*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Çapraz mutluluk  (Okunma sayısı 8073 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Çapraz mutluluk
« : Şubat 11, 2015, 03:11:49 ÖS »
Çapraz mutluluk

Böbrek hastası Bedahat Terzibaş'a eşinden, Olcay Şahin'e annesinden nakil yapılacaktı Ancak dokuları uyuşmadı. Hastanede tanışan iki aile, çapraz nakille organ kardeşi oldu

Doktorlar, kronik böbrek yetmezliği bulunan Rizeli 60 yaşındaki Bedahat Terzibaş ile Bursalı 34 yaşındaki Olcay Şahin'e nakil gerektiğini bildirdi. İstanbul'daki Memorial Hizmet Hastanesi'ne başvuran Terzibaş'a 62 yaşındaki eşi Halit Terzibaş, Şahin'e ise annesi 55 yaşındaki Emine Şahin'den alınacak böbreğin nakledilmesi kararlaştırıldı. Ancak dokular birbirine uymadı. İki ailenin bireyleri de büyük hayal kırıklığı yaşadı.

SÜRPRİZ TEKLİF

Aynı kaderi paylaşan ve hastanede kan tahlili yaptırırken tanışan Terzibaş çifti ile Olcay Şahin ve annesi, sürpriz bir karar aldı. Birbirlerine çapraz nakil yapılmasını teklif etti. Dokular uygun çıkınca Bedahat Terzibaş'a Emine Şahin; Olcay Şahin'e ise Halit Terzibaş'tan alınan böbrek nakledildi. Hastanede tanışan ve nakillerin ardından sağlığına kavuşan dörtlü, organ kardeşi oldu. 4 çocuk ve 7 torun sahibi Bedahat Terzibaş, "Çocuklarımın babası, torunlarımın dedesi, 40 yıllık eşim bana böbreğini vermek istedi. Ancak dokularımız uyumsuz çıkınca Emine Şahin bana, eşim de Olcay Şahin'e böbreğini verdi. Hepsinden Allah razı olsun" diyerek mutluluğunu dile getirdi.

'BİR KEZ DAHA DOĞDUM'

Yıllardır böbrek yetmezliği yaşadığını aktaran Olcay Şahin ise "Annem bana böbreğini vermek istedi ancak dokularımız uymayınca çapraz nakil yapıldı. Annem böbreğini bir başkasına vererek beni bir daha doğurdu. Halit Terzibaş da bana böbreğini vererek sonsuza kadar ağabeyim, dayım, amcam oldu" şeklinde konuştu. Anne Emine Şahin de "Böbreğimi oğluma vermiş kadar mutlu oldum" dedi. Operasyonu yapıp, birbirini tanımayan iki ailenin ömür boyu organ kardeşi olmasını sağlayan Memorial Hizmet Hastanesi Organ Nakli Bölümü'nden Op. Dr. Mert Altınel ise şunları söyledi: "Çapraz organ nakli süreçlerini başarı ile tamamladık. Çapraz nakil yapılmasaydı, hastalarımız haftada 3 kez diyalize girmeye devam edeceklerdi. Şimdi her iki hastamızı da diyalize girmeyecekleri, rahatça su içebilecekleri, her yere seyahat edebilecekleri güzel günler bekliyor."

Kaynak  sabah.com.tr ulaşmak için tıklayın.