*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: EYHGM ile TOHUM Arasında Otizm Eğitim ve Farkındalık Protokolü İmzalandı  (Okunma sayısı 678 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
EYHGM ile TOHUM Arasında Otizm Eğitim ve Farkındalık Protokolü İmzalandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Otizm ve Eğitim Vakfı (TOHUM) arasında “Otizm Spektrum Bozuklukları Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları İşbirliği Protokolü” 15 Aralık 2021 tarihinde imzalandı.

15 Aralık 2021 tarihinde Otizm alanında üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinin sağlanması amacıyla çalışmalarını sürdüren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Otizm ve Eğitim Vakfı (TOHUM) arasında “Otizm Spektrum Bozuklukları Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Protokolün imzalanmasını Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ ile Türkiye Otizm ve Eğitim Vakfından (TOHUM) Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin SEZGİN gerçekleştirdi.

İşbirliği protokolü ile yatılı ve gündüz hizmet veren bakım kuruluşlarında görev yapan personelin ve ailelerinin eğitilmesi, toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması konusunda bilgilendirme ve eğitimler düzenleneceği belirtildi. Ayrıca otizm tarama ve takip programı sonucunda tanı alan otizmli çocukların erken müdahale hizmetlerinden yararlandırılması ile bakım kuruluşlarında kalan otizmli bireylerin bağımsız yaşam modeli geliştirilmesi konusunda proje geliştirilmesi amaçlanıyor.

Protokol imza töreninde Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ; bu tür işbirliklerinin önemini vurgulayarak, bugüne kadar otizm alanında üniversitelerle yürütülen bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına bir yenisini daha eklemekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

Uzm. Dr. Orhan KOÇ ayrıca protokol ile üniversitelerin ve sivil toplumun desteği ile birlikte gündüz yaşam merkezleri eğitim modüllerinin üzerinde ortak çalışmaların geliştirilerek kapasitenin artırılmasını sağlayacağı ve OSB’li bireylere evde bakım veren ailenin üzerindeki bakım yükünün azaltılmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Türkiye Otizm ve Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin SEZGİN ise Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek otizm alanındaki deneyimlerinin Genel Müdürlüğümüz ile yapılacak çalışmalarda fayda sağlayacağını ifade etti.

aile.gov.tr/eyhgm

ETİKETLER Aile ve Sosyal Hizmetler BakanlığıBaşkan Yardımcısı Aylin SezginEngelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel MüdürlüğüProtokolTürkiye Otizm ve Eğitim VakfıUzm. Dr. Orhan Koç Hayat rahat ve anlayışlı insanlarla Ve hayat hak ettiği gibi yaşandığında güzel Ve unutma