*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali Göz Dolduruyor  (Okunma sayısı 1378 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali Göz Dolduruyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen '1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali', renkli görüntülerle başladı. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen festivalin açılışı kortej yürüyüşü ile yapılırken, resim sergisi ve konserlerle devam etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin 16 ülkenin katılımıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği '1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali', katılımcıların şehir turunun ardından kortej yürüyüşü ile başladı. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen engelli ve engelsiz vatandaşlar, buradan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Renkli görüntülerin oluştuğu kortej yürüyüşünde, engellilerin mutluluğu yüzlerine yansıdı.

Festival daha sonra Atatürk Caddesi'ndeki resim sergisi ve konserlerle devam etti. Konser öncesinde Atatürk Caddesi'ni dolduran kalabalığa seslenen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Bugün Mersin için çok önemli bir gün. Benimde hayatımın en mutlu günlerinden birisi. Çünkü bugün Mersin'de bir ilki yaşıyoruz. Toplumumuzun yüzde on iki buçuğunun engelli olduğu bir dönemde böyle bir farkındalık yaratmak ve Mersin'i dünya ile bütünleştirmek bizim açımızdan çok önemli. Böyle bir festivalin dünyada ilk olarak Mersin'de gerçekleştiriliyor olması, bütün Mersinliler açısından onur verici bir durum" dedi.

Görme engelli sanatçılar sahne aldı

Atatürk Caddesi'nde gerçekleştirilen konser programında ilk olarak Tataristan'dan Türkiye'ye festivali için gelen, görme engelli sanatçı Şagbanov Zakir Zakiriyanoviç sahne aldı ve festivalde akordeonuyla birlikte eşsiz şarkılarını seslendirdi.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Yılmaz Morgül de ZİÇEV Çocuk Perküsyonist Grubu ile birlikte sahne aldı ve engelli bireyler ile birlikte 'Onuncu Yıl Marşı'nı seslendirdikten sonra en sevilen şarkılarını Mersinliler için söyledi. ZİÇEV Çocuk Perküsyonist Grubu, sergiledikleri sahne performanslarıyla izleyicilerden tam not aldı ve göz doldurdu.

Yılmaz Morgül'e konser sonrası Nusrat Mayın Gemisi maketi hediye eden Başkan Kocamaz, "Nusrat Mayın Gemisi, Tarsus'ta müze haline getirildi ve bunun bir maketi de Çanakkale'de bulunuyor. Türk tarihini ve dünya tarihini değiştiren Aziz Atatürk 'Ben Çanakkale'de Anafartalar'da yeniden doğdum' diyor. Onun doğumunu da yeniden gerçekleştiren Nusrat Mayın Gemimizin maketini Yılmaz Morgül'e takdim etmekten onur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Son olarak Venezuella'dan gelerek festivale katılan Gatto Gabriel ve Hollanda doğumlu sanatçı Steven Cyrill de dinleyicilerle birlikte hem dans etti hem de hareketli parçalarını seslendirdi.

12.10.2017 - İHA