*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Van’da 12 Engelli Öğrenciye Erişilebilirlik Cihazı Dağıtıldı  (Okunma sayısı 765 defa)

Çevrimdışı bizdevariz.net

• Administrator
  • Sr. Member
Van’da 12 Engelli Öğrenciye Erişilebilirlik Cihazı Dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Van'da 12 engelli öğrenciye 'Engelli Erişilebilirlik Cihazı ve Tablet Bilgisayar' dağıtımı yapıldı.

'Engelsiz Bilişim Projeleri İşbirliği Protokolü' kapsamında gerçekleştirilen '3. el projesi' kapsamında Van'da 12 engelli öğrenciye, özel üretilmiş olan bilgisayar faresi ile klavye yerine kullanılabilecek gözlük şeklinde kafaya takılan ve engelli bireylerin tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz kullanmalarını sağlayacak 'Engelli Erişilebilirlik Cihazı ve Tablet' bilgisayarın dağıtımı yapıldı. Van-Şişli Öğretmenevi'nde düzenlenen törene Van Milli Eğitim Müdür Vekili Adem Çiftçi, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Tahsin Güneş, şube müdürleri, engelli öğrenciler ve velileri katıldı. Özel üretilmiş olan tablet bilgisayarların öğrencilerin eğitimine katkı sunacağını belirten Adem Çiftçi, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce ülke genelinde her tür kademedeki resmi okullarda öğrenim gören özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere, '3. el projesi' kapsamında engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet bilgisayar dağıtımı yapıldığını söyledi. Çiftçi, "Bakanlıkça yürütülmekte olan bu proje kapsamında, ilimizde de 12 öğrencimize dağıtım yapacağız. Devamı için de gerekli başvuruyu yapmış bulunmaktayız, geldiği takdirde diğer öğrencilerimize bu dağıtımları gerçekleştireceğiz" dedi.

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Tahsin Güneş'in de kısa bir konuşma yapmasının ardından öğrencilere özel tabletleri dağıtıldı. Bilgisayarını almaya gelemeyen öğrencilerin tabletleri ise velilerine dağıtıldı. Tören hatıra fotoğrafının çektirilmesi ile sona erdi.

24.07.2015 - İHA