*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Cezaevinde Büyüyen Otizmli Poyraz Ali Annesinden Ayrıldı  (Okunma sayısı 1207 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Cezaevinde Büyüyen Otizmli Poyraz Ali Annesinden Ayrıldı
« : Ağustos 28, 2016, 02:29:20 ÖÖ »
Cezaevinde Büyüyen Otizmli Poyraz Ali Annesinden Ayrıldı

Cezaevinde annesiyle büyüyen otizmli Poyraz Ali, annesi OHAL sonrası başka cezaevine sevkedilince babasının yanına götürüldü. Baba Bakır, ‘Mutsuzluğunu kelimelerle anlatamıyor’ diyor.

Poyraz Ali, Türkiye’de annesiyle beraber hapishanede kalan 600 çocuktan sadece biri. Terör örgütü üyesi olmak suçundan 6 yıl hapis cezası alan annesi Zeynep Bakır’ın durumunu özel kılan ise 4.5 yaşındaki oğlu Poyraz Ali’nin atipik otizm hastası ve yüzde 40 engelli olması. Bakır’ın cezaevinde geçirmesi gereken süre 2 yıldan daha az. Ancak terör hükümlüsü olması nedeniyle ne çocuklu annelere uygulanan özel yasadan, ne de yeni çıkan KHK’dan yararlanıp denetimli serbestlik kapsamına girebiliyor.

Yönetime bildirdi

Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeyken rehabilitasyon merkezine ve kreş faaliyetlerine gitmesi sağlanan Poyraz Ali, yaklaşık 20 gündür annesinden ayrı. Nedeni ise OHAL uygulamalarını protesto eden Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki siyasi tutukluların başka hapishanelere gönderilmesi. Baba Emrah Bakır’ın iddiasına göre, bu yaptırımı öngören eşi siyasi tutukluların eylemlerine katılmadığı gibi bunu bir dilekçeyle cezaevi yönetimine de bildirdi. Ancak dilekçeye ve diğer mahkumların ‘Zeynep Bakır eylemlere katılmamıştır’ beyanlarına rağmen Poyraz Ali’nin annesi de 30-35 siyasi mahkûmla birlikte Silivri’ye sevk edildi.

Anne Bakır’ın Silivri’ye sevki sonrası Poyraz Ali de Trabzon’da yaşayan babası tarafından alındı.

‘Hayal kırıklığı yaşıyor’

Baba Emrah Bakır, küçük çocuğun annesine duyduğu özlemi şöyle anlattı; “Poyraz Ali’yi bir şekilde tanıyan herkes bana, ‘Gözleri ve sözleri çok sinirli’ diyor. Su istemediğini söylerken bile çok keskin. Boya kalemi alıyorum, niçin aldığımı, annesinde zaten bunun olduğunu söylüyor. Düzeninin hâlâ devam ettiğini sanıyor. Anneden uzakta olduğu için çok mutsuz, birkaç gün önce ilk defa 5-6 dakika telefonda görüştü. Yaşadığı hayal kırıklığını ve mutsuzluğu kelimelerle anlatamıyor, ancak her halinden anlıyorsunuz. Ben çalışmak zorunda olduğum için Poyraz’ın özel ihtiyaçlarıyla yeteri kadar ilgilenemiyorum. Silivri’de eşim tecrit hücresinde kalıyor, onun da durumu çok kötü. Ne var ki bizim meselemiz anne olmaktan uzun zaman önce çıktı, artık meselemiz yalnızca çocuk. Eşimin, Poyraz’la birlikte kalabileceği tek yer olan Bakırköy’e sevk edilmesini istiyorum.”

‘Birlikte olmalılar’

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST) avukat Ezgi Duman, sağlıklı bir çocuk için bile cezaevlerinin olumsuz etkileri olduğunu belirterek, “Poyraz Ali’nin annesiyle beraber Silivri’ye sevk edilmesi, alıştığı her şeyden ve herkesten uzaklaşması psikolojisi için çok tehlikeli. Atipik otizmli, yüzde 40 engelli sayılan 4.5 yaşındaki bir bebeğin o koşullarda sağlıklı kalması mümkün değil” dedi. Uzman Pedagog İnci Vural ise, bir çocuğun en temel hakkının annesiyle beraber olmak olduğunu ve bunun sağlanması gerektiğini söyledi.

24.08.2016 - Milliyet