*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Anneden kızına "ikinci hayat"  (Okunma sayısı 6433 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Anneden kızına "ikinci hayat"
« : Kasım 15, 2014, 11:33:33 ÖÖ »
Anneden kızına "ikinci hayat"

Edirne'de, tek böbreği çalışamaz hale gelen Şirin Öztop, annesinin organ bağışıyla yeni bir hayata başladı.

Öztop'un doğuştan sahip olduğu tek böbreği bir süre önce işlemez hale geldi. Yapılan muayene ve tetkiklerde, 23 yaşındaki Öztop'un ancak organ nakliyle hayatını sürdürebileceğine belirlendi. Eşi ve diğer yakınları Öztop'a böbreklerini vermek istedi ancak annesinin böbreği kendisi için uygun görüldü.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Transplantasyon Ünitesinde gerçekleştirilen operasyonla anne Alev Çelikezen'in (43) böbreği, kızına nakledildi.

Öztop, nakilin ardından hastanedeki odasında gazetecilere yaptığı açıklamada, tek böbreğinin 7 ay önce iflas ettiğini söyledi.

Annesi, babası, kayınvalidesi, eşi ve abisinin böbreklerini vermek için seferber olduğunu belirten Öztop, "Annemin böbreği bana uydu. Benim için yeni bir hayat başlıyor. Çok memnunum. İki kızım var. Çocuklarıma kavuşacağım. Onları 7 aydır çok az gördüm. Çocuklarımı çok özledim. Bana destek veren herkese çok teşekkür ederim. Eşimin ailesi de bana böbreğini vermek istedi" diye konuştu

Öztop, eşinin işi bıraktığını ve 7 aydır hastanede kendisiyle ilgilendiğini ifade etti.

Anne Çelikezen ise 5 çocuğu olduğunu, başka çocuklarının da organa ihtiyaç duyması halinde, organlarını verebileceğini söyledi.

Kızı sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu dile getiren Çelikezen, "Kızımın hayatı değişti. Hastalığı nedeniyle çok ağlıyordu. Onun için her şey değişti. Şu an çocuğumun mutluluğunu görmek beni de mutlu ediyor" dedi.
"KADINA ŞİDDET KONULARI BİZE TERS"

Öztop'un eşi Şahin Öztop (32) da eşiyle severek evlendiklerini ve iki çocukları olduğunu belirterek, "Eşimin sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu oldum" dedi.

Ekibiyle nakli gerçekleştiren Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu da hastanın 7 aydır diyalize bağlı olduğunu söyledi.

Sağıroğlu, nakil kararı alındığında ailenin gösterdiği ilginin kendisini de duygulandırdığını kaydetti.

Kaynak sabah.com.tr ulaşmak için tıklayın.