*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Multipl Skleroz Hastaları Tatil Yaptı ve Hastalıklarını Öğrendi  (Okunma sayısı 388 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Multipl Skleroz Hastaları Tatil Yaptı ve Hastalıklarını Öğrendi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin (Omü) "Multipl Skleroz Hasta Okulu Projesi" kapsamında MS hastaları hem tatil yaptı hem de hastalıklarını daha iyi öğrendi.

Mavi Işıklar Engelli ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin "Multipl Skleroz (MS) Hasta Okulu Projesi" kapsamında, Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlenen 5 günlük kampa Samsun, Sinop, Tokat, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon ve Ardahan illerinden MS hastaları katıldı. 21 hasta ve hasta yakınından oluşan 35 kişi, 5 günlük kamp boyunca hem hastalıklarını daha iyi öğrendiler hem de tatil yapma fırsatı buldular.

Omü Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Murat Terzi tarafından hayat bulan projede, MS hastaları plates, egzersiz, fizik tedavi, psikoterapi ve farkındalığı artırıcı değişik etkinlikler içerisinde bulundular. 5 günlük kamp sonrası MS hastaları ile bir araya gelip değerlendirme yapan Doç. Dr. Murat Terzi, "MS dediğimiz hastalıkta bir okul düzenledik. 5 günlük bir program hazırladık. Bu program içerisinde MS hastalıkları ilgili program içerisinde MS hastalarını davet ettik. Samsun'da Mavi Işıklar Engelli ve Rehabilitasyon Merkezi'ni, MS hastalarının eğitimi için müsait olduğunu düşündüğümüz için seçtik. Burada hastalar plates, egzersiz, fizik tedavi, psikoterapi ve bununla ilgili farkındalığı artırıcı değişik etkinlikler içerisinde bulundular. Her gün değişik program uygulandı. Bu program içerisinde hem hastalıklarını daha iyi öğrendiler hem de hastalıkta birlikte bundan sonra nasıl mücadele edilebilir, nasıl yaşayabileceklerinin daha çok farkına vardılar. Biz de onlarla birlikte her akşam sosyal bir şeyler paylaştık. Sinema gecesi oldu, tiyatro gecesi oldu, müzik gecesi oldu, değişik aktiviteler ve değişik eğlencelerle onları sosyal yönden moral verdik. Hastalarımız 5 gün boyunca ücretsiz olarak bu merkezimizde birçok imkandan yararlanma imkanına eriştiler. Bu program içerisinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı olarak ben Doç Dr. Murat Terzi, onun dışında kliniğimizdeki yardımcı araştırmacı arkadaşlarımızla birlikte bu programı hazırladık. Üniversitenin desteği, Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile bu programı gerçekleştirdik. Türkiye'de de dünya'da da ilk olduğunu düşündüğümüz bir proje bundan sonrada her ay devam edecek" dedi.

31.05.2014 - İHA

Anahtar Kelimeler : Günahlarımı şeytana, ruhumu tanrıya verin. Eğer yeri gelir de beni hatırlamak isterseniz, bunu size ihtiyacı olan birine yardım ederek yapın.