*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Trafik Kazasında Sakat Kaldı Trafik Terörüne Karşı Filmde Oynadı  (Okunma sayısı 1150 defa)

Çevrimdışı bizdevariz.net

• Administrator
  • Sr. Member
Trafik Kazasında Sakat Kaldı Trafik Terörüne Karşı Filmde Oynadı

Çocuk yaşta geçirdiği trafik kazası nedeniyle belden aşağısı felç olan 32 yaşındaki Mehmet Oktaş, senaryosunu yazdığı trafik konulu kısa film çekti.

Ailesi ile birlikte 30 yıl önce Gaziantep'ten Antalya'ya göç eden Mehmet Oktaş'ın yaşamı 7 yaşında değişti. Konyaaltı'nda denize giderken, yolun karşısına geçerken bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan Oktaş, omurilik zedelenmesi sonucu ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Toplum için bir şey yapmak isteyen Oktaş, yazdığı 'Engel Sizsiniz' adlı senaryoya kısa film çekmek için girişimlere başladı. Replik Anlatım İletişim Sanat Eğitimleri Kurumu Sinema TV Bölüm Başkanı Cengiz Uzun, trafik terörünün anlatılacağı kısa film için Oktaş'a destek verdi.

FİLMİ NE KADAR ÇOK KİŞİ İZLERSE O KADAR ANLAMLI

30 kişiden oluşan ekiple 13 dakikalık film çekimine Antalya'nın sokaklarında başlayan Cengiz Uzun, konu olarak 'trafik terörünü' ele aldıklarını söyledi. Kısa filmin Mehmet Oktaş'ın hayat hikayesi gibi algılanmaması gerektiğini vurgulayan Uzun, "Mehmet, senaryosunda trafik terörünü işlemiş. Kendi hayatı gibi trafik terörüne kurban verdiğimiz binlerce insanın yaşadıklarını anlatmaya çalışmış. Çocuk yaşta bir insanın nasıl sakat kalabileceğini, trafikte insanların açık tehlike içinde olduğunu vurgulamış. Biz de bu senaryoyu kurguladık ve kameraya kaydettik. Her sağlıklı bireyin engelli adayı olabileceğinin üstünü çizdik. Sosyal sorumluluk projesi olarak işledik. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali başta olmak üzere birçok yarışmada kısa filmimizi gösterime sokmak istiyoruz. Film ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar anlamı kuvvetli olur" diye konuştu.

TRAFİK TERÖRÜNE KURBAN GİDENLERE TERCÜMAN OLDUM

Kendi senaryosunu yazdığı filmde başrol oynayan Oktaş, mutluluğunu kelimelerle ifade edemediğini kaydetti. Oktaş, "Çok heyecanlandım çekimlerde titredim. Hayalimi gerçekleştirdim. Trafik terörü sonucu benim gibi sakat kalmış binlerce insanın düşüncelerine tercüman olmaya çalıştım. Bir arkadaşımla birlikte yazdığım senaryoda oynamanın ayrıcalığını yaşadım. Çektiğimiz bu kısa film insanlar üzerinde ne kadar çok farkındalık oluşturursa amacımıza o kadar yaklaşmış oluruz" diye konuştu.

15.03.2015 - DHA

Anahtar Kelimeler : ENGELLNİN GÜNLÜĞÜ DÜŞÜNDÜM GECE BOYU YILLARDIR OLDUĞU GİBİ HEP BU GÜNDE AYNI SABAHLA UYANACAĞIM MEÇHUL BİR YOLUN SON ŞAFAĞINDA FİLİZLENEN