anlatan Arıkan, “Son uygulamamızı Samsung S4 modelinde yaptık. Bu cihazın ekran okuma özelliğinde bir takım değişiklikler yaparak görme engellilerin çok rahat biçimde kullanabileceği hale getirdik. Hatta ekranı okuyan sesi Rusya’dan edindik. Yaptığımız geliştirmeler sonrası hazırladığımız eğitim planını da internet sitemize koyarak engelli kullanıcıların hizmetine sunduk” diye konuştu.

TELEFON SATIYOR MUSUNUZ?

2 aylık süre içerisinde siteyi bin 800’ün üzerinde kullanıcının ziyaret ettiğini belirten AÜ Eğitmeni Arıkan şöyle dedi: “Türkiye’nin her yerinden yüzler telefon aldık. Görme engelli olan fakat teknolojiyi yakından takip eden arkadaşlarımız bizi arayıp eğitimlere bizzat katılmak istiyor. Hatta bize, ‘Cep telefonu satıyor musunuz?’ diyenler bile var. Eğer sponsor bulabilirsek bundan sonraki aşamada görme engellilere özel olarak hazırlanan navigasyon sistemi hayata geçireceğiz.”

ANDROID SİSTEM NEDİR

Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android sisteme uyumlu 250 binden fazla uygulama bulunmaktadır.

20.02.2014 - Hürriyet