*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 22 KÜÇÜK FIRIN BATTI  (Okunma sayısı 1507 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
22 KÜÇÜK FIRIN BATTI
« : Şubat 10, 2010, 04:47:57 ÖS »

İlimizde ekmek fiyatları konusunda aralarında acımasız bir rekabete girişen 5 büyük ekmek fabrikası ekmek piyasasını alt üst etti. Yaşanan acımasız rekabetten küçük fırın işletmecileri ile ekmek satışı yapan market sahipleri rahatsız olurken  bazı küçük fırın sahipleri  “Büyük ekmek fabrikaları küçükleri ezmek için uğraştı ve bunu başardılar 22 tane küçük fırın kapandı” şeklinde yorum yaptı.
Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, fırınlar arasında yaşanan acımasız rekabetin ekmekteki kaliteyi ve gramajı düşüreceğinden endişelenerek, “Vatandaşa ekmeğinizi tartarak alın” uyarısında bulundu.  Yaşanan acımasız rekabeti küçük fırın işletmecileri ile ekmek satışı yapan market sahipleri ve ekmek alan vatandaşa sorduk.  Yaşanan rekabetin sorumlusunun büyük ekmek fabrikaları olduğunu ifade eden esnaf satışlarının düştüğünden yakınırken, küçük fırın işletmecileri ise “Büyük ekmek fabrikaları küçükleri ezmek için uğraştı ve bunu başardılar 22 tane küçük fırın kapandı” sözleriyle yaşanan rekabete tepki gösterdi.
Market Esnaf  Mehmet Karaya:
“Son 15 gündür ekmek satışlarımız düştü.  Bunun sebebi de fiyatlardaki rekabet. Yan taraftaki market 25 kuruşa satıyor bende 40 kuruş. Vatandaş kalitesine aldırış etmeden haliyle gidip oradan alıyor. Bu duruma çözüm getirilmesini istiyoruz. 25 kuruşa satanda para kazanıyor 40 kuruşa satan da bunun tek çözümü var ekmek tek fiyat üzerinden satılsın. Bu rekabet nedeniyle müşteriler “Yan taraf neden  25 kuruşa satıyor, sende neden 40 kuruş” diye bize tepki gösteriyor. Ben fırından 35 kuruşa alıyorum 40 kuruşa satıyorum. Bu rekabet bizim satışlarımızı acayip etkiledi. 
Vatandaş Hüseyin Aşıkuzunoğlu: 
“Ana gıda maddemiz ekmek olduğu için kalite çok daha önemli. Ekmekteki kalitenin düşürülüp sağlığımızla oynanmasından endişeliyiz.  Ekmekte fiyat kıranlar gramajdan çalıp kaliteyi düşürüyordur. Başka türlü bu işin içinden çıkamazlar. Bize makul bir fiyat belirlesinler pahalıda olmasın ucuzda olmasın ancak kaliteli olsun.  Ekmek ucuzlayınca kalite düşerse sağlığımızla oynarlar”
Market sahibi Erkan Ergin:
“Her bir ekmeğin tek tek tartılması bence çok abes. Bu konunun tek çözüm yolu tek fiyattır. Ben bu konuda tüm suçu fırınlarda buluyorum. Çünkü bir fırın ekmeğin fiyatını düşürmezse ;  hiçbir bakkal, market fiyat düşüremez. Dolayısıyla bir fırıncının fiyat düşürmesi ortalığı kızıştırıyor ve böyle hoş olmayan bir durum ortaya çıkıyor. Fiyatta rekabet yapan fırıncıları şiddetle kınıyorum. Ekmek fiyatlarındaki değişim müşterinin kafasını karıştırıyor işimizi etkiliyor. Tek isteğim adil bir şekilde eğer şu an 25 kuruşa para kazanıyorsa ki ben kazandığına inanıyorum.  Kazanmasa nasıl bu fiyata satabilir ki !  Rekabet uğruna zarar 1 ya da 2 gün çekilir. Yaklaşık 1 aydır düşük fiyata satılıyor. Demek ki;  kazanıyorlar ki fiyatı düşürüyorlar ama fırıncı esnafı biraz insaflı olsun. Bu durumda bizde kazancımızdan oluyoruz”
Market sahibi Mehmet İlhan:
“ Benden ekmek almak isteyen vatandaş istediği gibi tartabilir bir sakıncası yok. Ekmeği biz alırken tartmıyoruz ancak  sürekli güvendiğimiz  fırınlardan alıyoruz.  Ben ekmeği  30 kuruşa satıyorum. Bize göre bir şey yok bize şu fiyata satacaksın diyorlar biz o fiyattan satıyoruz. Fırın bize 25 kuruşa sat derse 25 kuruşa satarız 50 kuruşa sat derlerse 50 kuruşa satarız”.
Küçük fırın işletmecisi Adnan Yalpınar:
“Büyük ekmek fabrikaları küçükleri ezmek için uğraştı ve bunu başardılar 22 tane küçük fırın kapandı. Kayseri’deki küçük esnafa yazık 22 fırın demek 72 kişinin istihdamı demek”

EKMEĞİNİZİ TARTIP ALIN
İlimizde üretim yapan bazı fırıncılarla sabah kahvaltısında bir araya gelen Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, fiyat rekabeti sonucu 300 gram ekmeğin fiyatının bazı fırınlarda 55 kuruştan 25 kuruşa kadar düşürüldüğünü hatırlattı. Toplantıda fiyat yönünden yapılan rekabetin, sağlıklı olmadığını dile getiren Kilci, fırıncı esnafına seslenerek “rekabet, fiyatta değil kalitede olmalı. Maliyetin altındaki satışlar, ürün kalitesinin bozulmasına neden olabilir''''  dedi.
Fırıncılardan aralarındaki fiyatta rekabeti kaldırıp kaliteye yönelmelerini isteyen Kilci, çok sayıda küçük fırının rekabet nedeniyle kapandığını duyurdu. Bu acımasız rekabetin sürdüğü takdirde ilerleyen günlerde orta ölçekli fırınların da kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken Kilci, “Bu rekabetten kimseye fayda gelmez'''' diye konuştu.
Bir gazetecinin sorusu üzerine yaşanan rekabet nedeniyle ekmek kalitesi ve gramajında olması muhtemel düşüş için endişelenen vatandaşların olabileceğini belirten Kilci, vatandaşların muhtelif gıda ürünlerini satın alırken tartı kullandıklarını hatırlatarak, "Vatandaşlarımız ekmeklerini alırken de tartı kullansınlar. Bir çok fırınımızda bu mevcut. Artık herkes ekmeğini tartarak alsın" dedi.>kayserihaber.com.tr