*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelli Hasan Yazıcı Taş Süsleme Sanatını Sergileyecek  (Okunma sayısı 1412 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Engelli Hasan Yazıcı Taş Süsleme Sanatını Sergileyecek

Engelli Hasan Yazıcı, gittiği 4 aylık kursta filografi ve taş sanatını öğrendi. Kişisel sergisini açmaya hazırlanan Yazıcı, taş süsleme sanatını şimdilik çakıl taşları üzerinde yapıyor. Engelleri sanatla aşıp, hayata tutunduğunu belirten Yazıcı, engellilerin mutlaka evden çıkarak, sosyal aktivitelere katılması gerektiğini söyledi.

Bursa'da, 32 yaşındaki engelli Hasan Yazıcı, geleneksel el sanatları kursuyla adeta hayata yeniden tutundu. Filografi ve taş sanatı usta sanatçıların kursuna katılan Yazıcı, “Her çeşit tablo, gemi, yelkenli, diğer süslemeler yapıyorum.” dedi.

Ördekli Kültür Merkezi'nde geleneksel el sanatları öğreticilerinin açtıkları kişisel resim, taş ve filografi sergisine engelli kursiyerler damga vurdu. Sergide resim, taş ve filografi sanatının en güzel örneklerinden eserler beğeniye sunuldu. Halk eğitim merkezi öğreticilerinden filografi ve taş sanatı usta sanatçısı Nur Müreva ile Mesude Yılmaz'ın eserlerinden oluşan sergide bazı kursiyerlerin eserleri de yer aldı.

Toplamda 200 eserin bulunduğu sergideki başarılı çalışmalar 5 ile 750 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı buldu. Sergi kapsamında kendisine ayrılan masada taş sanatı ürünlerinden yapıp satma imkanı bulan engelli kursiyer Hasan Yazıcı'nın yaptıkları büyük beğeni topladı. Çakıl taşları ile yaptığı tablo, gemi, resim ve taş süsleme gibi çeşitli el emeği göz nuru eserler, büyük beğeni toplayıp satın alındı. Sergi kapsamında burada yaptığı eserlerden 100'e yakın satmayı başaran Yazıcı, gösterilen ilgiden oldukça memnun.

ENGELLERİ SANATLA AŞTIM

Doğum sırasında yakalandığı hastalık sonucu engelli kalan Hasan Yazıcı, yaklaşık 4 ay önce bu kursa başladı. 13 Ağustos'ta ise kendi kişisel sergisini açmayı planladığını anlatan Yazıcı, “Her şey çok iyi gidiyor. Şimdilik çakıl taşları ile sanat yapıyorum. Her çeşit tablo, gemi, yelkenli, diğer süslemeler yapıyorum. Sergi çok iyi geçiyor. Fiyatlar da uygun olduğu için satışlar iyi oldu. Hem yaptık hem de eserlerimizi sattık. Benim gibi arkadaşlara tavsiyem; mutlaka evden çıkın ve faaliyetlere katılın. Çok yararlı oluyor böyle faaliyetler. Ben de çok çektim; ama Allah'a şükür bugünlere kadar geldim.” diye konuştu.

Serginin sorumlularından Kübra Müreva ise şunları söyledi: “Hasan Yazıcı da eserleriyle destek verdi ve burada ona bir masa ayırdık. Kısa zamanda çok aşama kaydetti ve gerçekten çok başarılı oldu. Kendi fiziksel durumu içinde çok etkili oldu ve hem egzersiz de yapıyor bu şekilde.”

12.01.2016 - Zaman

Etiketler: Bu senin işin değil Çocuk Babacığım lütfen bilmek istiyorum Baba İlle de bilmek istiyorsan 20 lira Çocuk Peki bana 10 lira borç verir misin Baba Benim senin saçma oyuncaklarına veya benzeri şeylerine ayıracak param yok