*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Ümran: Tüm Engellerim Kalktı ve Hak Ederek Üniversiteli Oldum  (Okunma sayısı 1627 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • MeLLeSeFeRi.com

İzmir'de, müzik eğitimi almak istediği halde yeterli altyapı olmadığı gerekçesiyle konservatuara alınamayacağı kendisine bildirilen, görüşmeler sonrası girdiği sınavdan birincilikle çıkan görme engelli Ümran Sevinç, üniversiteye kaydını yaptırdı.

İzmir'de, müzik eğitimi almak istediği halde yeterli altyapı olmadığı gerekçesiyle konservatuara  alınamayacağı kendisine bildirilen, görüşmeler sonrası girdiği sınavdan birincilikle çıkan görme engelli Ümran Sevinç, üniversiteye kaydını yaptırdı. Sevinç, "Tüm engellerim kalktı ve hak ederek üniversiteli oldum. Çok mutluyum" dedi.

Doğuştan görme engelli olan, lise yıllarında tanıştığı Adem Köksal ile birlikte yaptığı müzik ve çektikleri kliple internette tıklanma rekorları kılan 20 yaşındaki Ümran Sevinç'in adı, çok istediği Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’na alınamayacağının kendisine bildirilmesiyle duyuldu. Yönetim kurulunun aldığı kararla, yeterli altyapı olmadığı gerekçesiyle engelli kadrosundan öğrenci alımının durdurulduğu haberi, Sevinç'in hayallerini suya düşürdü. Ümran Sevinç'in dramının, gazete ve televizyonlarda yayınlanması ardından Ege Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve aralarında konservatuar görevlilerinin de bulunduğu bir heyetle harekete geçti. Heyet, görme engelli Sevinç'i, Rektörlük Binası'na davet ederken, görüşme sonunda, yeterli altyapının oluşturulacağı belirtilerek, sınavlara başvurması yönünde karar alındı. Kararın mutluluğunu yaşayan Ümran Sevinç, babası Şinasi Sevinç'le birlikte, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’na giderek sınavlar için kaydını yaptırdı. Kayıtların ardından sınav öncesi eğitime alınan Ümran Sevinç, peş peşe iki sınava girdi. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla Ümran Sevinç, 186. 58 puanla, 35 kişinin alındığı Türk Sanat Müziği Ana Bilim Dalı'na birincilikle girdi.

KAYDINI YAPTIRDI

Müzik öğretmenliği hayali yolunda önüne çıkan engelleri tek tek aşan Ümran Sevinç, bugün, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı’na kaydını yaptırdı. Üniversiteli olan Sevinç, "Tüm engellerim kalktı ve hak ederek üniversiteli oldum. Okulların açılmasını heyecanla bekliyorum. Çok mutluyum" diye konuştu.

14.09.11 – Medyarazzi