*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Berk bebekten kahreden haber!  (Okunma sayısı 6461 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Berk bebekten kahreden haber!
« : Ağustos 16, 2014, 02:29:34 ÖS »
Berk bebekten kahreden haber!

11 aylık Berk bebek, karantinada tutulduğu hastanede yaşamını yitirdi

İzmir'de, 9 günlükken kemik büyümesi rahatsızlığı ortaya çıkan ve 11 aylık bekleyişin ardından Ramazan Bayramı'nın ilk günü Singapur'dan gelen kordon kanından kök hücre nakli yapılan Berk İnal, steril ortamda karantinada tutulduğu Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

Manisa'nın Kula İlçesi'nde belediyede itfaiye eri olan Yalçın İnal ile sigortacılık yapan Pınar İnal, geçen yıl ağustos ayında Berk adını verdikleri bebeklerinin dünyaya gelmesiyle büyük mutluluk yaşadı. Henüz 9 günlükken kontrollerini yaptırmak için hastaneye götürülen Berk bebeğe, sarılık ve trombosit düşüklüğü teşhisi konuldu. Minik Berk, İzmir'deki Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. Buradaki tetkikler sonrasında Berk bebekte, bunların yanı sıra kemik büyümesi rahatsızlığı bulunduğu ortaya çıktı.

BAYRAMIN İLK GÜNÜ KÖK HÜCRE NAKLİ OLDU

Yaşaması için kemik iliği kök hücre nakline ihtiyacı olduğu bildirilen Berk bebek için Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesiyle bağlantıya geçildi. Yalçın İnal'ın belediyedeki meslektaşları da kampanya düzenleyip donör olmak için kan bağışında bulundu. 'Berk bebek ölmesin' sloganıyla başlatılan kan bağışı kampanyasında başka Kula olmak üzere Ege Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlar seferber oldu. Binlerce numuneden Berk bebeğe uygun kan bulunamadığı için uluslararası ilik ve kordon kanı bankaları da tarandı. Hastane odasında bir yandan tedavisi devam ederken bir yandandan uygun donörün bulunması için umutlu bekleyiş 11 ay sürdü. Araştırmalar sonrasında, Berk bebeğe, müjdeli haber Singapur'dan geldi. Bu ülkedeki kordon kanının uygunluk göstermesi üzerine, Berk İnal, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nden, naklin yapılacağı Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi'ne alındı. Burada Berk bebeğe, nakil öncesinde gerekli olan kemoterapi tedavisi uygulandı. Ramazan bayramının ilk günü olan geçen 28 Temmuz'da, Berk bebeğe kordon kanından kök hücre nakli gerçekleştirildi.

ACI HABER BU SABAH GELDİ

Berk bebek için iliğin uyum sağlayıp sağlamayacağının anlaşılacağı kritik üç haftalık süreç, nakille birlikte başlamış oldu. Steril ortamda, karantina şartlarında tutulan Berk bebekten bu sabah acı haber geldi. Nakilden 15 gün sonra kalbi duran Berk bebeğin ölümü yakınlarını ve Kulalılar'ı yasa boğdu. Berk bebeğin cenazesinin bugün ikindi vakti Kula Kurşunlu Camisi'nde kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verileceği bildirildi.

ANNESİ DAHA FAZLA DAYANAMAYIP BAYILDI

Hastanede gece fenalaşıp sabah saatlerinde hayatını kaybeden Berk bebeğin cenazesi, işlemlerin tamamlanmasının ardından ailesine teslim edildi. Ege Üniversitesi Hastanesi morgundan teslim aldıkları oğlunun cenazesine tabut içinde yakınlarıyla çıkartan baba Yalçın İnal, gözyaşlarına hakim olamadı. Zor günlerinde kendilerinin yanında olan yakınlarına sarılıp teşekkür eden talihsiz baba, oğlunun tabutunun taşındığı cenaze aracıyla Kula'ya doğru hareket etti. Cenaze aracının arkasından bir süre bakan anne Pınar İnal ise yaşadığı acıya daha fazla dayanamadı. Yakınlarının desteğiyle ayakta durabilen acılı anne fenalaşıp yere yığıldı. Kısa süre baygınlık geçiren Pınar İnal, yakınlarının müdahalesiyle kendine geldi. Gözyaşlarına boğulan talihsiz kadın, yakınlarının aracıyla Kula'ya gitti.

Kaynak haberturk.com kayseri ulaşmak için tıklayın.

Anahtar Kelimeler : berk, Berk İnal, Berk bebek ilik, nakil, ilik nakli, sağlık Her şey çok güzeldi AHİRETTE BEKLİYORUM.Yaşlandım.Gidiyorum,Gelmezsin.Biliyorum,Gelme! İstemiyorum,