*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: ‘Engelli Sporlarının Babası” Yavuz Kocaömer’in Hayatı Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 967 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
‘Engelli Sporlarının Babası” Yavuz Kocaömer’in Hayatı Hakkında Bilgiler

Yavuz Kocaömer’in hayatı vefat haberinin ardından gündeme geldi. Türkiye’de “engelli sporlarının babası” olarak kabul edilen Yavuz Kocaömer, bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Engellilerle ilgili Milliyet ve Posta gazetelerinde haftalık köşe yazıları yazan Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ile Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) kurucusu olan Kocaömer, Almanya Cumhurbaşkanlığı tarafından Alman Devlet Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmişti. Peki, Yavuz Kocaömer kimdir, nereli ve kaç yaşındaydı? İşte, Yavuz Kocaömer’in hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler…

Yazar Yavuz Kocaömer'in gülerken çekilen bir pozu.

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile Türkiye Milli Paralimpik Komitesi kurucusu, Posta Gazetesi yazarı Yavuz Kocaömer tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 74 yaşında hayata gözlerini yuman Kocaömer, meslek hayatı boyunca sporla ilgili bir çok faaliyette yer almıştı. Kocaömer’in cenazesi yarın Levent Camii’nde kılınacak öğlen namazına mütakiben Göksu (Anadolu Hisarı) Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

YAVUZ KOCAÖMER KİMDİR?

Yavuz Kocaömer, 1948 yılında İstanbul’da doğdu. Kocaömer, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nda, yüksek lisans eğitimini ise Frankfurt Üniversitesi’nde tamamladı. Meslek hayatı boyunca sporla ilgili bir çok faaliyette yer alan Kocaömer, Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği (1988-1990), Federal Alman Spor Teşkilatı Başkan Danışmanlığı (1989-1991), Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı (1998-1999) yaptı.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Kurucusu Yavuz Kocaömer'in takım elbisesinin ceket sol yakasında bulunan Alman Devlet Liyakat Nişanı ile çekilen fotoğrafı.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ile Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) kurucusu olan ve her iki kurumun da başkanlığını yürüten Yavuz Kocaömer, engellilerle ilgili Milliyet ve Posta gazetelerinde haftalık köşe yazıları da yazıyordu. Engelli sporlarının kurumsallaşmasında ve modern bir yapıya kavuşmasında en büyük paya sahip spor insanı olarak kabul edilen Kocaömer, 2011 yılında engelli sporlarına ve Türk-Alman ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle Almanya Cumhurbaşkanlığı tarafından Alman Devlet Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmişti.

TESYEV Kurucusu Yavuz Kocaömer'in Milli Takım eşofmanı giyen down sendromlu erkek sporcuyla avuç içi selamlaşması sırasında çekilen fotoğrafı.

Engellilerin spor yapmasını kolaylaştırmayı amaçlayan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nu kurdu. Yaşamını yitirene kadar da vakfın yönetim kurulu üyesiydi. Kocaömer, Türkiye Milli Paralimpik Komitesini de kurarak, engellilerin paralimpik oyunlara katılması konusunda büyük bir adım attı.

Milliyet Gazetesi yazarı Yavuz Kocaömer'in kürsüde konuşma yaptığı bir resmi objektife yansıyor.

Kocaömer bir yazısında kendisini şöyle anlatmıştı: “Ben aslında Frankfurt ile İstanbul arasında yaşayan bir iş adamıyım. 22 sene bedensel engelli abimle yaşadım. Abim ne yürüdü, ne oturdu ama yattığı yerde okuma öğrendi, İngilizce öğrendi, çok zekiydi, evin hakimi oydu. 1996 senesinde Perihan Savaş hanımefendi kimse talip olmadığı için Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı’na getirildi. Rahmetli kocası Yılmaz Zafer son 18 ay yatalaktı, onu çok sevdiğim için aradım, “Bana bir görev verir misin Perihan? dedim. Eksik olmasın beni asbaşkan yaptı. Sonra başkan oldum. Sonra baktım devletle çok yavaş yürüyor işler, ayrılıp Türkiye Engelliler Spor Yardım Eğitim Vakfı’nı kurdum. 2002’de devlet ve özel sektörde görev alan 35-40 arkadaşımla birlikte Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni kurduk. Böyle de devam ediyorum, bu benim yaşam biçimim.”

Hürriyet

KATEGORİLER Foto GaleriSpor
 ETİKETLER Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim VakfıTürkiye Milli Paralimpik KomitesiYavuz Kocaömer #kayseri de #Bir ilk #Kiralık #Akülü #Tekerlekli #Sandalye #Kayseri de #Kiralık #Tekerlekli #Sandalye #Kayseri de #Kiralık #Çocuk #Tekerlekli #Sandalyesi 0544 716 20 45