*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelli Çocuğuna Rağmen Ataması Yapılan Savcının İtirazı Reddedildi  (Okunma sayısı 634 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Engelli Çocuğuna Rağmen Ataması Yapılan Savcının İtirazı Reddedildi

Engelli çocuğuna rağmen ataması yapılan Cumhuriyet Savcısı Kaya’nın itirazı ‘Durumunuzu biliyoruz’ denilerek reddedildi. İstanbullu bir savcı “Gerekirse onun yerine beni atayın” dedi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Ocak kararnamesiyle 888 hakim ve savcının görev yeri değişti. Ancak kararname bazı yargı üyelerinin hayatını alt üst etti. Onlardan biri de Ankara Batı Cumhuriyet Savcısı Tayfun Kaya. 3 çocuk babası Kaya’nın 13 yaşındaki oğlu Ahmet Tarık, yüzde 98 zihinsel engelli. Küçük kızı da ateşsiz havale sonrası tedavi görüyor. Ahmet Tarık’ın konuşma becerisi yok, yürüme sorunu yaşıyor ve tekrarlanan ortopedi ameliyatları geçiriyor. Algılama yaşı da “bir yaş” düzeyinin altında. Tedavisi hacettepe Üniversitesinin 4 bölümünde sürüyor. Diş tedavileri dahi genel anestezi ile ve bir merkezde yapılabiliyor. Kaya’nın eşi Yargıtay’da tetkik hakimi.

Gerekçe yok

Ancak Tayfun Kaya’nın tayin nedeniyle Mart ayında Kütahya’da görev yapması gerekiyor. HSYK’nın tayin kararına yaptığı itirazı da reddedilen Kaya, “Ben çocuğumun tedavisini Kütahya’da nasıl sürdürebilirim?” diyor.

Ankara’ya atamasının çocuğunun sağlık mazereti nedeniyle yapıldığını belirten Kaya, “Hakkımda ne bir idari tahkikat ne bir soruşturma söz konusu. Adliyede en sorunsuz, işini en iyi yapan savcılardan biri olmama, dosyamda çocuk sağlık mazeretleri olmasına rağmen Kütahya’ya tayin oldum. Gerekçesini sordum, gerekçe yok. Hatta önce kuruldan genel sekreter yardımcısı beni aradı; ‘Kütahya’da yaşadığını sıkıntıları biliyoruz. Yeni yerler yazın, biz değiştirelim’ dediler. Ama sanki dalga geçer gibi reddedildi. Nereden bakarsanız tutarsızlık” dedi.

Çocuklar cezalandırıldı

Kaya, 2010 referandumunda engellilerle ilgili pozitif ayrımcılık içeren yasalar çıkarıldığını belirterek “2014 yılının Şubat ayında torba yasada engellilerle ilgili düzenlemeler var. ‘Birinci derecede engelli akrabaları olanlar istediği yerlere atanmaları konusunda gerekli düzenlemeler yapılır’ maddesi eklendi. Buna rağmen böyle bir atamaya tabi tutulduk. Çocuğum yüzde 98 engelli. Türkiye gibi bir yerde bu durumdaki insanları bırakabileceğiniz bir yer de yok. Normalde istediğinin iki katını verdiğimiz bakıcılar bile engelli çocuğun bakımını üstlenmek istemiyor. Eşim Ankara’da kalacak. Eşim tek başına nasıl bunun altından kalkacak? Cezalandırılan benden çok çocuklarım ve eşim oldu” dedi.

‘Gerekirse ben gideyim’

Kaya’nın durumunu bir mesai arkadaşı ‘adalet.org’ta paylaştı. Tepki gören atamaya yorum yapan Bakırköy Adliyesi’nde görevli savcılardan Bülent Baki, “Sayın Tayfun Kaya’yı tanımam, ama kendisinin tayini ve tedavisi olan bir özürlü çocuğu olduğunu bu sitede ilk okudugum günden beri uykularım kaçıyor. Lütfen kurula nazı geçen birileri veya platformdan bu yazıyı okuyan varsa Kaya’nın çocuğuna acıyın. İnsaf edin ve gerekiyorsa onun yerine beni tayin edin. İki evladım var, eşim çalışıyor. Ama sağlıkları yerinde nereye tayin ederseniz itiraz etmem, giderim... Kendi içimizde adaletli ve vicdanlı olamazsak bu mesleği nasıl ifa ederiz?” ifadelerini kullandı.

19.02.2015 - Milliyet