*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: TİKA'dan Myanmar'a Eğitim Alanında Destek  (Okunma sayısı 1214 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
TİKA'dan Myanmar'a Eğitim Alanında Destek
« : Mart 25, 2017, 02:33:59 ÖS »
TİKA'dan Myanmar'a Eğitim Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar'da Mary Chapman İşitme Engelliler Okulunun spor salonuna tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da faaliyetlerine devam edildiği belirtilerek, "TİKA, kadın istihdamı, tarım, sağlık gibi alanlarda Myanmar'da gerçekleştirdiği projelerine, eğitim alanında bir yenisini daha ekledi. Myanmar'ın en büyük kenti olan Yangon'da 1918 yılından bu yana faaliyet gösteren Mary Chapman İşitme Engelliler Okulu ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin engelli öğrencileri hayata hazırlayan tek okul olarak biliniyor. Ülke genelinde ekonomik desteğe muhtaç öğrencilere eğitim veren okulun 372 öğrencisinin 220'si yatılı olarak eğitimine devam ediyor" denildi.

Myanmar'da devlet okullarının gelişmemesi nedeniyle birçok aile tarafından tercih edilen bir vakıf okulu olan Mary Chapman İşitme Engelliler Okulunun kısıtlı imkanlarına rağmen her dinden ve ırktan öğrenciye kucak açması ile bilindiği kaydedilerek, şöyle devam edildi:

"İşaret dili müfredatının yanı sıra okul, tamirhane atölyesi, güzellik okulu, fırıncılık gibi mesleki eğitim kursları ile de işitme engelli öğrencilerin hayata kazandırılması ve yeteneklerine göre başarılı olabilecekleri mesleklerde yükselmelerine imkan sağlayan bir merkez durumunda yer alıyor."

Spor salonu kullanılamaz durumda olan ve asgari şartlara bile sahip olmayan Mary Chapman İşitme Engelliler Okulu öğrencilerinin buna rağmen futbol alanında çeşitli başarılara imza attığı ifade edilerek, "Okul idaresi ile işbirliği halinde öğrencilerin başarılarına yakışır bir spor salonu oluşturmak amacıyla mevcut salonun şartları TİKA tarafından iyileştirilerek, antrenman yapılması için uygun koşullar sağlanıp, masa tenisi ve badminton gibi spor dalları için de ekipman temin edildi. Öğrencilerin kişisel gelişimlerini artırmak amacıyla işitme engelli öğrencilere özel okul malzemesi ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, T.C. Nepido Büyükelçisi H. Kerem Divanlıoğlu, TİKA Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, TİKA Myanmar Koordinatörü Nilüfer Kamer ve TİKA heyeti katıldı" değerlendirmelerine yer verildi.

Programda konuşan Okul Müdiresi Daw Nyunt Thein, TİKA'nın işitme engelli gençlerin hayata adapte olmalarına sağladığı katkıdan dolayı Türkiye'ye müteşekkir olduğunu bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti Nepido Büyükelçisi H. Kerem Divanlıoğlu ise konuşmasında Myanmar'ın çok kültürlü, çok uluslu devlet yapısının inşa edilmesini Türkiye olarak desteklediklerini ifade etti.

TİKA'nın Myanmar'daki eğitim projeleri 2017 yılında da gezici kütüphane, kreş inşası, ilkokul inşası gibi faaliyetlerle devam edeceği bildirildi.

22.03.2017 - İHA

Anahtar Kelimeler : sizi kulağınızdan yakalar diye defalarca uyardı ama duymadılar, duymuyorlar; uyarılara uymuyorlar! Kendi elleriyle sonlarını hazırlıyorlar Biz de sadece izlemekle yetinmeyip