*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Kopan Eli ve Parmakları 16 Saatte Dikildi  (Okunma sayısı 479 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Kopan Eli ve Parmakları 16 Saatte Dikildi
« : Ağustos 19, 2014, 03:23:19 ÖÖ »
Kopan Eli ve Parmakları 16 Saatte Dikildi

Bir gencin elektrik testereye kaptırdığı eli ve parmakları 16 saat süren ameliyat sonucu yerine dikildi.

Çanakkale'nin Yenice ilçesi Nevruz Köyü'nde yaşayan 17 yaşındaki Osman Cihat Kocabaş, kerestecilik yapan akrabasının işyerine gitti. Kocabaş, akrabasına yardım etmek istediği sırada elini testereye kaptırdı. Sol elini ve üç parmağını kopan genç için ambulans helikopter istendi. Önce Çanakkale'ye kaldırılan Osman Cihat Kocabaş, buradan yine ambulans helikopterle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Yaklaşık 50 dakika süren yolculuğun ardından üniversite hastanesine ulaştırılan genç, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi servesinde ameliyata alındı. Op. Dr. Serkan Balta'nın başında bulunduğu ekipler tarafından 16 saat süren zorlu bir ameliyatın ardından Kocabaş'ın eli ve parmakları yerine dikildi.

Dr. Serkan Balta yaptığı açıklamada, hastanın bir kaza sonucu sol elini elektrikli testereye kaptırdığını belirtti. Olayı çok kötü bir yaralanma olarak değerlendiren Balta, "Çünkü elektrikli testere hem Osman'ın el bileğini, hem de kopan eldeki 3 parmağını koparmış. O yüzden bir değil 4 farklı uzvu yerine takmış gibi olduk. Bizim açımızdan zor ve uzun bir ameliyat oldu. Yaklaşık 16 saat sürdü. El bileğini ve kopan parmakları yerine taktık." dedi.

Operasyonun ardından hastayı yoğun bakım ünitesinde tuttuklarını anlatan Dr. Balta, "Parmağına ve damarlarına işlem yaptığımız için ciddi kanamalar oldu. Yaklaşık 6-7 ünite kan verildi. Yoğun bakımda bir gün takip edildikten sonra şu anda hastamızın durumu gayet güzel. Parmakları yaşıyor, el bileği sağlam durumda. Hastamızın yaşının genç olması nedeniyle daha hızlı bir iyileşme bekliyoruz. Elin fonksiyon kazanması daha hızlı olacak diye düşünüyoruz. Bizim açımızdan zorlu oldu. Diğer doktor arkadaşlarla birlikte başarılı bir ameliyat geçirdiğimizi düşünüyorum. Kolunda yüzde yüz olmasa bile yüzde 80'lik bir kazanç bekliyoruz." diye konuştu.

Osman Cihat Kocabaş ise yardım için abisinin işyerine gittiğini ve kaza sonucu elini makinaya kaptırdığını kaydetti. Kocabaş, "Biraz bağırdım. Sonra hastaneye gittik. Kolumu yukarı doğru tuttum. Bayılmadım hemen. Önce Çanakkale'ye sonra da buraya geldik. Zorlu bir ameliyat geçirdim. Şu anda kolum bayağı ağrıyor. Şu anda daha iyiyim. Hocalarıma çok teşekkür ediyorum." açıklamasını yaptı.

21.07.2014 - CİHAN

Anahtar Kelimeler : ☼. .☼. (¯`*•.¸GÜNAYDIN¸.•*´¯) .☼. .☼.Sabahın güneşi bahtınıza doğsun Sağlıgınız Tüm güzellikler ve mutluluklar sizin olsun ...☼. .☼........S][̲̅E][̲̅V][̲̅G][̲̅İ][̲̅L][̲̅E]R........☼. .☼. –