*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İspanya'da Zihinsel Engelliler Seçimlerde İlk Kez Oy Kullandı  (Okunma sayısı 1329 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
İspanya'da Zihinsel Engelliler Seçimlerde İlk Kez Oy Kullandı

28 Nisan'da sandık başına giden ülkede 100 bin zihinsel engelli ilk kez oy verdi.

Çocukluğundan bu yana mesleki eğitim atölyelerine katılan Eduardo Sanchez, son beş yıldır özel eğitim konusunda uzmanlaşmış bir merkez olan Gil Gayarre Foundation'da çalışıyor.

Seçim kanununun değişmesiyle birlikte artık oy kullanmaya başlayan 100 bin zihinsel engelliden biri olan Sanchez, euronews'e yaptığı açıklamada, "Kendimi ucube gibi hissetmiştim. Geçen yıl üzgündüm. Bu sene oy kullanıyorum artık. Ben normal bir insanım. Şimdi rahatlamış hissediyorum." dedi.

Zihinsel engellilerin oy kullanabilme hakkı için yürütülen kampanyanın koordinatörlerinden Antonio Hinojosa, ilerleme kaydedildiğini ancak hala pek çok engelin olduğunu söyledi:

"Mesela oy pusulası ile, oy kullanılacak yeri bulmakla, evden çıkıp oy kullanılan yere gitmekle alakalı zorluklar..Her yer erişilebilir değil. Oy kullanılmaya başlanması bu ülke için tarihi bir başarı. Avrupa'da zihinsel engellilere oy kullanma hakkı veren yalnızca sekiz ülke var."

29.04.2019 - tr.euronews.com

Etiketler :vatandaşlarımıza ürünleri hasat ederek domatesleri afiyetle yiyebilmelerini diliyorum yaşamak için yaşatmak İçin Gelecek Kocasinan da işimiz Gücümüz Kocasinan Sevdamız Kayseri