*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Zihinsel Engelli Kişinin İşkenceyle Öldürülmesi Davasında İlk Duruşma  (Okunma sayısı 711 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Zihinsel Engelli Kişinin İşkenceyle Öldürülmesi Davasında İlk Duruşma

Bingöl'de bir zihinsel engellinin, çalıştığı marketin sahibinin oğlu tarafından işkence edilerek öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması yapıldı.

Bingöl 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde maktul Ahmet Tokuş'un (38) ailesi ve avukatının katıldığı duruşmada, Van F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan şüpheli Zeyyat B. görüntülü sistem aracılığıyla savunma yaptı.

Savunmasında, "Ben Ahmet Tokuş'u öldürmedim. Benim öldürdüğüm adam onun kılığına girmişti. Ben büyük bir tapınak rahibini öldürdüm. O deccaldı, sihirbazdı. O papaz sihir yaparak Ahmet Tokuş'un kılığına girdi. Aslında Ahmet Tokuş'u papaz öldürmüştü, ben papazı öldürdüm" diyen sanık, pişman olduğunu söyledi.

Baba Mehmet Tokuş ise sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, "Sanık benim oğlum olan Ahmet'e 'deccal' demiştir ve kendisine şu an hakaret etmiştir. Bu konuda gerekli işlemin yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyorum. Kendinizi ve üzerinizdeki cübbeyi düşünerek, kendinizi benim yerime koyarak sizin başınıza gelseydi nasıl bir ceza isteyecekseniz o şekilde sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum" diye konuştu.

Tokuş'un avukatı, kamuoyu hassasiyetinin gözetilerek, sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti.

Savcı, kati ölüm raporunun düzenlenmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına, müştekilerin katılma taleplerinin kabulüne ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Dosyayı inceleyen mahkeme heyeti, Cumhuriyet Başsavcılığına tekrar müzekkere yazılarak maktulün kesin ölüm sebebini belirten adli tıp raporunun istenmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Tokuş, 22 Mart 2015'te Karşıyaka Mahallesinde çalıştığı markette sandalyede elleri ve ayakları bağlandıktan sonra işkence yapılarak öldürülmüştü. Marketin sahibinin oğlu olan Zeyyat B, olay yerinde polis ekiplerince gözaltına alınmıştı.

18.09.2015 - AA

Etiketler: hasmından; Alınır kal'a mı, göğsündeki, kat kat îman? Hangi kuvvet onu, hâşâ,edecek kahrına râm? Çünkü te'sis-i îlahi o metîn istihkâm.Sarılır, indirilir mevki'-i müstahkemler,Beşerin