*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İLK ENGELLİ, YAŞLI, ÇOCUK, FAKİR ÖLÜR  (Okunma sayısı 1019 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
İLK ENGELLİ, YAŞLI, ÇOCUK, FAKİR ÖLÜR
« : Eylül 21, 2022, 03:25:22 ÖÖ »
İLK ENGELLİ, YAŞLI, ÇOCUK, FAKİR ÖLÜR!!!

🥺😢😕😠 🧑‍🦽🧑‍🦼
Burdur'da geçen hafta sonu meydana gelen selde, bir apartmanın alt katında annesiyle birlikte yaşayan zihinsel ve bedensel engelli kadın hayatını kaybettiğini duydu Türkiye.
Bu hem sıradan bir ölüm değil, hem de her felakette ölümün önce engelliye uğrayacağı gerçeğinin sıradanlığını da hatırlattı yine bana.
Gazeteci Sn. İsmail Saymaz'ın edindiği bilgiye göre ana kız bu aile yığma bir binada kira düşük olduğu için duruyorlarmış. Zira TOKİ evlerinde yeni inşa edilen dairelerine karşı verilen para ancak bu kalitede bir binadaki dairenin kirasını ödeyebiliyormuş. Aslında TOKİ konutlarındaki daireleri de bitmiş ve onlar da taşınmayı bekliyormuş.
💥Peki niye bekliyorlarmış?
"Çünkü binanın asansörü hala hizmete geçmemiş"

♿Hani nasıl ben ve kardeşim kiraladığımız bu daireyi Şubat başı tutup, Şubat sonu taşınıpta, asansörün benim çabalarımla Nisan'da çalışmaya başlaması gibi. Oysa tutarken asansör benim akülü aracımı alır mı diye ince bir soru sormuştum. Korkmayın asansör 10 kişilik denmişti.
Şimdi asansörü ben ayda en fazla 4 kere kullanırsam binadaki engelsiz bireyler bir katı bile sanki hayatları asansörlü binalarda geçmişçesine asönsörle inip çıkıyorlar. Asansör habire bozuluyor. Peki servisi kim çağırıyor? :     
♿Tülin!!!
Yine biniyorlar. Niye bozuktu ve niye binemedik diye bir sorgulama, araştırma yok. Nasıl olsa bir muhtaç enayi var. Ama beni de tanımıyorlar. Aslında kim gerçekten muhtaç diye düşünmeye başlamadım da değil.
Bir ara tam hastane randevum olduğu gün merdivenleri oturarak indiğimde, akşama içim yanarak asansör kapısına yapıştırmak için bu binada bir engelli var ve acil durumda asansörü kullanmak zorunda, lütfen asansörü dikkatli kullanalım diye bir uyarı yazdım. Sonra bir türlü kağıdı yapıştırmaya gönlüm el vermedi. Tabii ki onların da kullanma hakkı var, senin varlığını gözlere sokman algıyı ne kadar değiştirecek deyip vazgeçtim.
♿"Engellilerle Birlikte Yaşam Kültürü" adlı bir sunumum vardır. Bunu her yerde eskisi gibi sunma isteğindeyim. Sokakta tekrar olabilme imkanım arttıkça sorunlara karşı insanları bilinçlendirme adına "tekerlekli kamu spotu" olarak dolaşıyorum, bilirsiniz.
Vefat eden engelli kıza gelince, annesi şimdi nasıl hak arayacak?
Çoğu yazık diye acıyacak, üzülecek.
Bir kısım vatandaş yazık ama kurtuldu diyecek.
Mekanın Cennet'tir o kızın. Dünyayı anlayamadan gitti. Zihinsel engelsiz biz engelliler anlayabildik mi sanki???
Bu dünyada bu gibi olayların sorumlularının hesabının sorulmayacağı belli oldu. Herşey Ahirete devrediliyor işte. Sadece içimiz acı içinde yazıyoruz. Ben kendi mücadelemde bile bir yere kadar gidebiliyorum.
😠Sakın kimse "herkes bir engelli adayıdır" demesin, aman!!!
Çünkü asla samimi, derin düşünür değilsiniz.
Ancak ölüme engelli, engelsiz herkes kesinlikle aday!!! alıntı

Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45