*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Türkiye Engelliler Vakfı Başkan ve Yöneticileri Hakim Karşısında  (Okunma sayısı 461 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Türkiye Engelliler Vakfı Başkan ve Yöneticileri Hakim Karşısında

Türkiye Engelliler Vakfı (TÜREV) Başkanı Zülfinaz Abedan ve vakfın 9 yöneticisi hakkında "Hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıl 9'ar aydan 12 yıl 3'er aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine başlandı.

"VAKFI ÇOCUĞUM GİBİ BÜYÜTTÜM"

Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ilk celsesi görülen davada TÜREV Başkanı Zülfinaz Abedan'ın da aralarında bulunduğu 6 tutuksuz sanık, müştekiler inşaat alt yüklenici firma sahibi Adem Şimşek, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve taraf avukatları hazır bulundu. Kimlik tespitlerinin ardından duruşmada savunma yapan TÜREV Başkanı Zülfinaz Abedan, vakfın kurucularından olduğunu belirterek, "1996 yılından beri hiçbir usulsüzlüğümüz olmadı. Vakfı çocuğum gibi büyüttüm. Vakfa lazım olan parayı kendi ellerimle buldum. Niye görevi kötüye kullanayım? Bu suçlama sehven yapılan bir suçlamadır. Müfettişler vakfa gelerek inceleme yapmadan rapor düzenlediler. Müştekinin iddialarına göre ne namusum, ne haysiyetim, ne şerefim kaldı. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

"VAKIFTA USULSÜZLÜK OLMADI"

Tüm engellileri bir araya toplayan bir vakıf olduklarını söyleyen Abedan, "Allah'a güvendik ve yola çıktık. İnşaatları yaparken baktık paramız yetmiyor, metrekarelerini küçülttük. Vakıfta hiçbir usulsüzlük olmadı. Bu vakıf için evimi, mal varlığımı verdim" diye konuştu.

"VAKIFTA YOLSUZLUK YAPILDIĞINI SANMIYORUM"

Bir dönem vakıfta yöneticilik yapan Zeki Ada ise "1998 yılında ihtiyaç sahibi bir engelli olarak vakıfta işe başladım. Bu iş gönüllü bir iştir. İddialar doğru değildir. Bu vakıfta hiçbir yolsuzluk olduğunu görmedim" diye ifade verirken diğer sanıklar ise "Bu vakıfta yolsuzluk yapıldığını sanmıyorum, bizim vakıfta böyle şeyler olduğunu hiç düşünmüyorum" diye konuştular.

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul İl Dernekler Müdürlüğü'nün davaya katılma talebini kabul ederken, ifadesi alınmayan sanıkların gelecek celse ifadelerinin alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Vakfın başmüfettişi tarafından düzenlenen denetim raporu ve soruşturma sırasında bilirkişi heyeti tarafından düzenlenen raporlarına yer verilen iddianamede, şüphelilerin 2008 ve 2010 yılında düzenlediği organizasyonda elde edilen toplam 46 bin 950 lirayı vakfa gelir payı olarak kaydetmeyerek vakfı zarara uğrattıkları belirtildi. Vakıf tarafından Pendik Esenyalı Mahallesinde 4 bloktan oluşan yaşam evi merkezi için bir inşaat firmasıyla 'yüklenici' sıfatıyla sözleşmenin imzalandığı, daha sonra da 'alt yüklenici' sıfatı ile başka bir inşaat firmasıyla da sözleşme imzalandığı belirtilen iddianamede, "Vakfın 'alt yüklenici' ile inşaat faaliyetlerini gerçekleştirecek ise neden yüklenici firmaya ihtiyaç duyulduğunun anlaşılamadığı, böylece alt yüklenici firma yüklenici firmaya fatura kesip yüklenici firma da vakıfa fatura kesme durumunda kalacağından çifte vergileme nedeni ile inşaat maliyetlerinin vakıf için daha da artacağı anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi. Yaşam evi merkezi inşaatı için vakfın 2009-2012 yılları arasında 1 milyon 111 bin 685 lira ödeme yapmasına rağmen ödenen paralar ile ilgili fatura almadıkları, böylece vakıfı zarara uğrattıkları kaydedildi.

TOPLAM ZARAR 1 MİLYON 159 BİN 679 LİRA

Vakıf tarafından 2009 ve 2010 yıllarında toplam 4 bin 742 şeffaf bağış kutusundan 504'ünün eksik olduğu ve bir şirket tarafından vakfa teslim edilen bin 44 liranın kayıtlara alınmayarak paranın sorumluların üzerinde kaldığı belirtilen iddianamede, şüphelilerin suçlamaları kabul etmediği, vakıf aleyhine sonuçlar doğuracak şekilde işlemlerde bulundukları ifade edildi. İddianameye göre vakfın uğradığı zarar toplamda 1 milyon 159 bin 679 lira. TÜREV Başkanı Zülfinaz Abedan ve vakfın 9 yöneticisi hakkında "Hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıl 9'ar aydan 12 yıl 3'er aya kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

25.09.2014 - DHA

Anahtar Kelimeler : JAVASCRİPT DERSLERİ XML DERSLERİ VİSUAL BASIC DERSLERİ ASP DERSLERİ PHP DERSLERI CSS DERSLERİ Arka plan kodları Anasayfa ve favorilerime ekle kodu Sitene OSMANLI PADİŞAHLARI ekle Hit olmanın yollari Google hakkında bilmek istediklerin Tişörte mesajını yaz