*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelsiz Filmler Festivali'nin İstanbul Ayağı Sona Erdi  (Okunma sayısı 4350 defa)

Çevrimdışı bizdevariz.net

• Administrator
  • Sr. Member
Engelsiz Filmler Festivali'nin İstanbul Ayağı Sona Erdi

Engelsiz Filmler Festivali, başka şehirlerde kaldığı yerden devam ediyor.

Bu yıl 7. kez gerçekleştirilen Engelsiz Filmler Festivali'nin İstanbul ayağı sona erdi. 9 Ekim tarihinde sona eren festivalin İstanbul ayağının son yarışma filmi Saf oldu. Festival, Ankara ve Eskişehir'de yolculuğuna dopdolu bir şekilde devam edecek ve sanatı engelsiz bir şekilde izleyicilerle buluşturmayı sürdürecek.

Engelsiz Filmler Festivali'nin İstanbul programı sona erdi. Dün, son olarak Engelsiz Yarışma filmlerinden biri olan Saf'ın gösterimi yapıldı. Ardından ise festivalin program koordinatörü Ezgi Yalınalp moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye Ali Vatansever katıldı ve izleyicilerle sohbet etti. Kentsel dönüşüm üzerine tartışmaların yapıldığı söyleşide Vatansever, filmi hakkında şu sözleri sarf etti: "Fikirtepe’ye gittiğimde insanların normalleşmiş sürecini görünce, insanın iç dünyasındaki dönüşümüne yaklaşarak bu hikayeyi ona göre şekillendirdim." Engelsiz Filmler Festivali'nin Engelsiz Yarışma filmleri arasında Saf'ın yanı sıra Emra Yeksan'ın Yuva filmi, Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti'nin Sibel'i, Mahmut Fazıl Coşkun'un Anons'u, Banu Sıvacı'nın Güvercin'i, yer alıyor.

Engelsiz Filmler Festivali'nin Eskişehir programında Engelsiz Yarışma, Ayrıksı Otu, Be-İn!, Bizim İçin, Bizsiz Asla! ve Kim Demiş? seçkilerinin yanı sıra Rehber Köpekler seçkisinde yer alan Yavru Seçimi ve Badi filmleri yer alıyor. Ayrıca Saf, Anons ve Güvercin filmlerinin ekipleri de Eskişehir'deki programa katılacaklar.

Engelsiz Filmler Festivali, İstanbul programının sona ermesinin ardından, 11-13 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak. Jürinin belirleyeceği En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ve Braille alfabesi ile de basılan pusulalarla seyirciler tarafından oylanarak belirlenecek Seyirci Özel Ödülü, 19 Ekim Cumartesi akşamı Goethe-Institut Ankara’da düzenlenecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.

10.10.2019 - beyazperde.com

Etiketler : elimden kaldır beni tut elimden ferman eyle bu derdime derman eyle götür şaha kurban eyle öldür derse öldür beni kan beriyem bir hal oldum yandım aşkına kül oldum ben bir acaip hal