*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Üstün Zekalı ve Dahi Çocukların Eğitimi Çalıştayı Açıldı.  (Okunma sayısı 7234 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 20676
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Üstün Zekalı ve Dahi Çocukların Eğitimi Çalıştayı Açıldı.Vali DÜZGÜN ‘’Üstün zekalı ve dahi çocuklar, zamanında fark edildikleri taktirde çok güzel meyveler verebilecek birer tohumdurlar’’ dedi.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, üstün zekalı ve dahi çocukların olumlu yönde eğitimle tüm insanlığa faydalı bireyler haline gelebileceklerini belirterek, ‘’Üstün zekalı ve dahi çocuklar, zamanında fark edildikleri taktirde çok güzel meyveler verebilecek birer tohumdurlar’’ dedi.
 
    Vali Düzgün, Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocuklar Vakfı tarafından düzenlenen ‘’Üstün Zekalı ve Dahi Çocukların Eğitimi Çalıştayı’’ programının açılışına katıldı. Özel bir eğitim kurumunda düzenlenen çalıştaya gelişinde vakıf başkanı Kemal Tekden ve okul yönetimi tarafından karşılanan Vali Düzgün, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, üstün zekâlı çocuklar için fedakarca çalışan vakıf yönetimi ile eğitim camiası ve ailelere teşekkür etti.
    Üstün zekalı ve dahi çocukların verimliliği yüksek bireyler olduğunu, değerlendirildiğinde ülke, toplum ve tüm insanlık için çok büyük katkıları olabileceğini kaydeden Vali Düzgün, aksi durumda ise tehlike potansiyeli yüksek kişiler olarak toplum barışını riske edebileceğini söyledi.
    ‘’Üstün zekalı ve dahi çocuklar, zamanında fark edildikleri takdirde çok güzel meyveler verebilecek birer tohumdurlar’’ diyen Vali Düzgün, şöyle devam etti:
 
    ‘’Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Vakfı’nın, el attığı bu konunun inşallah gelecekte çok güzel meyvelerini, büyük ürünlerini hepimiz göreceğiz. Bu çocuklara sadece Kayseri ölçeğinde değil tüm Türkiye’de hatta dünya çapında sahip çıkarak bu çocuklarımızın hem kendilerine hem ailelerine hem de ülkelerine faydalı birer insan olarak yetişmesine özel önem vereceğiz. 5 yaşında piyano çalmaya başlayan İdil Biret’in bu farkındalığı fark edilmeseydi bugün belki dünya çapında bir piyanistimiz olmayabilirdi. Yine dünya çapında ün yapmış önemli devlet adamlarına, önemli sanatçılara, önemli bilim adamlarına, önemli sporculara baktığımızda çok küçük yaşlardan itibaren bu yeteneklerine önem verildiğini, bunların değerlendirildiğini görüyoruz. Bu nedenle inşallah küçük yaşlardan itibaren bunlara sahip çıkılması da ülkemiz adına çok önemli olacak. Bu çocuklarımızı olumlu yönde eğitmezsek, bunların hem arkadaş çevresinde hem de aile çevresinde birer problem haline gelebildiğini görüyoruz. Bunların doğru eğitimle, olumlu yönde eğitimle tüm insanlığa faydalı insan haline getirilebileceğini düşünüyorum.’’
 
    Dünyanın pek çok önemli ülkesinde üzerinde çok ciddi durulan üstün zekalı ve dahi çocukların yetiştirilmesi konusunda, Kayseri’de farkındalık oluşarak vakfın kurulmasının kendisini hem onurlandırıp hem de gururlandırdığını ifade eden Vali Düzgün, çalıştaya İstanbul’dan, Sivas’tan, Kahramanmaraş’tan katılımlar olduğunu, bu durumun, konunun öneminin kavranması açısından son derece sevindirici olduğunu dile getirerek Çin örneğini anlattı.
    Çin’e yaptıkları bir iş seyahati sırasında dünya çapında bir şirketi ziyaret ettiklerini belirten Vali Düzgün, ‘’80 bin işçi çalıştıran dünya çapındaki bir şirket, bu 80 bin personelin 14 binini, inovasyon faaliyetlerine, Ar-Ge çalışmaları için çalıştırıyordu. Bu da bunun ne kadar önemli olduğunu yeni bir buluşun yeni bir icadın dünyada bir marka haline gelmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu tür inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarında da üstün zekalıların da istihdam edilmesi hem ülke hem dünya adına çok önemli. İnşallah Kayseri’den başlayan bu ışık tüm ülkemize yayılacak ve tüm dünyaya, insanlığa hizmet edebilecek bir ışık olacaktır.’’ diye konuştu.
 
    Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur da, günümüzde üstün zekalı ve dahi çocukları keşfetmenin daha da bir önem kazandığını belirterek, üstün zekalı ve dahi çocukların toplumların geleceği açısından oldukça önem arz ettiğini söyledi.
 
    Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Vakfı Başkanı Kemal Tekden ise konuşmasında vakfın kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgiler sundu. Vakıflarının Türkiye’de bu alandaki ilk milli vakıf olduğuna dikkati çeken Tekden, Allah’ın bir lütfu olarak gördüğünü belirttiği üstün zekâlı ve dahi çocuklara sahip çıkılmasının önemini anlattı.
 
    Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı ile çok sayıda davetlinin katıldığı çalıştay 21 Temmuz tarihinde sona erecek.

kayseri.net.tr