*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Polisten Engelliye Meydan Dayağı  (Okunma sayısı 621 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Polisten Engelliye Meydan Dayağı
« : Aralık 19, 2014, 10:38:49 ÖÖ »
Polisten Engelliye Meydan Dayağı

Seka Devlet Hastanesi’nde yüzde 80 özürlü raporu bulunan Hasan Tosun, polis tarafından darp edildi. Şizofren hastalığı bulunan 35 yaşındaki Tosun, bundan 2 ay önce polis tarafından darp edildi, yüzüne biber gazı sıkıldı ve arkasından ateş açıldı. İzmit'te yaşanan olayda alınan bilgi ve iddialara göre; park yeri yüzünden tartışan iki şahsın tartışmasına müdahale eden polis memuru, engelli vatandaşı darp etti. Tartışmaya katılan Tosun’a sert tepki gösteren polis memuru önce Tosun’u darp etti. Ardından biber gazı ile geri gelen polis memuru, Tosun’u darp etmeye devam etti, yüzüne biber gazı sıktı. Polisin sert müdahalesi ile karşılaşan Tosun, çareyi kaçmakta buldu ancak polisin şiddetinden kurtulamadı. Tosun’u kovalamaya devam eden polis memuru güvenlik kamerasına da yansıyan görüntülerde havaya ateş açtı. Tosun olayın ardından kameraların görüş açısının dışında kalan bölümde polis tarafından yakalandığını ve kafasına silah kabzası ile defalarca vurulduğunu iddia etti. Tosun olayın ardından Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı. Savcılığa şikayette bulunan Tosun, olayın yaşandığı ana ilgili güvenlik kamerası kayıtlarını savcılığa iletti.

BAYILTANA KADAR DÖVDÜ

Polis şiddetine maruz kalan Tosun olayla ilgili, ‘’Beni hastane görevlileri ve güvenlikçilerin yardımı ile tekerlekli sandalyeye koyup, kelepçeleyerek polis odasına götürdü. İlk andan itibaren özürlüyüm dememe rağmen, odasında beni darp etti. Beni bayıltıncaya kadar dövdü, odaya gelen ekip arkadaşlarına da, bende uyuşturucu olduğunu, karşı koyduğumu söyleyerek müdahale ettirmedi. Arada bir yüzüme su atarak devam ettiği bu işkence, fırsatını bulup özürlü kartımı gösterinceye kadar devam etti. Kartımı gördükten sonra da çok üzüldüğünü söyledi ve beni öptü. Sonra da karakola götürdüler ve buradan da otobüsle beni evime yolladılar. Kendisinden davacıyım’’ dedi.

KÜFÜR ETTİ İDDİASI

Olayın ardından habere konu olan polis memuru ile ilgili ortaya atılan iddialara göre; polisin şoförler arasındaki tartışmayı ayırdıktan sonra engelli vatandaşın olaya karıştığı, polise ve tartışan şahıslara küfür ettiği öne sürüldü. Polisin kendisine küfür eden şahsa darp uygulamadığı ve ateş etmediği iddia edildi.

19.12.2014 - Bizim Kocaeli