*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Görme Engelliler İçin Braille Kursu  (Okunma sayısı 1039 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Görme Engelliler İçin Braille Kursu
« : Şubat 03, 2010, 02:36:52 ÖS »

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi tarafından görme engelliler ve özel eğitim bölümü öğrencileri için Braille (Kabartma Yazı) kursu düzenlenecek.
Kurs hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Veli Özağan, Braille alfabesinin 1821 yılında bulunduğunu ve 1918 yılından itibaren tüm dünyaca kabul edildiğini belirterek, "Görme Engelliler Okuluna gidenler bu alfabeyi okulda öğreniyor. Ancak okula hiç gitmeyen ya da sonradan görme engelli olanlar bu alfabeyi bilmiyor. Bu nedende dernek olarak bu konuyla ilgili 2 kurs açacağız. İlk kursumuzu Karatay Halk Eğitim Merkezi'nin desteğiyle 20 gün içinde düzenleyeceğiz. Bu kursumuza sadece görme engelliler değil eğitim fakültelerinin özel eğitim bölüm mezunu ya da mezun olacak öğrenciler de katılabilir" dedi.

Kursun ücretsiz olacağını ve 10 kişiyi bulması halinde açılacağını dile getiren Veli Özağan, "İkinci dönem kursumuz ise okulların tatil olduğu yaz döneminde açılacak. Bu kursumuz Selçuklu Görme Engelliler Okulu'nda yatılı olarak gerçekleşecek. Bu kursumuza ilçeler, beldeler ve köylerde yaşayan görme engelli herkes yatılı olarak katılabilecektir" şeklinde konuştu.

Haberciniz