*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelliler Fıkra Gibi Kazalar Geçirmeye Devam Ediyor  (Okunma sayısı 1257 defa)

Çevrimdışı bizdevariz.net

• Administrator
  • Sr. Member
Engelliler Fıkra Gibi Kazalar Geçirmeye Devam Ediyor
« : Aralık 28, 2020, 04:52:53 ÖÖ »
Engelliler Fıkra Gibi Kazalar Geçirmeye Devam Ediyor

Saygıdeğer yetkililer sizler erişilebilirlik düzenlemelerinin ertelemeye devam edin, bizler ise her gün akla hayale gelmeyecek: fıkra gibi kazalar geçirmeye devam edelim.

Aynen böyle devam edin, tebrik ediyoruz sizleri. Gerçekten yaşanabilir bir ülke inşa ediyorsunuz.

Bugün saat 19.50 sularında, Kayseri Cumhuriyet Meydanı trafik ışıklarından karşıya geçmek üzereyken: kaldırım ne yaya geçidini birbirine bağlayan yol arasında, beyaz bastonun rahatlıkla içerisine girebileceği genişlikte bir çukura takıldım.

Çukura takılmanın akabinde, dengemi kaybetmem neticesinde yol ve kaldırıma birbirine bağlayan, alana düşerek Bir kaza atlattım.

Neyse ki o anda ana yoldan gelen araçlara kırmızı ışığın yanmış olması, bu kazanın daha felaket sonuçlar doğurmasının önüne geçti.

O anda Çukura takılan bastonunu kırılması nedeniyle, yoldan geçen vatandaşların da desteğiyle: tramvaya ulaşarak daha farklı bir kazaya maruz kalmadan eve ulaştım.

Yukarıda anlatmış olduğum olayın bir çok benzerini, ben ve benim konumunda olan bir çok arkadaşım: ülkemizde her gün yaşamaktayız maalesef.

Ya peki her gün normalleşmeden bahseden yetkililer neredeler? Normalleşmeye toplumun tüm kesimlerine eşit hizmet verme düzenlemelerini: erteleyerek mi yapıyorlar?

BM Engelli Hakları Sözleşmesinin: Erişilebilirlik başlıklı dokuzuncu maddesi,

5378 sayılı Özürlüler Kanununda: bir çok yerde geçen erişilebilirlikle ilgili düzenlemeler: Ve daha yazıda var olan, ve sürekli ertelenerek uygulanmayan erişilebilirlik düzenlemeleri.

Tarih  09.01.2020 Sayın Cumhurbaşkanı tarafından, 2020 Yılı Erişilebilirlik Yılı ilan edilmişti.

Daha üzerinden üç ay geçmeden, tarih 20.03.2020’yi gösterdiğinde, Ankara Beşevler Metro istasyonunda Tahir Kerman isimli görme engelli arkadaşımız metro raylarına düşerek yaşamını yitirdi. Çünkü Ankara Beşevler Metro istasyonunda da, metro raylarına yaklaştığınızı belirten, kabartma bir işaret yoktu.

Bu ve bunun gibi daha bir çok olay yaşanıyor, ve biz hangisini anlatalım bilemiyoruz. Gerçekten gelişen bir ülke değilmişiz, gerçekten erişilebilir: normalleşen bir ülke değilmişiz.

Benim bu akşamki yaşadığım, kaza gibi, erişilebilirlik düzenlemelerinin olmadığı, bir başka kazalarda görüşünceye dek: bu olay tüm milletçe, bütün devletçe unutabiliriz.

Geçmişler olsun Türkiye’m.

Yazan / Çağlar Karsantı

Yaşadıkça