*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: BÖBREK HASTASINA MÜJDELİ EMSAL KARAR  (Okunma sayısı 6255 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20676
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
BÖBREK HASTASINA MÜJDELİ EMSAL KARAR
« : Ocak 21, 2015, 02:27:27 ÖS »
BÖBREK HASTASINA MÜJDELİ EMSAL KARARBöbrek hastasına müjdeli emsal karar Böbrek yetmezliği şikâyeti ile malulen emekliye ayrılan, böbrek nakli sonrası SGK tarafından “Maluliyetiniz ortadan kalktı” diye ödenen maaşları geri istenen hastalar için iş mahkemesinden emsal olacak bir karar çıktı. İstanbul 8. İş Mahkemesi, “Maluliyet hastalıkla başlar, ameliyat sonrası da kalkmaz” de

Böbrek yetmezliği nedeniyle SGK tarafından mağdur edilen vatandaşlarin emsal niteliğinde bir karar çıktı. 2000 yılında böbrek yetmezliği teşhisiyle malulen emekli olan Resmiye Yılmaz, yaklaşık 9 yıl boyunca diyalize girerek tedavi oldu. Uygun böbrek bulunduktan sonra 2009 yılında ameliyat olan Yılmaz, nakilden 5 ay sonra SGK’dan gelen “maluliyetiniz kalktı, borcunuzu ödeyin” haberiyle yıkıldı.

MALULİYET HASTALIK BAŞLADIĞINDA BAŞLAR
Naklin yapıldığı günden itibaren maluliyetin kalktığını belirten SGK, haksız yere ödendiği gerekçesiyle ameliyat parası, ameliyattan sonra 5 ay boyunca ödenen malul maaşlarını faiziyle birlikte geri istedi. İstanbul 8. İş Mahkemesine açılan davada hâkim, maluliyetin hastalığın başladığı günden itibaren başladığına ve ameliyattan sonra maluliyetin kalkmayacağı hükmetti. Emsal niteliğindeki karar, bu alanda sıkıntı yaşayan pek çok vatandaşın yüzünü güldürecek.

İCRANIN İPTALİ YARGITAY’DA
Mahkemeye sunulan Adli Tıp Kurumu raporunda, “Beden çalışma gücünün yüzde 60 olduğu için malul sayılması gerekir” denildi. Maluliyetin böbrek yetmezliği hastalığının başladığı 9 Ekim 2000 tarihinden itibaren başlandığına işaret edilen raporda, ameliyattan sonra maluliyetin kalkmayacağı belirtildi. Resmiye Yılmaz’dan istediği para için SGK, ayrıca icra takibi de başlatmıştı. Avukat Şerafettin Ekici, konunun Yargıtay’a gideceğini, SGK’nın icra takip işlemlerinin Yargıtay’ın vereceği kararla birlikte iptal edilebileceğini söyledi.

PEK ÇOK HASTA MAĞDURDU
SGK mevzuatına göre yapılan ödemelerin en önemli koşulunun sağlık yardımı olduğunu belirten Resmiye Yılmaz’ın avukatı Şerafettin Ekici, “Müvekkilim emekli maaşıyla birlikte sağlık yardımından böbrek yetmezliği gibi bir durumda faydalanamayacaksa ne zaman faydalanabilir. Bu şekilde malulen emekli olan ve ameliyat olduktan sonra ödenen ücret, SGK tarafından istenen pek çok hasta var” diye konuştu.

VATANDAŞLARA UMUT OLDU
SGK, böbrek nakli sonucunda çalışma kaybı oranının yüzde 60’ın altına düştüğü ve maluliyetin ortadan kalktığı gerekçesiyle malul aylığını kesiyor ve ödenen aylıkları da geri istiyor. Malul aylığının alınması ise hastanın sağlık durumuna göre belirleniyor. İstanbul 8. İş Mahkemesi’nin verdiği kararın emsal teşkil ederek, böbrek nakli geçiren vatandaşlara umut olduğu ifade edildi. İstanbul 8.İş Mahkemesi emsal olacak karar verdi, ancak SGK açısından Temyiz sürerci var.Haydi hayırlısı.....