*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İzmir'e 200 Adet Engelsiz Konutlar Geliyor  (Okunma sayısı 459 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
İzmir'e 200 Adet Engelsiz Konutlar Geliyor
« : Ekim 27, 2014, 01:17:34 ÖS »
İzmir'e 200 Adet Engelsiz Konutlar Geliyor

Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım Engelsiz Bilişim 2014 Kongresi Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ) gerçekleşti. Kongreye konuşmacı olarak katılan Endüstri ve İnşaat Mühendisi Gökhan Yavuz, İzmir'e Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Milli Emlak işbirliğiyle 200 adet engelsiz konut yapılacağını söyledi. DEÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nde gerçekleşen kongrede konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı tarafından ödül alan Türkiye'nin ilk ve tek engelli mühendisi Gökhan Yavuz, Türkiye'de azımsanamayacak derecede engelli vatandaş olduğunu söyledi.

Pilot il İzmir

Kendisinin de engelli bir birey olduğunu hatırlatan Yavuz, 1923'ten beri Türkiye'de hiçbir mühendisin engellilere yönelik çalışma yapmadığını söyledi. Yavuz "İşte bu yüzden ben devlete "Engelsiz Sosyal Konut" projemi verdim. TOKİ ve Milli Emlak iştirakiyle gerçekleşecek olan bu proje kapsamında engelli bireyler toplumdan dışlanmayacak ve konutlarında her türlü imkana sahip rahat bir yaşam sürecek" diye konuştu. Yapımına 2 yıl içerisinde başlanacak "Engelsiz Sosyal Konut Projesi"nin ilk etabının İzmir'de gerçekleşeceğine değinen Gökhan Yavuz, "Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu projeyi başlatmanın gururunu yaşıyorum. İlk etapta İzmir'e 200 adet engelsiz sosyal konut yapılacak. Devletten 4 milyon liralık bir hibe aldık" açıklamasını yaptı.

Akıllı binalar

Evlerin özelliklerinden de bahseden Gökhan Yavuz, konutların sesli ve görsel komut sistemleriyle çalışacağını böylece görme ve işitme engelli vatandaşların yaşamsal fonksiyonlarını özgürce yerine getirebileceğini söyledi. Yavuz, akıllı evlere sahip olmak isteyen engelli bireylerin haklarının gasp edilmemesi için geniş kapsamlı bir çalışma başlatıldığını belirterek, "Ödeme konusunda hiçbir sıkıntı yaratılmayacak. Vatandaşlarımızdan Katma Değer Vergisi(KDV) alınmayacak ve insanlarımız kira öder gibi ev sahibi olacak" diye konuştu.

25.09.2014 - yeni asır

Anahtar Kelimeler : Sitene online Sayac Ekle Sitene Video İzleme Kodu Siteden Açma Kodu Kayan Ledli Yazılar Kodu Sitene Renkten Renge Giren Yazı Sitene Konu Ayracı Ekle Sitene Mp3 VE İlahi Ekle Sitene Radyo Kanalı ekle Sitene Yaş Hesaplama Kodu Sitene Takvim Ekle