*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Yerelden Genele Dezavantajlı Gruplar İçin Mesleki Eğitim Projesi  (Okunma sayısı 1240 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com

Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu , Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) ve İş-Kur Genel Müdürlüğünce imzalanan protokol kapsamında uygulamaya konulan "Yerelden Genele Dezavantajlı Gruplar İçin Mesleki Eğitim Projesi"nin başlangıç töreni, Cahit Sıtkı Tarancı ve Sanat Merkezi'nde yapıldı.

Törende konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Umut Yıldızları Projesi'nin Türkiye ve özellikle Diyarbakır için çok önemli olduğunu belirterek,

"Her bir insanımızın umudu, gelecekten beklentisi ve hedeflerinin olması gerekiyor. Bu proje sayesindedir ki, Diyarbakır'da belki karamsarlığa itilmiş, gelecekten endişeli çocuklarımız, gençlerimiz, ailelerimiz bu projeyle hayat buluyor ve sıkıntılarını aşmış oluyor. Onun için çok önemli bir proje" dedi.

Projede şimdiye kadar 330 genci meslek sahibi yaptıklarını, onlara mesleki vasıf kazandırdıklarını ifade eden Vali Toprak, şöyle konuştu:

"Şimdi de 620 kadınımız, gencimize daha mesleki nitelik kazandırarak, iş dünyasının ihtiyacı olan alanlara katmış olacağız. Gerçekten önemli bir proje, daha önce başlamıştı, şimdi devam ediyor. Sokaklarda, dışarıda, endişeli olan ailelerimizin çocuklarını aldık, eğittik. Esnaf ve sanatkarlarımız ve iş dünyamız bu çocuklarımıza iş verdiler. Aileler de çocuklarımız da mutlu. Gelecekten yana endişeleri de olmuyor. Şimdi bu projeyi, her ilçemizde daha da iyi bir şekilde ilk defa yürütmeye başlayacağız. Bu bir sevgi, umut ve barış projesidir."

Vali Toprak, herkesi üzüntüye boğan Van'daki depremin ardından 500'e yakın depremzedenin kentte geldiğini anımsatarak, projeden 20 depremzedenin de yararlanacağını anlattı.

Bu tür proje alanlarının daha çok genişlemesi temennisinde bulunan Toprak, "Diyarbakırımızın adı olumsuzluklarla değil; üretim, istihdam, sevgi ve hoşgörü ile anılsın" dedi.

"En Az 150 Bin Kişilik Dev Proje"

tesk Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise "Sizler geleceğimizsiniz, umudumuzsunuz" diyerek başladığı konuşmasında "Diyarbakır'ı suyu sert, insanı mert" olduğu için sevdiğini söyledi.

Kadınlara, çocuklara yönelik çalışmalarından dolayı Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam'a teşekkür eden Palandöken, Vali Toprak'ı özverili çalışmalarından dolayı "vali baba" olarak tanımladı.

İşsiz gençlerin ekonomik Güce erişmesi için daha önce kursiyerlere günlük 10 lira verilmesi şeklinde başlayan projede, artık günlük 20 lira verildiğini belirten Palandöken, şunları söyledi:

"Bu da yetmez diyorum. Ankara'ya dönünce Mehdi Eker beye söyleyeceğim.

'Bizim Diyarbakırlılar para falan istemiyor. Ama bu cep harçlığını 30 liraya yükselt diyeceğim. Bu projeden yararlanacak 25 bin insanımız, aileleriyle birlikte en az 150 bin kişilik bu dev proje, umut ediyorum ki Türkiye'nin 14 ilinde milyonlarla bahsedilir ve işsizliğe önemli bir tedbir olur. Bunun için başta İçişleri Bakanlığımıza, Çalışma Bakanlığımıza, İş-Kur'a, esnaf sanatkarlar konfederasyonumuza, bağlı meslek odalarına, illerdeki vali, emniyet müdürü ve kamu çalışanlarına teşekkür ediyorum. Katkılarıyla devasa bir proje olacak."

MEKSA Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. Sencer İmer de, Diyarbakır'ın vakıf projelerinin en çok uygulandığı ve en başarılı il olduğunu kaydetti. İmer, projenin önemine değinerek, "Kadınlarımız, özellikle suça itilmiş çocuklarımız, onların meslek edinmeleri ve tekrar kalifiye iş gücü olarak ekonomiye kazandırılmaları, bu çalışmanın ana hedefini teşkil etmektedir" dedi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu da on binlerce kişiye aş, iş yaratan istihdamın lokomotifi olan esnaf teşkilatının dezavantajlı gruplara da istihdamın sağlanması için tüm imkanlarını seferber edeceğini söyledi.

MEKSA Vakfı Diyarbakır Proje Başkanı Sertaç Işık da projeye ilişkin bilgi verdi. Işık'ın verdiği bilgiye göre projede; risk altındaki çocuklar, kadınlar, göçten etkilenenler, doğal afet mağdurları ve engelliler gibi dezavantajlı 620 kişi, 17 farklı alanda Diyarbakır merkez başta olmak üzere, Silvan, Bismil ve Ergani ilçelerinde mesleki eğitim alacak. Kursiyerlere her gün için 20 lira da ödeme yapılacak.

Kokteyl ile sona eren törene, vali yardımcıları, ilçe kaymakamları, kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile proje yararlanıcıları katıldı.

29.03.12 – AA