*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Metin Şentürk : Bu Mücadeleye Tüm Engelliler İnanmalı  (Okunma sayısı 908 defa)

Çevrimdışı bizdevariz.net

• Administrator
  • Sr. Member
Metin Şentürk : Bu Mücadeleye Tüm Engelliler İnanmalı

İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı sanatçı Metin Şentürk, engellilerin sorunlarını Meclis'e taşımak istediğini belirterek, "Tüm engelli kardeşlerimin, bunun benim olduğu kadar kendilerinin de mücadelesi olduğuna inanması gerekir" dedi.

Görme engelli sanatçı Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herhangi bir partiye adaylık için başvurmadığını ve bağımsız adaylık fikrini uzun süredir düşündüğünü söyledi.

Seçilmesi halinde her partinin kapısını rahatlıkla çalabileceği düşüncesiyle kendisinde bağımsız adaylık fikrinin oluştuğunu anlatan Şentürk, "Eğer Meclis'e girmeyi başarabilirsek, engelliler konusunda tüm partileri bir araya getirmenin daha kolay, daha doğru ve çözüme daha yakın olacağına inandım. Yolumuz zor bir yol. Bunu biliyorum ama hayatım boyunca kolayı hiç seçmedim. Hep zoru başardığım için bugüne kadar hep ayakta ve güçlü kalabildim" diye konuştu.

Şentürk, 3 yaşındayken düşerek görme kaybı yaşadığını ve görme engelliler sorununun kendisi için o günden itibaren başladığını dile getirerek, bu konuda 40 yıllık birikimi olduğunu, siyasete de engellilerin sorunlarını çözüme kavuşturmak için girmek istediğini aktardı.

Bu konuda çok fazla desteklendiğini hissettiğini vurgulayan Şentürk, toplumun bazı kesimleri ve sivil toplum kuruluşlarınca üzerinde baskı oluşturulduğunu kaydetti.

- "Engellileri sokaklarda göremiyoruz"

Şentürk, aynı zamanda Dünya Engelliler Vakfı Başkanı olduğunu anımsatarak, tüm bu çalışmaları bir araya getirince, "Artık zamanıdır, bugün fırsat günüdür" diyerek bu işe giriştiğini bildirdi.

Milletvekili seçilmesi durumunda engelliler konusunda birtakım projeleri bulunduğunu anlatan Şentürk, şunları söyledi:

"Türkiye'de maalesef engelli kardeşlerimizi sokaklarda göremiyoruz. Engellilerin eğitimde çok düşük oranlarda olduğunu görüyoruz. Kardeşlerimizin nitelikli olmasının yolu eğitimden geçiyor. Eğitilmeyen bir toplumun, hele hele engelli ve eğitilmeyen bir toplumun artık şansı yoktur. Engellilerin haklarını, sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini çok fazla konuşmamız gereken bir süreçteyiz. Bu ülkede bir barış süreci var. İç siyaset, dış siyaset, ekonomi hepsi çözüm bekleyen meseleler, kabul ediyorum ama Türkiye'de milyonlarca engellinin ve onların ailelerinin sorunlarının da konuşulması ve çözüme kavuşturulması lazım."

- Partiler üstü mesele

Şentürk, bağımsız aday olduğu için kendisine "Şimdi tek başına ne yapacaksın?" denildiğini ifade ederek, meselenin artık bu sesi yükseltmek olduğunu vurguladı. Bunun, partiler üstü bir mesele olduğuna dikkati çeken Şentürk, şöyle devam etti:

"Meclis'te bu meselenin karşısında yer alacak kimse yoktur. Engelli kardeşlerimiz için evrensel standartlarda yollar, okullar, camiler, tüm hakları neyse, yani sokakta yürümekten tutun evine girip çıkmalarına kadar, alışveriş merkezleri, sinemalar, yani hayatı birlikte yaşamak ve paylaşmak adına ne varsa... Tüm yerel yönetimlerin, özellikle kentsel dönüşüm sürecinde tüm yapılacak yapılara engellilere uygun değilse asla izin vermemesi gerekir. Verilmiş ruhsatların da tekrar gözden geçirilerek, engellilerin kullanabileceği duruma getirilmesi için çalışmaların yapılması gerekir. Ben buradan, 'Engelleri, engellilerin önünden kaldırma sürecini başlatacağız' diyorum."

Şentürk, engellilerin yaşadığı zorlukları kendisinin de yaşadığını ancak azmi ve çabası sayesinde bugünkü Metin Şentürk olmayı başardığını söyledi. Herkesin kendisi kadar şanslı olamayabileceğine işaret eden Şentürk, ancak engelli ve engelsiz herkesin bu ülkede birlikte yaşayabilmenin yolunu bulabileceğini ifade etti.

Bu yolda engellilerin desteğini isteyen Şentürk, "Tüm engelli kardeşlerimin, bunun benim olduğu kadar kendilerinin de mücadelesi olduğuna inanması gerekir. İstanbul'dan seçileceğim ama tüm Türkiye'nin milletvekili olacağım. Bu konudaki tüm çalışmalarımız www.gormezdengelme.org internet sitemizden görülebilir. Oradaki telefon numarasından 7/24 bana ulaşılabilir" dedi.

Şentürk, engelli adayları koydukları sıralar nedeniyle partileri kutlayarak, "Engelli kardeşlerime bu seçimde başarılar diliyorum. İnşallah onlarla Meclis'te görüşürüz" şeklinde konuştu.

09.04.2015 - AA

Anahtar Kelimeler :  APD'de hasta gece boyunca makineye bağlı kalmaktadır enfeksiyon riski vardır Katetere bağlı enfeksiyonlar Peritonit karın içi zarın iltihabı DİHAD DİYALİZ VE ORGAN NAKİL