*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Tevfik Yılmaz Beş Kişiye Hayat Verdi  (Okunma sayısı 1133 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com
Tevfik Yılmaz Beş Kişiye Hayat Verdi
« : Mayıs 17, 2012, 01:24:23 ÖÖ »

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz, 5 kişiye hayat verdi. Yılmaz’dan alınan yüz Akdeniz Üniversitesi’nde İzmirli 34 yaşındaki Turan Çolak’a nakledilirken, Yılmaz’ın diğer organları da Ankara ve İzmir’e gönderildi. Yılmaz’ın kalbi Ankara’ya gönderilirken, böbreklerden biri İzmir Kent Hastanesi’nde 54 yaşındaki Ahmet Zeki İzmir’e, diğer böbreği İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 32 yaşındaki İrfan Geveze’ye, karaciğeri de 9 yaşındaki Murat Akın’a nakledildi. Korneaların Dokuz Eylül Üniversitesi’nde hastalara nakledileceği öğrenildi.

KARACİĞER 9 YAŞINDAKİ MURAT’A

Tevfik Yılmaz’dan alınan karaciğer, 6 yıldır karaciğer rahatsızlığı bulunan ve 1 haftadır yoğun bakımda olan 9 yaşındaki Murat Akın’a nakledildi. Kent Hastanesi’nde yapılan ve 5 saat süren operasyon Doç. Dr. Murat Zeytul, Prof. Dr. Mehmet Alpen, Op. Dr. Cahit Yılmaz ve Op. Dr. Zeki Önen tarafından gerçekleştirildi. Nakil sonrası küçük Murat yoğun bakımda tedavi altında tutulurken, anne Fatma Akın, “Ben ve eşim verici oldu; ama uygun görülmedi. 1 haftadır yoğun bakımda nakil bekliyorduk. Bu bizim için sürpriz oldu. Organları bağışlayan ailelere teşekkür ediyorum. Biz de organlarımızı bağışladık ve herkesi organlarını bağışlamaya davet ediyoruz” diye konuştu.

ŞANS ÜÇÜNCÜDE GÜLDÜ
Yılmaz’ın böbreklerinden birinin İzmir’de ziraatla uğraşan 54 yaşındaki Ahmet Zeki İzmir’e nakledilmesine karar verildi. 3 yıldır diyaliz tedavisi gören ve 2 kez nakil için çağrılan, ama nakil yapılamayan İzmir’e şans üçüncüde güldü. Nakil için bütün tetkikleri yapılan İzmir’e diyaliz sonrası böbreğin nakledileceği öğrenildi. 2.5 yıl önce kadavra listesine girdiğini ve üçüncüde şansın vurduğunu söyleyen Ahmet Zeki İzmir, “Ben hiç umudumu yitirmedim. Zaten umutsuz da yaşamadım. Her zaman yaşama sevincim vardı. Bağışçılara teşekkür ediyorum” dedi. Tevfik Yılmaz’ın kornealarının da Dokuz Eylül Üniversitesi’nde hastalara nakledileceği öğrenildi.

"AHMET KAYA BİZİ ETKİLEDİ"

Uşak’ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın babası Mehmet Yılmaz, oğlunun organlarını eşi Emine Yılmaz’la birlikte karar vererek bağışladıklarını belirterek, “Ailecek doğru bir karar verdiğimizi düşünüyoruz” dedi. Oğlunun beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından Uşak Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın’ın kendilerine telkinde bulunduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Ailecek doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum. Bağış kararının ardından süreci televizyonlardan takip ettim. Ailecek çok gururlandık. Ocak ayında Türkiye’nin ilk yüz naklinin bağışçısı Uşaklı Ahmet Kaya’nın organlarının bağışlanması bu kararı almamızda etkili oldu. 10 yıl önce eşim de organlarını bağışlamıştı.” Gazetecilerin organ nakli yapılacak kişilerle görüşüp görüşmeyecekleri sorusu üzerine Yılmaz, “Bizimle tanışmak isterlerse, bizi görmek isterlerse kapımız açık ama biz gidip onları bulmayız’’ dedi. Organları bağışlanan Tevfik Yılmaz’ın cenazesi, Fevzi Çakmak Camii’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra asri mezarlıkta toprağa verildi.

SİLİKON YÜZ TAKILDI

Uşak Organ Nakil Koordinatörü Dr. Zafer Aydın, Tevfik Yılmaz’a ‘silikon yüz’ yapıldığını kaydetti.

16.05.2012 – AHT