*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: En Büyük Sorun Erişilebilirlik  (Okunma sayısı 1299 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
En Büyük Sorun Erişilebilirlik
« : Mayıs 19, 2021, 03:39:47 ÖS »
En Büyük Sorun Erişilebilirlik

Kemikleri kırılsa da umutları sağlam kalan Elif Gamze Bozo (37) ‘Cam Kemik Hastaları Farkındalık Haftası’nda, “En büyük sorunumuz erişilebilirlik” diyor ve ‘eğitim ve istihdam eşitliği ile empati” çağrısı yapıyor.

Hürriyet Ankara, 6-13 Mayıs Cam Kemik Hastaları Farkındalık Haftası’nda sözü bir kez daha cam kemik hastalarına veriyor. Kemikleri kırılsa da umutları sağlam kalan, Ankaralı Elif Gamze Bozo (37) “Diğer cam kemik hastalarına da umut olmak adına bu talepleri anlatacağım” diyerek öncelikli taleplerini, “Eğitim ile istihdam eşitliği, erişilebilirlik ve empati” diye sıralıyor. Bozo, “Erişilebilirlik en büyük sorunumuz. Engelli rampaları, servis ve park alanları hatta asansörler bile halen tamamen erişilebilir değil. Erişilebilirlik sorunu her alanda karşımıza çıkıyor. Engelli bir vatandaş hangi alana heves etse ‘sen yapamazsın, yorulursun, sorun olur’ gibi tepkilerle karşılaşmaya devam ediyor. Bizim yaptığımızla diğer insanların yaptığı iş aynı. Bizim kendimizi göstermek için önce diğer insanların ‘bunu yapamazsınız’ algısını yıkmamız gerekiyor” diyor. Elif Gamze Bozo, taleplerini şöyle anlatıyor:

PANDEMİ EMPATİ YARATTI

“Bir engelli vatandaş kariyer yapmak için normal bir insandan çok daha fazla efor sarf etmek zorunda bırakılıyor. Eğitimde erişilebilirlik ve eşitlik yaratılmalı. Bir şekilde eğitimini tamamlayan engelli bireyler, bir mesleğin eğitimini alsa bile o mesleği yapmak için yeterli fırsat bulamıyor. Çeşitli bahanelerle ‘sen arka planda kal’ diyorlar her zaman. Pandemi dönemi, eğitim açısından insanlara empati kurabilme fırsatı verdi bence.

ZORLUKLAR ANLAŞILMIŞ OLDU

Evde kalanlar, özgürlükleri kısıtlananlar fırsat eşitsizliği nedeniyle evlerde kalmak zorunda olan engelli vatandaşları daha iyi anladı. Okula çocuklarını gönderemeyen aileler, diğer çocuklarla aynı sınıfta derse girmesi uygun bulunmayan engelli çocukların yaşadıklarını bir ölçüde anlamış oldu. Engelli rampası olmayan bir yere gidememek ve karşılaşacağı zorlukları düşünerek evde kalmayı tercih etmek zorunda kalan engelli vatandaşların yaşadıkları da bir ölçüde anlaşılmış oldu.

FİZİKSEL GÖRÜNTÜ KISTAS OLMAMALI

Sosyal alanlarda bile eksikliğimiz var. Tiyatroya gidiyoruz engelliler için ayrılmış kadın, erkek tuvaleti yok. Engelliler çocuk gibi görülüyor ve tek bir tuvalet var. Bu yanlış. Birçok engelli arkadaşımızı sergi salonuna davet ederken utanıyorum. Engelli bireyler maalesef her alanda var olamıyor. Engeller hep kısıtlayıcı oluyor. Fiziksel görüntüye çok önem veriyoruz. Bu ötekileştirme yaratıyor. İşi başarılı yapabilecek engelli arkadaşlarımız da var. Ama fiziksel görüntüden dolayı geri kalıyorlar. “

#erişebiliyorsameşitim

Dijital erişilebilirliğin kendileri için fırsat olduğuna dikkat çeken Elif Gamze Bozo, bir yandan da açtığı YouTube kanalından da engelli bireylerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek çözüm yolları arıyor. Bozo, 6-13 Mayıs Cam Kemik Hastaları Farkındalık Haftası’nda’da sosyal medyadan #erişebiliyorsameşitim etiketiyle yapılacak paylaşımlarla destek bekliyor ve, “Dijital dönüşüm engelleri bir ölçüde önümüzden kaldırdı ve isteniyorsa her şey yapılabilir bunu gördük. Engellilere destek olmak isteniyorsa sorunlarına dikkat çekilmeli. Engelliler iletişim platformlarında daha çok yer almalı” diyor.

ETİKETLER Cam KemikCam Kemik Hastaları Farkındalık HaftasıElif Gamze BozoEngelliErişilebilirlikİstihdam