*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: SENDİKALARDAN SARIZ’DA GARDİYAN ÖĞRETMEN TEPKİSİ  (Okunma sayısı 1231 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
SENDİKALARDAN SARIZ’DA GARDİYAN ÖĞRETMEN TEPKİSİ
« : Ocak 24, 2010, 01:34:42 ÖS »

Eğitim öğretim yılının ilk yarısının sona ermesiyle Eğitim Sen’liler Cumhuriyet Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yaparak, eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarına dikkat çekti. Eğitim ve eğitim emekçilerinin sorunlarının AKP iktidarı ile daha da arttığının altını çizen Ünsal, sorunların çözümü içinde adım atılmadığını vurguladı. Kaynak yokluğundan dem vuran bakanlığın dershaneleri özel okullara çevirmek için kaynak aktardığını açıklayarak, kendini yalanladığını belirten Ünsal, AKP iktidarı ile kamu kaynaklarının halkın çoğunluğu için değil, piyasacı cemaatçi ittifak için kullanıldığını öne sürdü. Yarı yıl nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya da bir karne hazırladıklarını belirten Ünsal, Çubukçu’nun karnesini kamuoyuna açıkladı. Ünsal basın açıklamasında ayrıca Sarız’da kadın öğretmenlerin cezaevinde görevlendirilmesine de tepki gösterdi. Gardiyanlığın özel eğitim gerektirdiğine dikkat çeken Ünsal, bu yanlıştan dönülmesini isteyerek, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.
Öte yandan Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Aydın Kalkan, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının 1. döneminin sona ermesi nedeniyle sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında eğitim alanında yaşanan sıkıntıları dile getiren  Kalkan, tek tip insan yetiştirme yanlışından bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.“Özgürlüklerin okul kapılarında son bulması utancından kurtulmalıyız” diyen Kalkan, ayrıca “Geçim sıkıntısı yüzünden aile hayatında olumsuzluklar yaşayan bir eğitim çalışanının iş hayatında verimli olması beklenemez” dedi. Diğer yandan konuşmasında, sözleşmeli öğretmenlerin şartsız olarak biran önce kadroya geçirilmesi, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının sorunlarının çözülmesi, öğrenme ortamlarının yeterli hale getirilmesi, eğitim sisteminin sınav ve dershane odaklı olmaktan kurtarılması gerektiği gibi konulara da değinen  Kalkan,  bazı ilçelerde bayan öğretmenlerin ceza evlerinde görevlendirilmesi konusunu da yakından takip ettiklerini vurguladı. Kalkan: “Yetkililer bu yanlıştan biran önce vazgeçmelidir” dedi.
BAKANA KARNE VERDİLER
Ataması Yapılmayan Öğretmeler Platformu üyeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak atamalarının yapılmasını istedi. Platform sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye''de 120 bin öğretmen adayının atama beklediğini, devletin atama yapmak yerine ücretli öğretmen almayı tercih ettiği kaydedildi.
Açıklamada, kadrolu öğretmen ataması yapmayan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu adına düzenlenen bir karne, basın mensuplarına dağıtıldı.>kayserihaber