*
Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye 0544 716 20 45

Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye 0544 716 20 45


Akülü Tekerlekli sandalye kiralamalarında fiyatlarımız günlük, haftalık ve aylık olarak değişiklik göstermektedir. Kiralama prosedürümüz ve sözleşmemiz için uzman ekibimizle irtibata geçiniz.
 
Kiralık Katlanabilir Akülü Tekerlekli Sandalye Genel Özellikleri

Ürün performansına göre gayet uygun fiyatta bir akülü sandalyedir.
Sağlam çelik şasesi katlanabilir özelliktedir.
Ayaklıklar çıkartılabilir özelliktedir.
Kolçaklar çıkartılabilir ve yükseltilebilir özelliktedir.
Katlanabilir ve demonte edilebilir özelliği ile rahatlıkla taşınıp depolanabilir.
Yumuşak dolgu ön ve arka tekerlekleri ile rahat bir kullanım imkanı sunar.
İç ve dış mekan kullanımına uygundur.
Manuel kullanım seçeneği mevcuttur.
Aküler taşıma kutuları ile rahatlıkla sökülebilir.

İLETİŞİM 0544 716 20 45.

*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Ölümcül Beyin Hastalıklarına Minyatür Organ Yöntemi  (Okunma sayısı 139 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20311
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Ölümcül Beyin Hastalıklarına Minyatür Organ YöntemiCambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, ALS/FTD olarak bilinen ölümcül beyin hastalıklarını tedavi etmek için yeni bir strateji geliştirdiler. Organoid adı verilen yöntemde bilim insanları, insan organlarının minyatürleri üzerinde çalıştılar.

En yaygın olarak 40 ila 45 yaşları arasında gelişen, felç, bilişsel işlev bozukluğu ve hafıza kaybı gibi ölümcül boyutlara çıkabilen ALS/FTD hastalıkları için henüz bir tedavi yöntemi yok.

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları da bu beyin hastalıklarını tedavi edebilmek için küçük beyinler yaptılar. Bilim insanları, bu organoidleri büyütmek için bir hastanın derisinden hücreler alarak onları kök hücre aşamasına aldılar.

Beynin canlı bir kişinin kafasının dışında izole edilmesi, daha yakından gözlemlenmesine ve incelenmesine izin verdi. Araştırılan alanlar arasında hücre stresi, DNA’ya verilen hasar ve DNA’nın proteinlere kopyalanma biçimindeki değişiklikler yer alıyor. Tüm bu değişiklikler, ALS/FTD’den etkilenen kas hareketlerinden ve zihinsel yeteneklerden sorumlu olan sinir hücrelerini ve diğer beyin hücrelerini etkileme potansiyeline sahip.

DAHA UZUN SÜRELİ İNCELENEBİLECEK

Cambridge tarafından geliştirilen beyinlerin, organoid yetiştirmeye yönelik önceki girişimlerden daha uzun bir ömrü olduğu belirtildi. Geçmişteki araştırmalar, mini beyinlerin yalnızca kısa bir zaman dilimi için büyüdüğünü ve bunama ile ilişkili bozuklukların yalnızca küçük bir bölümünü yakalayabildiğini ortaya çıkarmıştı.

Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan çalışmada, bu beyinlerin 240 gün boyunca büyütülmesinin ayrıntıları veriliyor. Ayrıca yayınlanmamış bir çalışmada ekibin 340 güne ulaşmayı başardığı da bildirildi.

Organoidler, hastalığı daha iyi anlamanın yanı sıra, bilim insanlarının hastalıkların başlangıcını yavaşlatma, hatta onları tamamen durdurma potansiyeline sahip tedavileri denemelerine de yardımcı olabilir.

Sözcü


ETİKETLER Beyin HastalıklarıBilim İnsanlarıBilişsel İşlev BozukluğuCambrige ÜniversitesiFelçHafıza KaybıOrganoid kayseri engelliler derneği KAYSERİ ENGELLİLER DERNEĞİ Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri