*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Diyanet İşleri, Engelli Bireyler İçin ‘Engelsiz’ İnternet Sitesi Kurdu  (Okunma sayısı 759 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20676
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Diyanet İşleri, Engelli Bireyler İçin ‘Engelsiz’ İnternet Sitesi KurduDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Başkanlıkta düzenlenen ‘Güncel Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü’ tanıtım programına katıldı. Erbaş, engelli bireylerin camilere, kurslara rahatlıkla ulaşabilmesi için şartların uygun hale getirildiğini belirterek, “Kur’an-ı Kerim’i okuyabilecekleri, ibadetler için gereken bilgi ve becerileri kazanabilecekleri kurslar düzenliyoruz. Bu alanda istihdam edilecek görevlilerimizin eğitimlerine de özel bir önem veriyoruz.

Personelimize yönelik eğitici eğitimleri, sertifika programları, hizmet içi eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Eğitim faaliyetlerinin standartlarının geliştirilmesi amacıyla engellilerin ilgi, ihtiyaç, beklenti ve özelliklerini dikkate alan bir yaklaşımla muhtelif ders materyalleri hazırlıyoruz” dedi.

“İşitme Engellilerin Zihin Dünyalarına Hitap Edecek”

Erbaş, engelli bireyler için oluşturulan Kuran kursu sınıflarında her yıl yaklaşık 1000-1500 civarı işitme engelli bireyin din eğitimi aldığını belirtti. Erbaş, engelli bireylere yönelik hizmet alanlarından birinin de yayıncılık olduğunu, bu kapsamda ‘Güncel Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü’nü hazırladıklarını söyledi. Söz konusu öğretim programının daha iyi anlaşılması için güncel bir sözlüğe ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Erbaş, “Başkanlığımız tarafından 2013 yılında basılmış olan ‘İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü’, işitme engelliler, işaret dili tercümanları, özel eğitim öğretmenleri, akademisyenler ve bu alanda görev yapan Kur’an kursu öğreticilerinden oluşan bir komisyon tarafından büyük emeklerle güncellenerek yeniden basılmıştır. İşitme engellilerin zihin dünyalarına hitap edecek nitelikte yalın ve sade bir dil ile hazırlanmış kıymetli bir eserdir. Bununla birlikte engelsiz.diyanet.gov.tr adıyla bir internet sitesi de hazırlanmıştır. Engelli kardeşlerimiz, sözlükte yer alan kavramların videolarına buradan erişebileceklerdir” ifadelerini kullandı.

Erbaş, İşitme Engellilere Özel Temel Dini Bilgiler kitabının da hazırlık çalışmalarına başladıklarını kaydetti. Erbaş, konuşmasının ardından sözlükte sayfaların altında yer alan karekodu okutarak uygulamalı bir şekilde yönlendirildiği sayfadaki videoları izledi. Sahneye büyük bir karekod yansıtılarak katılımcıların ‘Engelsiz Diyanet’ isimli Youtube kanalına yönlendirilmesi sağlandı.

DHA


 KATEGORİLER HaberlerVideo Galeri
 ETİKETLER Ali ErbaşDiyanet İşleriEngelliKuran Kursu kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45