*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Down Sendromlu İstihdamına Özel “Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum” Projesi  (Okunma sayısı 3139 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Down Sendromlu İstihdamına Özel “Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum” Projesi

Enerjileri yüksek, boş durunca sıkılıyorlar. Müşterilerle sohbet ediyorlar, üstelik isimlerini de asla unutmuyorlar. Bitmek bilmeyen neşeleri de cabası...

Down Sendromu Derneği, Türkiye’de sayıları yaklaşık 100 bin olan down sendromlunun iş hayatına girmesini teşvik etmek için 3 yıldır “Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum” projesini yürütüyor. Proje, temmuz ayından bu yana Sabancı Vakfı Hibe Programları desteğini de alıyor. 3 yılda 34 down sendromlu, iş koçlarıyla özel sektörde istihdam edildi. Projenin koordinatörü olan ve Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevini sürdüren Fulya Ekmen, iş koçlarının çoğalması, dolayısıyla daha çok down sendromlunun iş hayatına girmesini hedeflediklerini söylüyor.

“İş koçluğu modelini Türkiye’ye duyuracağız”

Zerrin Koyunsağan (Sabancı Vakfı Genel Müdürü)

“Sabancı Vakfı olarak, engellilerin çözüm bekleyen öncelikli sorunlarından istihdam, eğitim ve hak temelli mücadele konularını gündeme getiriyoruz. Bu alanda yapılan projeleri de hibe programlarımızla destekliyoruz. Down Sendromu Derneği’yle zihinsel engelli gençlerin iş hayatına katılımı için örnek teşkil eden bir model üzerinde çalışıyoruz. Derneğin bu konudaki uzmanlığının yanına hibe desteğimizi ve proje danışmanlığımızı koyarak bu yıl 20 gencin istihdamına ve iş koçluğu modelini Türkiye’ye duyurmaya katkıda bulunacağız.”

4 bin kişinin hayatı değişebilir!

20 down sendromlu gencin istihdam edilmesi, bu gençlerin aileleri ve onlarla çalışacaklar da hesaba katıldığında, yaklaşık 4 bin kişinin hayatının değişmesi anlamına geliyor. Projeyi destekleyenler arasında Bimeks, Big Chef’s, Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center, Deichmann var.

“Hayalimiz işe girmesiydi”

Down sendromlu Serkan Emiroğlu Bimeks’te reyon sorumlusu. İşi reyonunu düzenli tutmak, etiket yapıştırmak. Çalışma arkadaşları Serkan’dan çok mutlu. “Neşesi bulaşıcı” diyen de var, “Bu zamanda onun kadar temiz kalplisini bulmak nimet” diyen de... Down sendromlu oğlu ile yalnız bir anne olarak yaşayan Gülgün Özaktaş, “Hayalimiz işe girmesiydi, hayatımız değişti ve gelecek kaygımız azaldı” diyor. Serkan maaşıyla birikim yapıyor, çevresinden saygı görüyor.

“Emre evimizin bir üyesi”

Emre Özaydın Suadiye Big Chef’s’te servis elemanı olarak çalışıyor. Çay ve kahve sunumlarından, çiçeklerin günlük değişiminden sorumlu. Çalışma arkadaşı Burçin Akgül, “Emre misafirlerimizle sohbet eder. Gelenleri kendini evinde hissettirir, adeta evimizin üyesi gibi” diyor.

“Özgüvenleri artıyor”

İş koçu Selver Yolsever “İki hafta onlara eşlik edip iş arkadaşlarını eğitiyoruz. Sonra düzenli olarak takip ediyor, problem olduğunda da devreye giriyoruz. Yaptığı işte iyi olanlara yeni sorumluluklar yüklüyoruz. Bir haftada bile özgüvenleri artıyor” diyor.

19.12.2015 - HT Cumartesi

Etiketler: arkadaşım kanı düşük olanlarda oluyor ama üşüme kardeş ayni ayak bacak üşümesi bende de vardi idrar yanma vardi baya çektim börek kaynakli olabilir benim böbeğim kaynakli olduğu ve kansizlik tan üroloji uzmanina