*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Karanlık Dünyasını 'bilgi' İle Aydınlatıyor  (Okunma sayısı 1153 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Karanlık Dünyasını 'bilgi' İle Aydınlatıyor
« : Şubat 03, 2010, 02:30:25 ÖS »

Geçirdiği hastalık nedeniyle 3 yaşında görme yeteneğini kaybeden Arife İriboy, açık eğitim öğretimle ilköğretim 7'inci sınıfa kadar gelme başarısı gösterdi. Bu yıl ilköğretim okulunu bitirecek olan 43 yaşındaki görme engelli Arife seneye ortaöğretime başlayacak.

Karanlık dünyasını kitaplardan öğrendiği bilgi ile aydınlattığını ifade eden Arife İriboy'un en iyi yardımcısı Kaymakamlığın kendisine hediye ettiği özel dizüstü bilgisayarı. Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Tokmacık Kasabası'nda anne ve babası ile yaşayan Arife İriboy, görme engelli olmasını hiçbir zaman kendine dert etmediğini, aksine bu haliyle yaşamla mücadele etmeye karar verdiğini söyledi. Arife İriboy, "Önce temel eğitim kursuna giderek okumayı öğrendim ve ilkokul diplomamı aldım. İki aylık kurs sonunda bir de çorap kursuna giderek kendime ek gelir sağlamaya çalıştım. Ancak örgü makinem ellerimi bozdu ve kabartma yazıları okumama engel olunca çorap işini bıraktım. Daha sonra ilköğretim okulunu bitirmek için karar verdim" dedi.

DÜNYAYI ÖĞRENİYORUM

Okumayı öğrenmenin hayatını değiştirdiğini belirten Arife İriboy, "Okumayı öğrenmeden önce dünyanın nasıl bir yer olduğu konusunda en ufak bir bilgiye sahip değildim. Şimdi kitaplarda doğayı okuyorum ve çevremdekilere sürekli ağaç nasıl bir şeydir, çiçekleri nasıl açar, dağlar nedir, deniz nedir soruyorum. Onların anlattıkları, kitaptan okuduklarımla bütünleşip benim karanlık dünyamı aydınlatıyor. Kitap en iyi dost, en iyi arkadaş. Okumayan insan kendini dar bir hücreye kapatmış, karanlıkta yaşıyordur" şeklinde konuştu.
Medya73.com