*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Niğde’de, Görme Engelli Serkan Öğretmen Öğrencilerine Işık Oluyor  (Okunma sayısı 379 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20676
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Niğde’de, Görme Engelli Serkan Öğretmen Öğrencilerine Işık OluyorNiğde’de eğitim hayatı boyunca birçok zorluk yaşasa da azmi sayesinde öğretmen olmayı başaran doğuştan görme engelli Serkan Türkyılmaz, öğrencilerine bilgisi ile ışık oluyor. Niğde’nin Bor ilçesinde bulunan Osman Çetin İmam Hatip Ortaokulu’nda görev yapan 35 yaşındaki Sosyal Bilgiler Öğretmeni Serkan Türkyılmaz, hayali olan öğretmenliği yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Niğde Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra KPSS’ye girerek çok istediği öğretmenlik hayaline kavuşan Türkyılmaz, öğrencilerine bilgisi ile ışık oluyor.

Lise ve üniversite yıllarında engeli sebebi ile zorluklar yaşadığını aktaran Türkyılmaz, teknolojinin gelişmesi sayesinde görme engellilerin hedeflerine daha kolay ulaşabileceklerini belirtti. Türkyılmaz, “İlköğretimi Niğde Cemil Meriç Görme Engelliler Okulu’nda okudum. 2006’da üniversite sonuçlarında Niğde Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nü kazandım ve mezun olduğum yılda da atandım. İlkokulda o kadar sıkıntı yaşamadım, çünkü görme engelliler okulunda olduğum için çevremdekiler de görme engelliydi, kabartma kitaplarımız vardı. Şimdiki gibi teknoloji yoktu, kitap okuma sıkıntısı çekiyorduk. Çünkü her zaman istediğimiz kitabı bulamıyorduk. Lisede de zorlandım. Orada da sağ olsun annem yardımcı oldu. Deneme sınavlarını okuyamıyordum görme engelli olarak, videolardan dinleyemiyorduk o zamanlar. Annem bir yıl boyunca okuyordu, ben çözüyordum, sorulara cevap veriyordum. İlk zamanlar çok zordu, dinleme yeteneğim bu kadar gelişmiş değildi. Bir sınavı 7-8 saatte çözerken, son zamanlarda 3 saate düşürmüştüm” dedi.

“Zorluklar mesleği yapmaya engel değil”

Mesleğini yaparken de zaman zaman zorlandığı konular olduğunu söyleyen Türkyılmaz, “Mesela yazılıları okumada zorlanıyorum. Okutmak için üniversiteden öğrenci ya da öğretmen buluyorum. Hala zorluklar var ama zorluklar mesleği yapmaya engel değil. Günümüzde teknoloji çok, yapay zeka gelişti. Gören ya da görmeyen herkesin çalışması, çabalaması lazım. Daha iyi öğrenmeleri için ellerinde fırsat var. Benim elimde fırsat o kadar olmadı. Gittiğim okullarda öğrenciler “Görmüyormuş” diyor. Ama “görmese de öğretmenlik yapabilir, görmeyenler de bir şeyler yapabilir, başarabilir” dedirtebiliyorsam öğrencilerime ne mutlu bana” diye konuştu.

karsmanset.com


Bor Engelli Öğretmen Görme Engelli KPSS Niğde Niğde Üniversitesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45