*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 14 yaşındaki oğluna böbreğiyle hayat verdi  (Okunma sayısı 6765 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20676
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
14 yaşındaki oğluna böbreğiyle hayat verdi
« : Ocak 20, 2015, 02:46:43 ÖS »
14 yaşındaki oğluna böbreğiyle hayat verdiGiresunlu Yakup Geçal, doğduğu gün organlarını bağışladığı oğlu Ahmet böbrek yetmezliğine yakalanınca bir böbreğini verdi. Geçal, "Ölünce de diğer organlarım hastalara hayat versin" diyor

Giresun'da 14 yıl önce oğlu doğduğunda bütün organlarını bağışlayan baba Yakup Geçal, 4 yaşında iken böbrek yetmezliği başlayan oğluna geçen ay bir böbreğini verdi. Baba Geçal, "Umarım öldüğümde de organlarım başka hastalara da hayat verir" dedi. Giresun'un Espiye ilçesine bağlı Soğukpınar beldesinde yaşayan Yakup Geçal, 14 yıl önce oğlu Ahmet doğduğu gün tüm organlarını bağışladı. Fakat oğlu Ahmet Geçal 4 yaşına geldiğinde rahatsızlandı. Böbrek yetmezliği teşhisi konulan Ahmet yaklaşık 10 yıl boyunca ilaç tedavisi gördü. Ancak geçtiğimiz ay doktorlar, "Artık diyalize almamız gerekiyor" deyince, baba Yakup Geçal, "Benim bir böbreğimi alın" diye teklif etti.

FUTBOL OYNAMAYI ÖZLEDİM'
Yapılan kontroller sonunda doku uyumu belirlendi ve babadan alınan böbrek, oğluna nakledildi.Çok mutlu olduğunu söyleyen Yakup Geçal hislerini, "Bundan dolayı çok mutluyum. Umarım öldüğümde organlarım başka hastalara da hayat verir. Bir çok insan, ailesinden bile organ alamıyor. Bizim halkımız bu konuda duyarsız. Organ çocuğuma uyum sağladığında yeniden doğmuş gibi hissettim" diye anlattı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde yapılan ameliyatın ardından yeni böbreğine kavuşan 14 yaşındaki Ahmet Geçal ise, "En çok futbol oynamayı özledim. Babama ne kadar teşekkür etsem az. Trabzonspor formamı giyerek okula gitmek ve futbol oynamak istiyorum" dedi.

Ahmet'in annesi Emine Geçal "Oğlum çocukluğunu hiç yaşayamadı. Bisiklet aldık binemedi, top oynayamadı. İnşallah bundan sonra hepsini yaşar" diyor.


Kaynak sabah.com.tr